V Indii úplně zakázali e-cigarety. Argumentují zdravím, tabákové výrobky však mají zelenou

Tažení proti e-cigaretám má na svém kontě další úspěch: v Indii vyhlásili jejich úplný zákaz. Konkrétně země zakázala prodej, dovoz, vývoz, výrobu, skladování a reklamu propagující elektronické cigarety. Používání těchto produktů zakázáno není, ale ze zřejmých důvodů bude obtížné najít legální výrobky.

Za případné první porušení zákona je stanovena pokuta ve výši odpovídající 30 tisícům korunám a hrozí až roční vězení. Při opakování prohřešku se pokuta zvyšuje v přepočtu na 160 tisíc korun a pobyt ve vězení se prodlužuje na tři roky. Prodejci, kteří mají zásoby e-cigaret, je budou muset ke dni zahájení platnosti vyhlášky nahlásit a odevzdat na nejbližší policejní stanici.

Jako elektronická cigareta je definováno jakékoli zařízení poháněné bateriemi, které produkuje aerosol zahříváním roztoku obsahujícího nikotin. Patří sem všechny formy elektronických systémů pro konzumaci nikotinu, elektronické vodní dýmky a podobná zařízení.

Konec elektronického kouření

Indické ministerstvo zdravotnictví a péče o rodinu zdůvodnilo tento krok následovně: „Rozhodnutí zakázat elektronické cigarety pomůže chránit obyvatelstvo, zejména mládež a děti, před rizikem závislosti. Tyto výrobky jsou obvykle uváděny na trh jako bezpečnější alternativy k běžným cigaretám, ale toto tvrzení je nepravdivé.“

Z objektivního pohledu je nutné konstatovat, že argumentace ministerstva není tak úplně v pořádku. Tradiční cigarety, konzumované spalováním tabáku, jejichž škodlivost prokázala celá řada výzkumů a studií, v Indii nezakázali a nezdá se, že by něco takového bylo v plánu.

Zákaz kritizovala indická nezisková organizace Association of Vapers India (AVI), která obhajuje bezpečnější alternativy tabáku v zemi. V prohlášení pro tisk označila středu za „černý den“ pro kuřáky v Indii a obvinila vládu z podpory monopolu na klasické cigarety.

„Je to drakonický krok,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel AVI Samrat Chowdhery. „Na jedné straně mluvíme o přechodu z rozvojové na pokročilou zemi, ale na straně druhé zavíráme dveře k nové technologii, kterou vlády po celém světě přijaly a miliony lidí ji používají k odvykání od kouření.“

Přituhuje i jinde. A bude hůř!

Zahraniční média hledají souvislost striktního zákazu s plánem americké společnosti Juul, která je jedním z největších výrobců produktů pro elektronické kouření. Firma chtěla do konce tohoto roku expandovat na indický trh, nicméně zákaz jí udělal čáru přes rozpočet.

Indický zákaz e-cigaret přichází v patách zákazu ochucených náplní („liquidů“) v New Yorku, který se stal prvním státem v USA, jež přišel s takto přísným opatřením. Důvodem bylo úmrtí sedmi lidí na následky plicních onemocnění spojených s vapingem. Pozdější výzkum však ukázal, že plicní problémy způsobovala látka v náplních s obsahem THC. Podobný zákaz vstoupí v dohledné době v platnost také v americkém Michiganu.

Minulý týden prezident Donald Trump uvedl, že jeho administrativa plánuje omezit vzestup e-cigaret tím, že zakáže ochucené produkty, což podle amerických úředníků v oblasti zdraví přímo podporuje používání elektronických cigaret mezi dospívajícími.

Diskuze (53) Další článek: Bezpečnostní díra Simjacker umožňuje špehovat mobilní telefon pouhým zasláním SMS

Témata článku: Zdraví, USA, Indie, Donald Trump, Cigarety, Kouření, Elektronické cigarety, Bezpečná alternativa, AVI, Blur, Michigan, New York, Juul, Zak, ARG, Tabákové výrobky, Výrobek, Alt + Tab, Vitamín E, VSA, Želé, E-cigareta, Zákaz