Kanadští vědci dokázali vycvičit model umělé inteligence tak, aby diagnostikoval diabetes druhého typu na základě poslechu hlasu. Model dokáže rozlišit čtrnáct rozdílů v hlase člověka s cukrovkou druhého typu ve srovnání s člověkem bez cukrovky, informuje web Diabetes.co.uk.
Mezi zvukové znaky, na které se umělá inteligence zaměřila, patřily drobné změny výšky a intenzity hlasu, které lidské uši nedokážou rozlišit. Tyto údaje pak byly spojeny se základními zdravotními informacemi, jako je věk, pohlaví, výška a hmotnost. Vědci věří, že model umělé inteligence výrazně sníží náklady na diagnostiku lidí s cukrovkou.
Zatímco stávající metody diagnostiky cukrovky vyžadují osobní přítomnost pacienta, umělá inteligence v tomto směru otevírá úplně nové obzory. Lékaři by například mohli stanovovat diagnózu na dálku, případně i automaticky prostřednictvím k tomu určené mobilní aplikace.
Člověk s cukrovkou má jiný hlas
Hlavní autorka článku Jaycee Kaufman vysvětlila: „Náš výzkum poukazuje na významné hlasové rozdíly mezi jedinci s cukrovkou druhého. typu a bez ní.“ Firma Klick Labs, ve které Kaufman pracuje jako vědecká pracovnice, má v plánu uvést tento software na trh.
Vědci ve spolupráci s odborníky z Technické univerzity v kanadském Ontariu vycvičili umělou inteligenci na základě 267 hlasových záznamů od lidí žijících v Indii. Zhruba 72 % účastníků (79 žen a 113 mužů) bylo na začátku diagnostikováno jako nediabetici, zatímco zbývajícím účastníkům (18 žen a 57 mužů) byla diagnostikována cukrovka druhého typu.
Účastníci nahrávali pomocí aplikace v mobilním telefonu šestkrát denně po dobu dvou týdnů jednu konkrétní větu, čímž vzniklo celkem 18 tisíc nahrávek. Vědci pak určili 14 akustických rozdílů mezi osobami s cukrovkou druhého typu a bez ní. Čtyři z těchto rozdílů pomohly umělé inteligenci diagnostikovat diabetes druhého typu. Umělá inteligence dokázala přesněji diagnostikovat ženy – diabetes rozpoznala u 89 % žen a 86 % mužů.
Rozdíly mezi pohlavími
Výsledky studie ukázaly, že pro diagnostiku onemocnění byly užitečnými znaky zejména „výška tónu“ a „standardní odchylka od výšky tónu“. U žen se pak jako užitečnější ukázal být „relativní průměrný rozkmit rušivých zvuků“. Rozdíly pravděpodobně vyplývají z odlišností v projevech příznaků onemocnění mezi pohlavími.
Kaufman poznamenala, že rozdíly zjištěné prostřednictvím zpracování signálů umělou inteligencí mezi mužskými a ženskými hlasy jsou „překvapivé“. Vědci dospěli k závěru, že: „Analýza hlasu vykazuje potenciál jako nástroj pro předběžný screening nebo monitorování cukrovky druhého typu, zejména v kombinaci s dalšími rizikovými faktory spojenými s tímto onemocněním.“
Výsledky vědeckého bádání byly publikovány v říjnu v odborném časopise Mayo Clinic Proceedings: Digital Health ve článku „Akustická analýza a predikce diabetu druhého typu pomocí hlasových záznamů pořízených chytrým telefonem“.