V sobotu okolo poledne našeho času Měsíc zakryje sluneční disk a obyvatelé severní polokoule včetně České republiky budou moci sledovat částečné zatmění Slunce. Tedy alespoň teoreticky; předpověď počasí je totiž krajně nejistá.
V Praze začne zatmění v 11:35 SEČ, maxima dosáhne ve 12:18 a skončí ve 13:01. Celý úkaz tedy potrvá přibližně hodinu a půl.
Zatmění Slunce v závislosti na poloze
Časy a intenzita astronomického jevu se budou na území republiky lišit o celé minuty podle toho, kde se budete zrovna nacházet. Čím více na východě, tím bude zatmění slabší. Takže zatímco v Chebu se mohou místní těšit až na 22,7% zakrytí slunečního disku, v Ostravě to bude během maximu ve 12:22 pouze 14 %.
V Praze očekávejte 19,9% zatmění a v Brně 15,2%.
Předpověď počasí je zatím spíše pesimistická
A teď ta špatná zpráva. Předpověď počasí zatím nevypadá moc dobře. Po slunečném pátku se totiž v sobotu pravděpodobně zatáhne. Níže se může podívat na pás s pro Prahu podle Windy.
A pro regionální kontext přidáváme ještě mapu střední Evropy a aktuální stav oblačnosti z dužicových snímků. Toto bude aktuální až v sobotu.
Zatmění Slunce 29. března 2025 bude viditelné z velké části Evropy, severní Asie, Afriky a severovýchodní části Severní Ameriky. Nejlepší podmínky pro pozorování budou mít obyvatelé kanadské provincie Québec, kde Měsíc zakryje až 94,8 % slunečního disku. V Evropě bude pro pozorování nejvhodnější Norsko.
Další pokus příští léto a úplné zatmění za 110 let
Pokud to kvůli oblačnosti nakonec nevyjde, nevěšte hlavu, už příští rok – 12. srpna 2026 – nás totiž čeká další. A na našem území bude ještě výraznější! Měsíc při něm zakryje až 88,5 % slunečního disku. Na úplné zatmění Slunce si pak budeme muset počkat až do 7. října 2135, kdy pás totality projde jen kousek od Prahy.
Zatmění Slunce
Při pozorování je nezbytná ochrana zraku. Nikdy se nedívejte na Slunce přímo, nebo přes běžné sluneční brýle. Nejvhodnější jsou ty s certifikovanými filtry (ISO 12312-2), svářečské sklo stupně 14 a vyšší. Alternativou je projekce obrazu disku na stínítko pomocí dalekohledu nebo tzv. dírkové komory. Některé hvězdárny pak budou pořádat veřejná pozorování s odborným výkladem.