V ostravských Vítkovicích začal počátkem února fungovat největší bateriový systém na území naší republiky. Zařízení pracující ve vazbě s plynovými energetickými bloky zmodernizovaného Energocentra postavila společnost ČEZ Energetické služby z holdingu ČEZ ESCO.
Dle tiskové zprávy je nová baterie s výkonem 10 MW o více než 30 % větší než dosavadní rekordman. Pojme tolik energie, že by stačila na pokrytí denní spotřeby až 1300 domácností. Jejím úkolem bude přispívat ke stabilizaci sítě a k zajištění požadovaných parametrů elektřiny. ČEZ tak naplňuje jeden z cílů oznámených ve strategii Čistá Energie Zítřka: postavit do roku 2030 úložiště energie o výkonu 300 MW.
Největší baterie v Česku
Největší baterie je symbolickým završením velké modernizace areálu Energocentra. V posledních letech tu za přibližně 140 milionů korun postavili například novou ekologickou kotelnu se třemi kotly a s kogeneračními jednotkami. Tyto ekologické zdroje snížily roční emise oxidů síry o 100 % (410 tun), oxidů dusíku o 93 % (288 tun), tuhých znečišťujících látek o 96 % (5,8 tuny) a CO2 o 81 % (109 tisíc tun).
V rámci projektu byly provedeny rozsáhlé stavební práce, včetně demolice starších konstrukcí a instalace nových technologií. Na místě elektrofiltrů zrušených uhelných kotlů bylo postaveno šest 2,5 metrů vysokých bateriových kontejnerů. Následovalo vybudování retenčních nádrží, základových konstrukcí a zpevněných ploch pro umístění kontejnerů. Stavbu završily instalace vysoko a nízkonapěťových technologií a pokládka kabelových tras.
Z hlediska stabilizace sítě má baterie fungovat tak, že při poklesu frekvence v síti pod 50 Hz začne v řádu milisekund dodávat regulační energii, a naopak při frekvenci nad 50 Hz ji bude ze soustavy odebírat. Celá sestava má 40 bateriových racků se 1 360 moduly, tři chladiče a tři transformátory. Hmotnost jednoho modulu je asi 70 kilogramů a na místě je tak téměř 95 tun lithiových baterií.
Ještě třicetkrát tolik
Hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška při příležitosti zahájení provozu uvedl, že v kraji vznikají nové fotovoltaické a větrné elektrárny, které budou zajišťovat bezemisní elektřinu. Mimo jiné i pro ně jsou potřebné baterie, které budou stabilizovat elektrickou síť.
„Dekarbonizace české energetiky je v plném proudu a my se na této historické přeměně podílíme na všech úrovních. Cílem Skupiny ČEZ je do roku 2030 postavit 6000 MW v obnovitelných zdrojích a také 300 MW v akumulaci.“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Skupina ČEZ se dlouhodobě věnuje akumulaci energie a provozuje již několik let baterii v areálu elektrárny Tušimice. Kromě toho dodává baterie pro široké spektrum zákazníků a staví akumulační moduly k veřejným rychlodobíjecím stanicím pro elektromobily.