V Plzni se rozjíždí ambiciózní projekt. Na jeho konci budou tramvaje bez řidiče

V Plzni dnes podepsali memorandum s cílem do roku 2027 vytvořit centrum pro chytrou mobilitu a živou laboratoř pro testování autonomního řízení na území města. Vznikne tak první chytré město tohoto druhu v Česku.

„Do roku 2027 plánujeme otestovat v Plzni provoz plně autonomní tramvaje,“ říká Roman Zarzycký z plzeňských dopravních podniků. Nejedná se přitom o hudbu budoucnosti. K podobnému kroku přistoupili například v německé Postupimi. Tam testují robotické tramvaje už od roku 2018. „Na rozdíl od autonomních aut má autopilot v tramvaji mnohem jednodušší práci. Pohybuje se po stále stejné trase, se kterou průběžně komunikuje pomocí senzorů, a nemusí řešit tolik proměnných, které by do řízení vstupovaly. Zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že díky omezení lidské chyby je doprava bezpečnější a plynulejší,“ dodává Zarzycký.

V Plzni se budou v reálném prostředí testovat nejrůznější modely chytré dopravy. Bude to první místo v Česku, kde se lidé setkají s ojedinělým ekosystémem, který propojí chytré tramvaje, křižovatky, zastávky nebo dokonce celou chytrou ulici. Přidat by se měly i vozy integrovaného záchranného systému.

Chytrá tramvaj na chytré trati

Tříčlánkové obousměrné tramvaje Škoda Transportation ForCity Smart jsou přizpůsobeny plzeňským specifikům. Zvládnou zatočit v ostrých obloucích a nedělá jim problém náročné stoupání. Vůz bude postupně vybaven řadou senzorů, které sledují trať a potenciální překážky: kamery, lidary a radary poskytují data výkonnému počítači, který dokáže reagovat rychleji než lidský mozek.

Klepněte pro větší obrázek
Nové tramvaje jsou plně klimatizované, cestování má být komfortní a bezpečné. Rychlý nástup a výstup cestujících umožní pět dvoukřídlých dveří na obou stranách vozidla.
Klepněte pro větší obrázek
Nechybí prostor pro kočárky, vozíčkáře, nebo třeba kola. Tramvaje odpovídají nejnovějším evropským normám na pevnost a odolnost proti nárazu, použité materiály jsou nehořlavé.

Projekt se neobejde bez kvalitní konektivity, kterou obstará jednotka pro C2X komunikaci. Společnost O2 ji úspěšně otestovalo už v rámci evropského projektu C-Roads. „Díky vozidlové jednotce dokáže tramvaj prostřednictvím hybridní komunikace ITS G5 a mobilní 5G sítě komunikovat s ostatními prvky na trase. Řidiče upozorní například na práce na silnici či blížící se vozidlo IZS a dokáže zajistit prioritní průjezd frekventovanou křižovatkou,“ říká Martin Volný, jednatel společnosti Intens Corporation, která v rámci projektu C-Roads testovala C2X systémy v Plzni a bude zde zodpovídat i za rozvoj chytré mobility. Cestujícím zajistí vyšší bezpečnost a zpřesnění jízdních řádů, dopravnímu podniku cenná data pro přesnější plánování přepravních kapacit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vozidlová jednotka C2X.

Díky programu 5G pro 5 měst, do kterého je Plzeň zapojená, začala společnost O2 už loni pokrývat město. Dnes je 5G dostupné na téměř dvou třetinách území.

Polygon na Borech

Na rozvoji chytré mobility v Plzni se bude podílet také Západočeská univerzita. V okolí jejího kampusu na Borských polích vznikne živý polygon pro testování Chytré tramvaje. „Do projektu se zapojí všechny naše technické fakulty, tedy strojní, elektrotechnická a aplikovaných věd, a také výzkumné centrum NTC. Budeme se podílet na vývoji řídicích systémů, senzoriky a odlehčených mechanických konstrukcí," přibližuje rektor ZČU Miroslav Holeček.

Klepněte pro větší obrázek

Nedílnou součástí chytré mobility je digitalizace ekosystému, na které univerzita pracuje s městkou Správou informačních technologií. Ta má k dispozici velice přesnou 3D mapu města, kterou dále rozšíří o dynamický model dopravy včetně prediktivních funkcí. „Díky dostupnosti 5G sítí bude možné v reálném čase sbírat a zpracovávat velké množství dat, která budou nedílnou součástí autonomní mobility, umožní poskytovat včasné informace autonomním vozidlům a zajistit jejich bezpečný provoz," říká Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Diskuze (12) Další článek: Qualcomm vyrobil Snapdragon 7c Gen 2 pro levnější PC s Windows 10 Arm

Témata článku: Technologie, Doprava, Česko, Autonomní vůz, Digitalizace, Plzeň, Ambiciózní projekt, Chytrá tramvaj, Luděk, Mobilita, Postupim, Česká republika, Tramvaj, Západočeská univerzita, C-Roads, NTC, Dopravní podnikSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje