V roce 2025 mají na Měsíci znovu přistát lidé. Loď Artemis zamíří k jižnímu pólu, kde to bude mít složitější než Apollo

  • NASA pokračuje v přípravách návratu člověka na Měsíc
  • Už zřejmě víme, kde přistane lunární modul v podobě upravené lodi Starship
  • Ve hře jsou dvě oblasti u kráteru Shackleton

NASA opět přesunula raketu SLS na startovací rampu a tankuje ji. Nový vesmírný nosič postavený na starých základech už potkalo tolik „much“, které je potřeba vychytat, že asi nemá smysl psát, kdy se poprvé vznese k nebi. Snad to bude v letošním roce.

Na misi Artemis 1 má zhruba za dva roky navázat pilotovaný oblet Měsíce v rámci mise Artemis 2. A poté už přijde na řadu přistání na povrchu – první od roku 1972. 

K Měsíci zamíří čtveřice astronautů, dva přesedlají do Moonshipu, který se až nápadně podobá Starshipu od SpaceX a přistanou na povrchu. Není to náhoda. SpaceX dodá lunární modul, ale v budoucnu snad nezůstane u jednoho dodavatele. 

K přistání by mohlo dojít v roce 2025, ale reálnější je pozdější termín. Jméno „nového Armstronga“ sice ještě neznáme, ale už dnes je jisté, že jedním z oněch dvou lidí, kteří nás vrátí na Měsíc, bude žena. 

Kde lunární modul přistane? Mise Apolla se držela oblasti okolo rovníku, Artemis zcela určitě zamíří do oblasti jižního pólu, kde byl v regolitu objeven vodní led. Přesné místo nebylo a v nejbližší době ani nebude vybráno, ale ve vědecké komunitě se už diskutuje.

Paradoxně bude výběr obecně složitější než v případě Apolla. Místo totiž musí splnit řadu kritérií. V okolí měsíčního pólu je to velká hra světla a stínů. Měsíc nemá atmosféru, která by rozptylovala sluneční záření, takže pokud za bílého dne zakopnete a spadnete do kráteru, můžete se velmi rychle ocitnout v totální tmě. 

V oblasti pólu jsou místa, kde je většinou nebo dokonce vždy tma, ale kousek vedle jsou místa, kde je světlo dostupné většinu doby. Kromě světla bude potřeba mít také výhled na Zemi kvůli komunikaci. NASA zřejmě nepůjde cestou komunikace přes retranslační sondy ve vesmíru. Spojení by mělo být přímé.

Kromě toho jde o sklon svahu a to nejen kvůli přistání, ale také kvůli pohybu astronautů. V neposlední řadě nelze přistát v oblasti s velkým množstvím větších kamenů.

Ve hře jsou dvě oblasti u kráteru Shackleton

Zatímco Apollo 11 přistálo v Moři klidu, Artemis 3 zřejmě dosedne někde v oblasti kráteru Shackleton, který má průměr 21 km. 

Konkrétně se pracuje se dvěma oblastmi. První je „site 004“ na samotném okraji kráteru ve výšce 1700 metrů. Sluneční paprsky zde dopadají po dobu 85 % času nebo více.

Druhá lokalita má označení „site 001“ a nachází se v nadmořské výšce 1 900 metrů na hřebeni Shackleton-de Gerlache, který spojuje dva stejnojmenné krátery. Světelné podmínky jsou zde ještě lepší – 89 %. 

Zdroje: hou.usra.edudanielmarin.naukas.comsciencedirect.com

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (4) Další článek: NÁVOD: Předefinujte klávesy a klávesové zkratky pomocí Microsoft PowerToys

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Kosmonautika, Artemis, Země, SLS, Měsíc, HLS, Apollo, Kráter, Jižní pól, Přistání, Modul, Pólo, Lunární modul, Armstrong, StarshipSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
První plody spolupráce s Leicou. Nová řada Xiaomi 12S je napěchovaná fotonovinkami a skvělým hardwarem

První plody spolupráce s Leicou. Nová řada Xiaomi 12S je napěchovaná fotonovinkami a skvělým hardwarem

** Xiaomi dnes oznámilo trojici smartphonů řady Xiaomi 12S ** O fotovýbavu telefonů se postarala společnost Leica ** Nejvýkonnější Ultra má obří fotočip a zvýšenou odolnost IP68

Martin Chroust
Android 12Leica
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek