V USA budou prodávat plechovky s vodou vyrobenou hydropanely ze vzduchu a slunečního svitu

V USA budou prodávat plechovky s vodou vyrobenou hydropanely ze vzduchu a slunečního svitu

S určitou mírou nadsázky se dá říci, že jedním z největších marketingových úspěchů bylo přesvědčit lidi, kteří mají doma tekoucí vodu, aby začali v obchodech kupovat balenou vodu. Americká firma Source, která se zabývá výrobou solárních panelů produkujících pitnou vodu z vlhkosti ve vzduchu, má v plánu letos uvést na trh novou značku balené vody Sky Wtr. Podrobnosti přináší magazín New Scientist.

Voda získaná ze vzduchu

Speciální panely fungují tak, že využívají solární energii k pohánění ventilátorů, které nasávají ze vzduchu vodní páru. Ta následně prochází přes desikant (materiál, který absorbuje vlhkost) a solární energie pak uvolní vodu do sběrné oblasti panelu.

Takto získaná voda je naprosto čistá a destilovaná, což znamená, že je zbavená veškerých nečistot a minerálů, které se pak zpětně přidávají pro zlepšení chuti a výživové hodnoty. Tyto panely umožňují výrobu pitné vody bez potřeby napojení na vodovodní síť, což je ideální například pro odlehlé oblasti nebo místa s nedostatkem vody.

Hydropanely na floridě Hydropanely na floridě

„V podstatě destilujeme vzduch, takže získáte čistou, destilovanou vodu,“ vysvětlil Cody Friesen z firmy Source na summitu Breakthrough Energy v Londýně. Destilovaná voda je následně přivedena do nádrže, kde se upraví její pH a přidávají se minerály jako vápník a hořčík, aby byla chutnější a zdravější.

Každý panel může vyprodukovat až tři litry pitné vody denně, což je průměrná denní spotřeba jednoho dospělého člověka. Zásadní je, že tento proces funguje efektivně i v horkých a suchých podmínkách, jaké panují například v americké Arizoně.

Balená voda jako způsob propagace

Firma Source, založená v roce 2014 pod názvem Zero Mass Water, již nainstalovala hydropanely v 56 zemích světa. Panely lze instalovat na zemi nebo na střechy a napojit je na vodovodní potrubí objektu. Většinu těchto panelů, které stojí téměř 3000 dolarů za kus (tj. v přepočtu asi 70 500 Kč), kupují vlády nebo rozvojové banky, ale mohou si je nechat nainstalovat i domácnosti.

Source provozuje na Floridě „vodní farmu“, kde pomocí svých panelů dokáže denně vyprodukovat až 3000 litrů vody. Právě tuto vodu plánuje prodávat zákazníkům pod značkou Sky Wtr ve velkých obchodních řetězcích od srpna nebo září tohoto roku. Voda bude prodávána v recyklovatelných hliníkových plechovkách a skleněných lahvích.

V USA budou prodávat plechovky s vodou vyrobenou hydropanely ze vzduchu a slunečního svitu V USA budou prodávat plechovky s vodou vyrobenou hydropanely ze vzduchu a slunečního svitu

Cody Friesen, který zároveň působí na Arizonské státní univerzitě jako odborník na materiály, vysvětluje, že uvedení balené vody na trh je částečně motivované snahou představit potenciálním zákazníkům vodu z hydropanelů, s nadějí, že si nakonec koupí vlastní panel. Poukazuje na to, že miliony lidí v USA nemají přístup k bezpečné pitné vodě a musejí se spoléhat na balenou vodu. „Naším úmyslem je ukázat lidem alternativní způsob,“ říká.

Source má v plánu v nadcházejících letech radikálně snížit cenu hydropanelů, aby byla místní výroba vody dostupnější a dosažitelnější pro více lidí. „Víme, že máme křivku nákladové efektivity, která vypadá hodně podobně, jako u solárních panelů.“ konstatuje Cody Friesen.

Určitě si přečtěte

Články odjinud