V Norsku dominují elektromobily. Téměř 84 % nových aut prodaných v lednu pohánějí akumulátory

Web CleanTechnica přinesl zajímavá čísla o prodejích automobilů v Norsku. Už samotný fakt, že nejprodávanějším vozem v lednu 2022 bylo Audi Q4 e-tron, naznačuje, že si elektrické vozy v této skandinávské zemi vedou velmi dobře.

Během prvního měsíce letošního roku se v Norsku prodalo 7 959 vozidel, což je proti stejnému období loňského roku pokles téměř o 23 %. Podíl automobilů, poháněných pouze spalovacím motorem, klesl na 4,9 %, což je dosavadní minimum.

Elektromobilům se v Norsku daří

Naopak plně elektrické vozy zaujaly v prodejích rekordní podíl 83,7 %. Spolu s plug-in hybridy (tj. automobily, jejichž baterii lze dobíjet i z externího zdroje elektrické energie – například elektrické zásuvky) ukously z pomyslného tržního koláče celých 90,5 %.

Klasické hybridní automobily si pořídilo jen 4,7 % zákazníků. Ve spalovacích motorech má lehce navrch nafta nad benzínem – auta se vznětovým motorem tvořila 2,7 %, zatímco zážehový motor pohání jen 2,2 % nových automobilů.

Analytici předpokládají, že plug-in hybridy si v následujících letech udrží podíl mezi 10 a 15 %. V příštích několika letech však postupně zmizí z trhu a budou nahrazeny čistě elektrickými vozy, jež budou k dispozici ve více modelech různých segmentů.

Žebříček vede Audi

V žebříčku nejprodávanějších aut chybí Tesla, která vozí auta do Evropy jednou za kvartál. Většina se prodá v březnu, červnu, září a prosinci, v ostatních měsících jen paběrkuje. Na první místo se v Norsku dostalo Audi Q4 e-tron se 641 prodanými kusy. Před druhým Hyundai Ioniq 5 má solidní náskok 165 vozů. Obě vozidla tak v počtu prodaných kusů překonala součet všech aut se spalovacími motoy. Na třetím místě se umístilo BMW iX před sourozenci ze skupiny Volkswagen – čtvrtou Škodou Enyaq a pátým VW ID.4.

Pozoruhodnou novinkou na 13. místě byl v lednu čínský elektromobil FAW Hongqi EHS9. Tato automobilka je dlouhodobým partnerem koncernu Volkswagen a v Číně již více než tři desetiletí vyrábí některé modely Audi, včetně e-tronu.

Hongqi EHS9 je 5,2 metru dlouhé sedmimístné luxusní SUV se zrychlením 0-100 km/h pod 5 sekund a dojezdem 465 kilometrů. Jeho cena začíná přibližně na 63 000 eurech (v přepočtu cca 1,5 milionů korun) a v Norsku má ve svém segmentu značnou šanci na úspěch, pokud jich FAW dokáže dodat dostatečný počet.

Diskuze (8) Další článek: Britští vědci objevili u nizozemských pacientů přenosnější a škodlivější variantu viru HIV

Témata článku: Technika, Elektromobily, Automobily, Tesla, Čína, Hybrid, Norsko, BMW, Audi, Volkswagen, Nové auto, Web CleanTechnica, Elektromobil, Automobil, Elektrický vůz, Škoda Enyaq, VW ID, Vůz, Spalovací motor, AkumulátorSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Postavíme si elektrochemický nos, který reaguje na plyny a má spotřebu sovětského tanku

Postavíme si elektrochemický nos, který reaguje na plyny a má spotřebu sovětského tanku

** MQ-2 až MQ-9 jsou laciná analogová čidla plynů a těkavých látek ** Dnes je všechna zapojíme na desku Arduino Mega ** A pak budeme před elektronosem provádět různé experimenty

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku