V USA je na vzestupu subvarianta koronaviru XBB.1.5. Kraken je kombinací dvou omikronů

Světová zdravotnická organizace vyjádřila ústy svého ředitele znepokojení nad subvariantou koronaviru SARS-CoV-2, označovanou jako XBB.1.5 či Kraken, která v poslední době zaznamenává rapidní nárůst ve Spojených státech. Televizní stanice ABC News uvádí, že na severovýchodě USA stoupá počet hospitalizací, z nichž většinu tvoří pacienti nakažení právě touto verzí viru.

„Jednou ze subvariant omikronu, která byla původně zjištěna v říjnu 2022, je XBB.1.5 – rekombinant dvou subvariant BA.2. Její výskyt se zvyšuje v USA a Evropě a v současnosti byla identifikována ve více než 25 zemích.“ informoval na tiskové konferenci generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Omikron ve verzi XBB.1.5

„WHO pozorně sleduje a vyhodnocuje riziko této subvarianty a bude o ní informovat. Onemocnění covid-19 bude bezpochyby stále hlavním tématem diskusí, ale věřím a doufám, že se správným úsilím bude tento rok rokem, kdy oficiálně skončí stav ohrožení veřejného zdraví.“ uvedl etiopský mikrobiolog a imunolog.

Epidemioložka Maria Van Kerkhove konstatovala, že odborníci jsou znepokojeni tím, jak rychle se XBB.1.5 šíří. „Je to nejpřenosnější subvarianta, která byla dosud zjištěna,“ řekla na tiskové konferenci 4. ledna. Počet případů nákazy XBB.1.5 vzrostl na severovýchodě USA z 1 % na začátku prosince během pouhých tří týdnů na 41 %.

Koronavirus SARS-CoV-2 ve variantě XBB.1.5 je nyní dominantní příčinou infekcí covidem-19 v USA a pravděpodobně se jí stane i v dalších částech světa. Alespoň částečně dobrou zprávou je, že v tuto chvíli neexistují žádné důkazy o tom, že by způsoboval závažnější onemocnění než předchozí verze.

Kraken je kombinací dvou omikronů

Z hlediska příznaků se tato subvarianta zásadně neliší od nákaz staršími verzemi omikronu – typická je zejména rýma, bolest v krku a zahlenění. Může se objevit také dušnost a snížení úrovně okysličení krve vyžadující hospitalizaci. Proti předchozím mutacím se ve většině případů neobjevují symptomy jako je ztráta chuti nebo čichu.

Stuart Ray z Johns Hopkins University School of Medicine v Marylandu je přesvědčen o tom, že mutace XBB.1.5 vznikla poté, co si dvě předchozí varianty vyměnily genetický materiál při infikování stejného jedince. XBB.1.5 je tedy geneticky podobná ostatním subvariantám omikronu, ale má několik odlišných vlastností, z nichž jednou může být lepší schopnost vázat se na lidské buňky a infikovat je.

Zdá se, že se XBB 1.5 také vyhýbá imunitě lépe než předchozí varianty, a to díky změnám ve spike proteinu, což je část viru, na kterou se zaměřují vakcíny. To však neznamená, že očkovací látky proti covidu-19 neposkytují proti této subvariantě žádnou ochranu – přinejmenším snižují riziko vážného průběhu onemocnění a úmrtí na něj.

Jako prevenci před infekcí novou subvariantou odborníci radí zejména ochranu dýchacích cest a větrání uzavřených prostor ve kterých se vyskytuje více lidí. Zmiňují také očkování, byť v tuto chvíli není k dispozici vakcína, která by se zaměřovala na tuto verzi koronaviru.

Diskuze (8) Další článek: Lamborghini mezi koly. 3T Exploro Racemax bere inspiraci ze supersportu, který obstojí i v lehčím terénu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,