V protoplanetárních discích vznikají překvapivě rychle složité organické látky | Foto: ESO/L. Calçada, CC BY 4.0

Foto: ESO/L. CalçadaCC BY 4.0

V protoplanetárních discích vznikají překvapivě rychle složité organické látky

  • Kde se vlastně berou velké organické molekuly v protoplanetárních discích?
  • Odpověď nedávno nabídl výzkumný tým, který vedl Niels Ligterink
  • Badatelé vytvořili nový model vzniku organických látek, do něhož zahrnuli dva již dříve známé fenomény

Velké organické molekuly představují základní stavební kameny, z nichž mohou vznikat živé organismy. Vědci předpokládají, že se tyto látky dostávaly na zemský povrch s chondrity, tedy meteority, které vznikly na samotném počátku Sluneční soustavy v protoplanetárním disku, v době, kdy začínaly utvářet planety.

Chondrity tvoří stmelený kosmický prach, který obsahuje i zmíněné organické látky. Dlouho ale bylo otázkou, kde se vlastně vzaly velké organické molekuly v protoplanetárním disku, kde teprve vznikaly drobné zárodky budoucích planet. Odpověď nedávno nabídl výzkumný tým, který vedl Niels Ligterink, v té době badatel švýcarské University of Bern.

Nový model

Badatelé vytvořili nový model vzniku organických látek, do něhož zahrnuli dva již dříve známé fenomény. Jeden z nich představují koncentrace prachu (anglicky dust trap), čili oblasti protoplanetárního disku, v nichž se koncentruje prach s drobnými kousky ledu. Tyto drobné částice se tam neustále promíchávají.

Druhým ze zmíněných jevů je intenzivní záření z okolního vesmíru, především od mladé hvězdy, ale i z dalších zdrojů, které působí na směs prachu a ledu. Díky laboratorním experimentům víme, že v takovém případě vznikají opravdu velké molekuly organických látek, které obsahují stovky atomů. Výsledné látky obsahují především atomy uhlíku a jsou do jisté míry podobné grafenu nebo třeba sazím.

Ligterink s kolegy zjistili, že uvedený proces může být v kosmickém měřítku až extrémně rychlý. Modely ukazují, že za vhodných podmínek samovolně vznikají velké organické molekuly za pár desetiletí. Badatelé očekávali, že výsledky budou pozitivní, ale tak rychlý a snadný vznik velkých organických molekul je příjemně překvapil.

Jak uvádí Ligterinkova spolupracovnice Nienke van der Marelová z nizozemské Leiden University, jejich výzkum představuje unikátní kombinaci astrochemie, pozorování soustavy radioteleskopů ALMA, laboratorního výzkumu, studia evoluce kosmického prachu a průzkumu meteoritů Sluneční soustavy. S kolegy doufají, že jejich výsledky přispějí k porozumění procesům souvisejícím se vznikem života.

Určitě si přečtěte

Články odjinud