V jakých barvách bychom doopravdy viděli hvězdy svým okem? Astronomové vám to ukážou

  • V základním dělení hvězd se často vyskytují barvy
  • Dva astronomové vypracovali kódy barev pro jednotlivé hvězdy dle jejich teploty a metalicity nebo spektrální třídy
  • Jedná se o barvy, ve kterých bychom viděli hvězdy svým okem

Astronomové rozeznávají několik typů hvězd. V základním dělení se velmi často vyskytují barvy. Máme zde červené trpaslíky, což je nejpočetnější typ hvězd v Galaxii. Vyzařují však jen málo světlo, a tak žádného z nich neuvidíte na obloze pouhým okem.

O něco větší jsou oranžoví trpaslíci a naše Slunce je pak žlutým trpaslíkem. Vesmír je ale pestřejší. Kromě trpaslíků máme také „různě barevné“ obry nebo zvláštní typy hvězd – bílý trpaslík je pozůstatkem po hvězdách typu Slunce, hnědý trpaslík je zase přechodem mezi planetami a hvězdami. Barvy, které používáme v těchto klasifikacích hvězd, pocházejí z jejich porovnání s barvou, kterou by mělo černé těleso se stejnou povrchovou teplotou.

Na obloze ale vidíme hvězdy jen jako bodové zdroje světla. V noci se navíc v ideálním případě díváme na oblohu v dokonalé tmě, takže v našem oku pracují tyčinky – buňky, které sice převezmou světelnou informaci, ale s barvami se moc nekamarádí, takže v noci vidíme v podstatě černobíle. 

Laik se tak s barvami hvězd setká především v ilustracích, které doprovází tiskové zprávy o nejrůznějších zajímavých astronomických objevech. Barevné znázornění hvězd je tam ale obvykle špatně, respektive neodpovídá tomu, jak by hvězdu viděl člověk svým okem.

Jan-Vincent Harre a René Heller z Univerzity Georga Augusta v Göttingenu a Institutu Maxe Plancka se pokusili určit, jak bychom jednotlivé hvězdy viděli ve vesmíru lidským okem doopravdy.

Ve své práci využili existují spektrální modely hvězd s názvy PHOENIX a TLUSTY. První je pro hvězdy o teplotách 2300 až 15 000 Kelvinů, ten druhý pro hvězdy o teplotě 16 až 55 tisíc Kelvinů. Poněkud česky znějící název druhého modelu rozhodně není náhodný. Jedním ze dvou jeho autorů je český astronom dlouhodobě působící v USA Ivan Hubený.

Barva hvězdy závisí na teplotě, ale autoři pracovali také s metalicitou, která říká, kolik kovů (prvky těžší než hélium) hvězda obsahuje. Metalicita [Fe / H] = 0 znamená, že hvězda má stejné množství železa jako Slunce, pokud je to „-1“, pak desetinu ve srovnáním se Sluncem, „-2“ je setina Slunce.

Výsledkem práce jsou červeno-modrozelené a hexadecimální barevné kódy
pro různé teploty hvězd i konkrétnější spektrální třídy (ty naleznete uvedené například ve Wikipedii i hvězdných katalozích).

Kódy naleznete na zenodo.org, kde jsou ke stažení:

  • Kresby jednotlivých hvězd dle teploty (v pdf a ke stažení ve formátu .7z, takže je nutný program, který to rozbalí.)
  • Tabulky s kódy pro teploty (BB) a teploty a metalicity (0,-1,-2)

V samotné studii naleznete i pěknou tabulku pro konkrétní spektrální třídy (table 5). Například Slunce je spektrální třída G2V, takže jeho barva má kód #ffede6, což znamená bílá barva s nepatrným nádechem žluté.

Červení trpaslíci mají při pohledu lidským okem oranžovou barvu. Staří bílí trpaslíci, jako WD1856+534, o kterém jsme nedávno psali, jsou pro lidské oko světle oranžoví a ne bílí.

Váš názor Další článek: Netflix předčil plány a má přes 200 milionů předplatitelů

Témata článku: Vesmír, Výzkum, USA, Astronomie, Slunce, Wikipedia, Kód, Barvy, Barva, Lidské oko, Phoenix, Galaxie, Göttingen, Dělení, Oko, Hvězda, TLUSTY, Institut Maxe Plancka, Teplota, Třída, René Heller, Trpaslík, Astronom


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 46

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava