V solných ledovcích na planetě Merkur by se mohl nacházet život | Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

Foto: NASA Goddard Space Flight CenterCC BY 2.0

V solných ledovcích na planetě Merkur by se mohl nacházet život

Merkur se na první pohled jeví jako místo extrémně nehostinné pro život. Důvodem je skutečnost, že se nachází blízko Slunce a teploty na jeho povrchu mohou dosahovat více než 400 stupňů Celsia.

Nový výzkum však naznačuje, že na nejmenší planetě Sluneční soustavy existují i takové oblasti, v nichž by se nějaké formy biologického života teoreticky vyskytovat mohly.

Zcela konkrétně se jedná o solné ledovce. Ty se podle odborníků z Planetary Science Institute (PSI)  v Arizoně nápadně podobají některým na sůl extrémně bohatým – nicméně obyvatelným – lokalitám tady na Zemi.

Co se skrývá pod povrchem Merkuru?

„Specifické solné sloučeniny na Zemi vytvářejí obyvatelné habitaty i v těch nejdrsnějších prostředích, kde se vyskytují, jako je například vyprahlá poušť Atacama v Chile,“ uvedl badatel Alexis Rodriguez.

„Tento směr uvažování nás vede k zamyšlení nad možností existence podpovrchových oblastí na Merkuru, které by mohly být pohostinnější než jeho drsný povrch,“ dodal.

Vědci doufají, že další zajímavé informace zjistíme v roce 2025, kdy by měla Merkur začít prozkoumávat evropsko-japonská sonda BepiColombo.

Určitě si přečtěte

Články odjinud