V Indii úplně zakázali e-cigarety. Argumentují zdravím, tabákové výrobky však mají zelenou

Tažení proti e-cigaretám má na svém kontě další úspěch: v Indii vyhlásili jejich úplný zákaz. Konkrétně země zakázala prodej, dovoz, vývoz, výrobu, skladování a reklamu propagující elektronické cigarety. Používání těchto produktů zakázáno není, ale ze zřejmých důvodů bude obtížné najít legální výrobky.

Za případné první porušení zákona je stanovena pokuta ve výši odpovídající 30 tisícům korunám a hrozí až roční vězení. Při opakování prohřešku se pokuta zvyšuje v přepočtu na 160 tisíc korun a pobyt ve vězení se prodlužuje na tři roky. Prodejci, kteří mají zásoby e-cigaret, je budou muset ke dni zahájení platnosti vyhlášky nahlásit a odevzdat na nejbližší policejní stanici.

Jako elektronická cigareta je definováno jakékoli zařízení poháněné bateriemi, které produkuje aerosol zahříváním roztoku obsahujícího nikotin. Patří sem všechny formy elektronických systémů pro konzumaci nikotinu, elektronické vodní dýmky a podobná zařízení.

Konec elektronického kouření

Indické ministerstvo zdravotnictví a péče o rodinu zdůvodnilo tento krok následovně: „Rozhodnutí zakázat elektronické cigarety pomůže chránit obyvatelstvo, zejména mládež a děti, před rizikem závislosti. Tyto výrobky jsou obvykle uváděny na trh jako bezpečnější alternativy k běžným cigaretám, ale toto tvrzení je nepravdivé.“

Z objektivního pohledu je nutné konstatovat, že argumentace ministerstva není tak úplně v pořádku. Tradiční cigarety, konzumované spalováním tabáku, jejichž škodlivost prokázala celá řada výzkumů a studií, v Indii nezakázali a nezdá se, že by něco takového bylo v plánu.

Zákaz kritizovala indická nezisková organizace Association of Vapers India (AVI), která obhajuje bezpečnější alternativy tabáku v zemi. V prohlášení pro tisk označila středu za „černý den“ pro kuřáky v Indii a obvinila vládu z podpory monopolu na klasické cigarety.

„Je to drakonický krok,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel AVI Samrat Chowdhery. „Na jedné straně mluvíme o přechodu z rozvojové na pokročilou zemi, ale na straně druhé zavíráme dveře k nové technologii, kterou vlády po celém světě přijaly a miliony lidí ji používají k odvykání od kouření.“

Přituhuje i jinde. A bude hůř!

Zahraniční média hledají souvislost striktního zákazu s plánem americké společnosti Juul, která je jedním z největších výrobců produktů pro elektronické kouření. Firma chtěla do konce tohoto roku expandovat na indický trh, nicméně zákaz jí udělal čáru přes rozpočet.

Indický zákaz e-cigaret přichází v patách zákazu ochucených náplní („liquidů“) v New Yorku, který se stal prvním státem v USA, jež přišel s takto přísným opatřením. Důvodem bylo úmrtí sedmi lidí na následky plicních onemocnění spojených s vapingem. Pozdější výzkum však ukázal, že plicní problémy způsobovala látka v náplních s obsahem THC. Podobný zákaz vstoupí v dohledné době v platnost také v americkém Michiganu.

Minulý týden prezident Donald Trump uvedl, že jeho administrativa plánuje omezit vzestup e-cigaret tím, že zakáže ochucené produkty, což podle amerických úředníků v oblasti zdraví přímo podporuje používání elektronických cigaret mezi dospívajícími.

Diskuze (53) Další článek: Bezpečnostní díra Simjacker umožňuje špehovat mobilní telefon pouhým zasláním SMS

Témata článku: Zdraví, USA, Indie, Donald Trump, Cigarety, Kouření, Vitamín E, Tabákové výrobky, Bezpečná alternativa, VSA, Zak, AVI, Blur, E-cigareta, Elektronické cigarety, Alt + Tab, Zákaz, New York, Výrobek, Michigan40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Modulární gimbal Manfrotto 300XM cílí na maximální všestrannost použití

Modulární gimbal Manfrotto 300XM cílí na maximální všestrannost použití

​Výrobce fotografického příslušenství Manfrotto je znám především kvalitními stativy, v jeho nabídce najdeme však i batohy, ba dokonce paměťové karty.

Helena Vyplelová
StabilizátoryManfrotto
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami