V meteoritu, který dopadl na příjezdovou cestu k domu, byly nalezeny stavební kameny života

Když před několika lety na příjezdovou cestu k jistému britskému domu dopadl meteorit, vědci se jej snažili co nejrychleji získat. Od té doby byl předmětem již nejméně jednoho výzkumu, který odhalil, že obsahuje vodu podobnou té nacházející se na Zemi.

Z nejnovější studie publikované v žurnálu Science Advances pak plyne další velice zajímavé zjištění: uvnitř tzv. Winchcombe je ukrytá rovněž organická hmota.

Konkrétně se jedná o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a proteinogenní aminokyseliny, o nichž se odborníci domnívají, že vznikly v době, kdy byl dotyčný meteorit stále ještě součástí svého mateřského asteroidu.

Klepněte pro větší obrázek
Foto: GeniCC BY-SA 4.0

„Winchcombe patří ke vzácnému typu uhlíkatého meteoritu, který obvykle obsahuje bohaté zásoby organických sloučenin a vody,“ vysvětlila v tiskové zprávě hlavní badatelka Queenie Chan z University of London.

Winchcombe  se navíc podařilo vyzvednout během pouhých 12 hodin, což prakticky vylučuje možnost kontaminace. Ve skutečnosti se prý jedná o „nejméně pozemsky modifikovaný“ kosmický balvan svého typu, který byl dosud objeven.

„To nám umožnilo studovat organickou signaturu opravdu zásadní pro samotný meteorit,“ konstatovala Chan.

Diskuze (2) Další článek: SpaceX se dohodla s astronomy. Družice Starlinku nebudou rušit rádiová pozorování vesmíru

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,