Švýcarsko při nedostatku elektřiny plánuje zákaz používání elektromobilů nebo povinné vypínání herních konzolí. Nouzové plány mají pomoci vypořádat se s případným nedostatkem energie v zimě. Počítají například se zkrácením otevírací doby obchodů až o dvě hodiny denně, vypnutím topení v nočních klubech a vytápěním ostatních budov na maximálně 20 °C, informuje Daily Mail Online.
Krizová opatření by mohla vést k zákazu či omezení streamovacích služeb a herních konzolí, vypnutí vánočního osvětlení a uzavření všech sportovních stadionů a zařízení pro volný čas. Zákaz elektromobilů by se týkal „nedůležitých" jízd.
Závislost na mnoha vlivech
Švýcarsko se obává nedostatku elektrické energie, ke kterému by mohlo dojít v nadcházejících měsících, protože je v zimě do značné míry závislé na dovozu. Země získává přibližně 60 % energie z vodních elektráren, jako jsou přehrady na řekách nebo generátory umístěné mezi jezery.
Přibližně třetina švýcarské energie pochází z jaderných elektráren, které se vláda zavázala postupně vyřadit. Zbývající část pokrývá směsice tradičních elektráren na fosilní paliva a solárních nebo větrných elektráren. Celkově Švýcarsko za rok vyrobí tolik elektřiny, že by stačila na to, aby se země nemusela nijak omezovat – tato statistika však zakrývá velké rozdíly v jednotlivých měsících.
Protože vodní energie závisí na dešťových srážkách a tání sněhu, které doplňují vodu v řekách a nádržích, na jaře a v létě se výroba přirozeně zvyšuje, zatímco na podzim a v zimě klesá. To znamená, že během teplejších a vlhčích měsíců Švýcaři vyvážejí velké množství energie do sousedních zemí, zatímco v chladnějších měsících ji musejí dovážet.
Nedostatek energie v Evropě, způsobený válkou na Ukrajině, bude mít dopad i na tuto zemi, přestože při výrobě elektřiny téměř nespaluje ruský plyn. Nejvíce elektřiny se dováželo z Německa, které bylo silně závislé na ruských dodávkách. Druhý nejdůležitější importér – Francie – má v současné době velké problémy se svými jadernými reaktory.
Samotné Švýcarsko vyrábí ve svých vodních elektrárnách méně energie než obvykle, protože mimořádně suché léto v Evropě způsobilo, že jezera a řeky se vyčerpaly. Proto švýcarská vláda připravila plán, který by měl zemi pomoci v případě zásadního snížení dodávek.
Švýcarský plán
Krizový plán je rozdělen do dvou kategorií – nouzové (se třemi stupni omezení) a krizové (se čtyřmi stupni omezení). Je navržen tak, aby fungoval podobně jako opatření proti šíření covidu-19, přičemž jednotlivé stupně se aktivují v závislosti na množství dostupné energie.
V rámci nejméně přísných „nouzových“ opatření budou lidé vyzváni, aby omezili teplotu praček na maximálně 40 °C a aby ve veřejných budovách byla teplota nejvýše 20 °C s výjimkou pro nemocnice nebo domovy důchodců. V rámci dalšího stupně omezení se tato hodnota sníží na 19 °C a streamovací služby budou muset omezit rozlišení svých videí na standardní místo HD.
V další úrovni „mimořádných“ opatření budou obchody vyzvány, aby zkrátily otevírací dobu až o dvě hodiny denně, a používání elektromobilů bude omezené pouze na nezbytné jízdy. Výjimku budou tvořit cesty do zaměstnání, nákup potravin, návštěvy lékaře, náboženských akcí a soudních jednání.
V rámci přísnějších „krizových“ opatření bude vypnuta teplá voda na veřejných toaletách, zakázána klimatizace v soukromých domech a používání elektrických fukarů na listí. Dále bude zhasnuto venkovní vánoční osvětlení, zastaveny eskalátory a vypnuty komerční stroje na výrobu ledu.
V další fázi se budou muset zavřít plavecké bazény, zhasnout osvětlení sportovních stadionů, vypnout topení v nočních klubech a bude zakázána těžba kryptoměn. V rámci nejpřísnějších opatření budou muset být uzavřeny všechny podniky pro volný čas a budou zakázány veškeré sportovní zápasy, koncerty, divadlo a opera.