20 roků to je síla. Jak dlouho by asi stavěli most, který je veden nad mořem mezi Tan-jangem a Kchun-šanem, s délkou 164,8? Mimochodem nejdelší most na světě.
Nejdelsi vubec nemusi znamenat nejkomplikovanejsi. Staci se podivat na paty piliru a je jasne, ze zejmena tam byla sposta prace
Jen aby to nestálo na 700 Indech převlečených za mostní konstrukci...
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 6. 2025 17:22
Indie má teď ekonomický růst už silnější než Čína.
Ano, Čína podporuje růst zemí po celém světě, včetně eu.Pro Indii je Čína největší obchodní partner a podporuje její růst.Indové mohou jít bezvízově na pouť k hoře Kailas v Tibetu.Obchod je na prvním místě pro obě země.
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 6. 2025 22:04
Tento most s výškou 359 metrů o chloupek překonal zavěšený dálniční viadukt přes údolí a řeku Tarn u města Millau ve Francii, s výškou 343 m, který je podstatně delší (celková délka 2,46 km).https://cs.wikipedia.org/wiki/Viadukt_Millau---Mimochodem, kdy jste naposledy viděli nějaký technicky nový most v USA, který by dosahoval podobných parametrů? Golden Gate je sice krásný, ale přece jen je z roku 1937.Jezerní most Pontchartrain Causeway je zase úžasných 38,5 km dlouhý (a celých 8 km neuvidíte pevnou zem), nicméně pochází z roku 1969 - a délkou jej přeskočil čínský Jiaozhou Bay Bridge v roce 2011.Technický stav mostů v USA je všeobecně špatný: z více než 600 tisíc mostů jich je ve špatném stavu přes 46 tisíc. Více než 17 tisíc mostů je pak ohroženo stejným osudem, jaký potkal most Francis Scott Key Bridge v Baltimoru dne 26. 3. 2024.https://www.novinky.cz/clanek/ekonomi...u-40466005
Názor byl 1× upraven, naposled 9. 6. 2025 16:57
Já nikdy a přijde mě to logický. V USA už průmyslová revoluce byla a mosty maj už dávno postavený na většině míst kde jsou potřeba, v Indii a Číně je staví teď. Ten francouzský pamatuju. Tam se mě líbí jak při stavbě využili přesnou GNSS že pevně umístěný přijímač na svahu jim pro ostatní přijímače na stavbě posílal odchylku polohy a tím místo metrů měli odchylku centimetry. Nechápu proč to nemůžou používat obyčejný lidi. Třeba kdyby takový GNSS přijímač byl na stožárech mobilních vysílačů a aplikace mapy.cz by si z webu stahovala odchylku nejbližšího přijímače. Nebo kdybych mohl sám pro sebe využít starý mobil a nějakou aplikaci která by mě z jednoho mobilu poslala odchylku do druhého, tak abych v bližším okolí zjistil přesné souřadnice kde jsem. Odchylka je převážně daná místní atmosférou podle počasí.
To, že mosty v USA mají, neznamená, že by se o ně neměli starat ... některé už pomalu dožívají.---Když přečteme GNSS jako Global Navigation Satellite System (GNSS), pak takový GPS i GLONASS jsou vyvinuty původně pro vojenské účely a je věcí provozovatele, do jaké míry je zachována přesnost v civilní oblasti použití. Evropský Galileo má být od roku 2023 zdarma k dispozici s vyšší přesností. Samostatné GNSS přijímače a moduly se dělají v různých cenách a jsou celkem dostupné, třeba tadyhttps://eshop.sectron.cz/gps-glonass-gn...jlevnejsi/Na GooglePlay jsem našel GNSS Masterhttps://play.google.com/store/apps/det...&hl=cs
USA má armádu právníků, kteří se vyžívají v anglosaskem právu. Na mosty není čas dokud nespadnou.
Podivej se na stav mostu v CR, zjisti si procento tech spatnych/neudrzovanych a zjistis ze US je na tom procentualne furt lip… krome toho cast tech mostu se jiz nepouziva stejne jako v CR.
Podíval jsem se a máte pravdu - dobrý článek je například zde:Stav mostů v České republice publikováno: 4. května 2023https://silnice-zeleznice.cz/silnice/stav-m...ublice-820V železniční síti je evidováno 6 728 mostů. Ve stupni 3 (nejhorší stav )je v současné době 255 mostů, tj. 3,8 % z celkového počtu železničních mostů.Mosty na dálnicích - stav špatný až velmi špatný: 6,1%Mosty na silnicích I. třídy - stav špatný až velmi špatný: 12,1%Mosty na silnicích II. třídy - stav špatný až velmi špatný: 17,1%Mosty na silnicích III. třídy - stav špatný až velmi špatný: 25%---Podle čísel v USA je počet mostů ve špatném stavu asi 8%STATUS OF THE NATION’S Highways, Bridges, and Transit Conditions and Performancehttps://www.fhwa.dot.gov/policy/25cpr/p...leBook.pdf---Správa mostů v ČR je roztříštěná a stát nemá na mosty peníze. Tak snad vybírat mýto.
Názor byl 1× upraven, naposled 10. 6. 2025 15:58
Za USA jsem vzal jen jedno agregované číslo. Předpokládám, že je to všude stejné - čím významnější most / frekventovanější , tím lepší stav a naopak malé a málo používané mosty chátrají. Ostatně odkaz máte.
Jasně že se o ně musí starat. To jen že se málo kdy stane aby tam postavili nějaký nový rekordní, když už je tam maj.Na přijímače jsem koukal, teda na ty za 50 000 ne, ale na nějaký ten cestovní a má odchylku normálně 3 m jako mobil. Má teda přijímač asi pro ty odchylky, ale to je myslím hodně drahá služba. Tak nevím jak bych ho mohl využít.Ty aplikaci nerozumím co přesně dělá. Jestli to je zase na ten hodně drahý příjem odchylek někde ze serveru, nebo jestli bych ji mohl použít sám pro sebe jak jsem psal, kdybych měl druhý mobil na pevným místě.
K tomu GNSS vám to jako geodet trochu upřesním. Taky používáme GNSS přijímače s přesností pár cm, akorát druhý přijímač není v blízkosti stavby, ale zpravidla na střechách katastrálního úřadu v okresních městech (a my přijímáme korekce přes internet). Pokud mají druhý GNSS přijímač v okolí stavby, myslím že ta přesnost bude v milimetrech. A pokud se nepletu, využívá se to i v Česku, například při stavbě dálnic.
Jasně to je super, tak si to představuju, brát odchylku přes internet z blizšího přijímače a když ta služba pro veřejnost neexistuje, tak mít svůj pevný přijímač mobil, ale neznám na to aplikaci. Přitom na tom nic složitého ani technicky náročného není. Dokonce by mě stačil i záznam bez internetu pevného přijímače a pak si v PC souřadnice opravit. Jako třeba kde přesně jsem fotil virtuální prohlídku.
Některé outdoorové GPS přijímače podporují příjem zpřesňujících dat z k tomuto účelu vyhrazených geostacionárních satelitů https://blog.junipersys.com/what-is-the-be...-receiver/Co jsem měl Garmin GPSMAP 76CSX tak ten podporoval WAAS/EGNOS https://www.garmin.com/en-US/aboutgps/waas/
Ok, to neznám, teď jsem si to přečetl, ale nic moc. Ty 3 m si myslím že je běžná odchylka mobilu s dnešním příjmem mnoha satelitů včetně Galileo, ale nevím přesně, tak možná by to bylo o něco lepší. Je to něco jiného než co jsem psal. To měření odchylky poblíž (asi jednotky km) na zemi normálním přijímačem a započtení té odchylky pro druhý mobilní přijímač má zpřesnit na centimetry.Článek nějak neřeší vývoj základní přesnosti, kde dnešní mobily schopný současně využívat mnoho satelitů jsou přesnější něž dřív a novější mobily ještě zas díky Galileo satelitům, tak neumím vyhodnotit jestli a o kolik by pomohl příjem těch geostacionárních satelitů.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.