V mořích vyrostou monstra větší než Eifelovka. Ve sklízení větru jsou násobně účinnější než větrníky

Větrné elektrárny jsou důležitou součástí elektrického mixu blízké budoucnosti. Na zemi je jejich největší nevýhodou nestabilní produkce energie, a tak je developeři stále častěji přesunují do pobřežních vod k silnějším a stabilnějším větrům. Kromě vyšších počátečních investic však narážejí na technologický limit – sloup je možné ukotvit pouze v hloubkách do 60 metrů, v praxi tak nebývají dál než 30 kilometrů od pobřeží.

S problémem se statečně pere společnost Hywind, která v roce 2017 otevřela první plovoucí větrnou farmu asi 40 kilometrů od pobřeží skotského Aberdeenu. Sestává z šesti turbín s těžkou kuželovitou základnou, která udržuje sloup ve vzpřímené poloze. Takové zařízení je možné kotvit v hloubkách až do 900 metrů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Instalace plovoucí turbíny gigantickou plovoucí plošinou. Schéma ukotvení do mořského dna. Skutečná tloušťka kotvicích lan je působivá.

Koncept se ukázal být životaschopný. Elektrárna Hywind dodává energii pro 36 tisíc britských domácností a ve výkonu ustanovila několik nových rekordů.

Stejnou myšlenku hodlá posunout dál norská společnost Wind Catching Systems, ovšem se zásadně jinou technologií. Koncept sloupu a lopatek, který vychází ze středověkých větrných mlýnů, nahrazuje Wind Catcher (windcatching.com), gigantická soustava 126 vrtulí různých velikostí.

S 310 metry je konstrukce vyšší než Eiffelova věž. Vrchní patra rotorů tak jsou vystavená rychlejšímu větru. Velké konvenční „větrníky“ (světový rekordman má listy dlouhé 118 metrů) lze provozovat pouze do určité rychlosti větru, pak hrozí destrukce. U výrazně menších vrtulí (nejdelší list na Wind Catcheru má 15 metrů) je hraniční rychlost větru vyšší. To a souhrnná plocha čepelí znamená, že soustava za ideálních podmínek vyrobí 400 gigawatthodin energie – pětkrát více, než největší a nejvýkonnější konvenční větrná turbína současnosti.

Menší vrtule je snazší vyrobit, přepravit a udržovat – kvůli servisu jedné jednotky není nutné odstavit celý systém. Přístup obsluhy zajistí jednoduchý výtah a soustava chodníků. Na instalaci, ani větší servisní zásahy není nutná drahá specializovaná technika, jako jsou plovoucí plošiny používané na instalaci sloupových elektráren (viz jedna z fotek výše).

První generace větrných elektráren z 90. let už dosluhuje a kompozitové listy je obtížné recyklovat, takže se hromadí na skládkách. Listy Wind Catcheru jsou hliníkové, tedy kompletně recyklovatelné. Výrobce predikuje životnost zařízení 50 let, což je zhruba dvakrát déle než u konvenčních turbín.

První Wind Catcher půjde do pilotního provozu v Severním moři, slibné teoretické parametry zaujaly v Kalifornii, Japonsku a jinde. Teď už je „pouze“ ověřit praxí. Výroba má začít ještě letos, na moře se první Wind Catcher dostane v roce 2023, nebo 2024.

Je libo ještě divočejší projekt?

Pokud máte rádi odvážné technologické projekty, tak je tu ještě North Sea Wind Power Hub, který svou velikostí překonává cokoliv, co zatím kolem větrných elektráren vzniklo. V roce 2018 přišla nizozemská společnost TenneT s myšlenkou umělého ostrova na mělčině Dogger Bank (asi 125 kilometrů od britského pobřeží v Severním moři). Má sloužit jako centrum pro obsluhu obří větrné elektrárny.

Ostrov budou obklopovat tisíce turbín, dohromady mají dodávat 30 GW energie pro 80 miliónů lidí v Německu, Nizozemí, Dánsku a Británii. Na ploše 6 km2 je plánované letiště, přístav, ubytování pro personál a třeba i park s jezerem. Hotovo má být už v roce 2027.

Diskuze (87) Další článek: Před 37 lety vznikla první doména .com. Internetový milník má na svědomí firma, která už dávno neexistuje

Témata článku: Japonsko, Německo, Energie, Velká Británie, Energetika, Moře, Koncept, Větrná energie, Větrník, Vítr, Kalifornie, Eiffelova věž, Větrná elektrárna, Sklízení, Aberdeen, Turbína, TenneT, Sloup, Nizozemí, Dánsko, Monstrum, Severní mořeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojovka od Riot Games bude free-to-play. Project L má respektovat hráčův čas i obsah peněženky

Bojovka od Riot Games bude free-to-play. Project L má respektovat hráčův čas i obsah peněženky

Riot Games za poslední roky rozjelo několik projektů, ale spousta jich je stále ve vývoji. Mezi ně patří i jejich bojovka.

Martin Nahodil
BojovéRiot GamesFree-to-play
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy