V Ostravě natankujete vodík. Otevřeli tam první veřejnou plnicí stanici pro osobní auta

V úterý 28. června byla v ostravských Vítkovicích slavnostně otevřena první veřejná vodíková plnicí stanice pro osobní auta. Její vybudování (počítáno od vydání stavebního povolení) trvalo dva měsíce a stálo zhruba 15 milionů korun. Provozovatelem je ostravský strojírenský podnik Vítkovice, a. s.

Stanice pro automobily poháněné vodíkem se nachází na ulici Ruská v průmyslové části Dolních Vítkovic u vjezdu do výrobních areálů, v těsné blízkosti plnicí stanice CNG společnosti Innogy. Zatím poběží ve zkušebním provozu, ve kterém bude fungovat jen v pracovních dnech v době od 7:00 do 17:00.

První vodíková plnicí stanice

Dle tiskové zprávy společnosti Vítkovice, a. s. má stanice výkon 40 kilogramů vodíku denně. Zvládne tak denně naplnit zhruba osm až deset automobilů s tím, že při zvětšení kapacity vysokotlakého zásobníku může kapacita narůst až na 40 aut typu Toyota Mirai nebo Huyndai Nexo za den.

„Vysokotlaké nádoby pro plničku dodala skupina Cylinders Holding, další části dodávaly firmy APT a Vítkovice IT Solutions. Vodíkem stanici naplnila společnost Messer Technogas,“ uvedla tisková mluvčí Eva Kijonková.

Nádrž osobního vozidla lze na této stanici „natankovat“ za jednotnou zaváděcí cenu 2500 Kč, respektive 100 eur, a to bez ohledu na její objem. Naplnění jedné nádrže přitom zabere zhruba padesát minut, jež může posádka strávit například návštěvou nedalekého muzea Velký svět techniky či prohlídkou někdejší průmyslové zóny Dolní oblast Vítkovice.

Chystají se další stanice

„Je dobře, že Vítkovice umístily malou, ekonomickou plničku s malou spotřebou elektřiny na dohled od science centra v Dolních Vítkovicích. Nová technologie bude vidět pár kroků od míst, kde se o těchto věcech učí studenti, kde probíhají vodíková školení pro firmy a podobné aktivity,“ uvedl generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík, jež sám vlastní auto poháněné vodíkem.

Veřejná vodíková plnička v Ostravě nezůstane osamocená – ještě letos chce otevřít bezobslužnou stanici společnost Orlen Unipetrol na pražském Barrandově. Na podzim by měly přibýt vodíkové stojany na čerpací stanici v Litvínově.

Současně s výstavbou plničky vodíku připravily Vítkovice, a. s. také plnicí stanici kyslíku. I ta by měla být postavena na průmyslových pozemcích na začátku příštího roku. Sloužit bude pro plnění kyslíkových kompletů, které se využívají pro tzv. oxygenoterapii při sportu, ve wellness i estetické medicíně.

Diskuze (28) Další článek: Musk zuří. Tesla propustí zhruba 200 lidí pracujících na Autopilotovi

Témata článku: Obnovitelné zdroje, Automobily, Energie, Česko, Ostrava, Vodík, Apt, Osobní auto, Barrandov, Vítkovice, Stavební povolení, CNG, Jan Světlík, Litvínov, Stanice, InnogySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty