V Tanzanii havarovalo dopravní letadlo. Při přistání skončilo ve Viktoriině jezeře, zemřelo 19 lidí

V neděli 6. listopadu 2022 havarovalo v blízkosti letiště Bukoba Airport (BKZ, HTBU) letadlo tanzanských aerolinek Precision Air. Dle dostupných informací má událost tragickou bilanci – ze 43 osob na palubě (39 cestujících a 4 členové posádky) jich devatenáct zemřelo.

Dle webu The Aviation Herald, specializujícího se na sledování mimořádných událostí v letectví, se jednalo o 12 let staré letadlo ATR-42-500 s registrací 5H-PWF. Stroj, poháněný dvěma turbovrtulovými motory Pratt & Whitney Canada PW127, zajišťoval vnitrostátní let číslo 494 (PW494) z mezinárodního letiště Julius Nyerere International Airport v největším tanzanském městě Dar es Salaam do Bukoby na severozápadě země.

Letadlo skončilo v jezeře

Let 494 odstartoval z Dar es Salaamu kolem šesté hodiny ranní místního času a po mezipřistání v Mwanze měl podle plánu přistát v Bukobě. V 8:53 místního času zahájila posádka první přiblížení k dráze 13. Letiště má jedinou dráhu (13/31) s asfaltovým povrchem dlouhou 1385 metrů.

Dle několika zdrojů panovalo v oblasti v okamžiku přistání nepříznivé počasí a špatná viditelnost. Letoun dle jedné z verzí sice přistál, nicméně následně přejel konec dráhy a pokračoval dál. Zastavil se až ve vodách Viktoriina jezera, přibližně sto metrů za koncem dráhy.

Příď letadla směřovala od břehu a stroj byl potopen zhruba z 80 % - nad hladinou byla vidět pouze ocasní část. K havarovanému stroji vyrazili místní rybáři a záchranářské týmy, které postupně vyprostily všechny osoby, jež byly na palubě. 26 jich převezli do nemocnice, sedmnácti pasažérům již bohužel nebylo pomoci. K nim je pak nutné připočíst další dva, jejichž smrt byla konstatována v nemocnici.

Celková bilance tak čítá 19 osob - 17 cestujících a dva členy posádky. Při havárii zahynuli oba piloti, Wikipedie uvádí, že „Podle hlavního správce tanzanského regionu Kagera Alberta Chalamily byli záchranáři ve spojení s piloty v kokpitu a snažili se letadlo pomocí lan a jeřábů vytáhnout blíže ke břehu Viktoriina jezera.“ Piloti se však utopili dříve, než se k nim záchranáři dostali.

Svědectví cestujících

Letecká společnost Precision Air v 10:40 místního času potvrdila, že na letišti Bukoba došlo k nehodě jejího letadla, nicméně jeho konec ve Viktoriině jezeře označila jako nouzové přistání. Místní policie pak jako nepravděpodobnější příčinu uvedla špatné počasí.

Přeživší uvedli, že se letadlo blížilo k Bukobě za silného deště a při přiblížení se dostalo do turbulencí. Posádka přiblížení přerušila a zahájila stoupání. Poté měla cestujícím oznámit, že se pokusí o další přistání, a pokud se to opět nepodaří, budou se muset vrátit do Dar es Salaamu.

Cestující pak popisují, že letadlo bylo opět na finálním přiblížení, když se náhle ocitli ve vodě a kabina se rychle plnila vodou. Jedna z letušek otevřela nouzový východ v zadní části, kudy se jim podařilo dostat z letadla ven a po nějaké době je vyzvedli místní rybáři na člunech.

Nehoda se stala druhou nejsmrtelnější leteckou nehodou v Tanzanii. Dosud nejvíc obětí přinesla havárie letadla Douglas DC-3 do hory Kilimandžáro 18. května 1955, při níž zahynulo 20 lidí. Nešťastnou událostí se nyní budou zabývat vyšetřovatelé leteckých nehod, kteří by měli objasnit její příčiny a případně navrhnout opatření, aby se nic podobného neopakovalo.

Váš názor Další článek: Není to jen IKEA. Matter je standard, díky kterému se domluví chytré domácnosti

Témata článku: Létání, Letadla, Wikipedia, Policie, Afrika, Katastrofy, Letecké katastrofy, Posádka, Jezero, Kilimandžáro, Dráha, The Aviation Herald, Letiště, Dopravní letadlo, Dar, Douglas DC, Letadlo, Pratt & AMP, Přistání, Dara, Daro, Tanzanie, PřiblíženíWhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2