USA má obecně mizernou rozvodnou síť srovnatelnou s rozvojovými zeměmi (to trochu přeháním, rozvojové země nemají rozvodnou síť žádnou, ty maji spoustu ostrůvků s lokální výrobou a aby měly ekologové radost, ta lokální výroba obnáší benzinové agregáty). Jakákoliv redundance stojí zbytečné peníze a proto se tam jede nadoraz. Pokud se nic neděje, mohou si manažeři dávat prémie, jak se jim daří rozvodnou soustavu provozovat levně. Ale jakmile se něco stane, je z toho rozpad sítě a blekaut.
U nás jsme na tom o něco lépe. Ne že bychom mohli usnout na vavřínech. Jsou dvě věci, to jednou je síť, tu máme jakž takž (to se ještě kapitalistům ani za 30 let vlády nepovedlo rozbít) a druhou je elektrika, kterou do ní musíme pumpovat. Tvrdit, že kdyby lusknutím prstu všichni vyměnili spalováky za elektriku, že by se nic nedělo by bylo opravdu velmi optimistické. Ale tak před 100 lety taky všichni nedaly koně do salámů (a parní a elektrická auta do šrotu) a nepřešli na spalovací motory hned. Ostatně ještě jako malé dítě pamatuju, byť velmi minoritně, koňské povozy (které plnily nejakou činnost, ne že jen vozily zážitkůchtivé turisty) - příslušný statek co byl cítit koňským hnojem jsme měli pod kopcem a fungoval do devadesátých let, pak to dostal původní majitel a koně přestěhoval mimo a stojí tam obchodní centrum. To by taky byl problém, to se ví, že by nebylo tolik čerpacích stanic a i kdyby bylo, tak do nich nebude benzín...
Je otázkou, na kolik let by se měl takový přechod naplánovat. Někdy v roce 2010 se to plánovalo na 20-40 let. On to sice byl plán konce fosilních paliv, ale vzhledem k tomu, že benzín do aut se zatím rozumně jinak než z fosilních zdrojů vyrobit nedá, byl by to zároveň i konec benzínu. Ta horní hranice předpokládala postupný útlum (spotřeba fosilních paliv by pozvolna klesala, a v roce 2050 by přirozeným způsobem klesla na nulu), ta spodní potom velký třesk, to znamená, že by se až do konce jelo naplno a ze dne na den by se v roce 2030 prostě fosilní zdroje utnuly. Jak mi to tehdy přišlo za dloho, rok 2030 neni tak daleko a vypadá to zatím na tuto možnost, teda pokud se politici nedohodnou do té doby jinak, a možná že už to i udělali a to co tu píšu je zastaralá informace. A určitě se dohodnou, protože ropná lobby se tou elektrickou tak snadno převálcovat nenechá.