V USA mají i po 60 letech radioaktivní med. Ten evropský ale na mnoha místech září také

V USA mají i po 60 letech radioaktivní med. Ten evropský ale na mnoha místech září také

Ačkoliv Spojené státy ukončily atmosférické jaderné testy už v 60. letech minulého století (v podzemních pokračovaly až do 90. let), dodnes mají radioaktivní med.

Vyplývá to alespoň z článku v časopisu Nature, ve kterém trojice geologů a přírodovědců z univerzity William & Mary a Marylandské univerzity zkoumala pyl a včelí med na východním pobřeží USA.

Výzkumníci v něm objevili stopy izotopu ¹³⁷Cs, který je poznávacím znakem člověkem způsobené radioaktivity zejména v souvislosti s povrchovými jadernými testy v polovině minulého století.

Kráter po mělkém podzemním testu Sedan 6. července 1962 (ekv. 104 kt TNT), který měl ověřit možnosti jaderných výbuchů pro civilní účely (těžba, terénní úpravy, stavebnictví aj.) 

Studie nezvolila východ USA náhodou, pro tamní oblast totiž měli autoři dostatek dat a paradoxně právě zde docházelo k nejsilnějšímu radioaktivnímu spadu, byť byly jaderné střelnice na jihozápadě tisíce kilometrů daleko.

Cesium je pro rostliny chutný zákusek 

Jak je to možné? Za vše může převládající západní proudění na severní polokouli a také mnohem větší úhrn srážek poblíž Atlantiku a na Apalačském pohoří. Stručně řečeno, americká armáda sice odpálila jadernou nálož kdesi v polopoušti Nového Mexika, nicméně radioaktivní prach odnesly větry vysoko do stratosféry, aby společně s dešťovými srážkami vypadával od Floridy až po kanadské atlantské pobřeží.

Klepněte pro větší obrázek
Jaderné střelnice se sice nacházely na západě USA, dešťové srážky s radioaktivním prachem kvůli západnímu proudění vypadávaly na východě

No dobrá, ale proč se cesium dostává i po šedesáti letech do medu? Protože má podobné vlastnosti jako draslík, který je jednou z klíčových živin rostlin. Flóře na východním pobřeží USA radioaktivní izotopy jednoduše zachutnaly, vytáhla si je z půdy, metabolismem rostlin se dostaly až do pylu, no a o zbytek se už postaraly včely, které si jej odnesly do svých úlů.

Med je radioaktivní i v Evropě

Mimochodem, USA v tomto nejsou žádný unikát, vědci totiž v minulosti našli ¹³⁷Cs a další radioaktivní prvky i v evropském medu. V Evropě sice díky hustému zalidnění žádnou jadernou střelnici nemáme, o radioaktivní pyl a med (1, 2, 3)  se nám ale na starém kontinentu postarala havárie v Černobylu.

Ničeho se ale nebojte, koncentrace medových izotopů v Evropě i v USA je totiž dostatečně nízká, med je bezpečný a z hlediska vědy se tak spíše jedná o zajímavou metodu detekce šíření radioaktivního materiálu atmosférickou cestou.

V Evropě ostatně nemáme kvůli Černobylu jen radioaktivní med, ale třeba i divočáky.

Diskuze (8) Další článek: Čína touží po zařízení pro rychlou dopravu zásilek i lidí. Okopírovala Starship od SpaceX

Témata článku: USA, Evropa, Zbraně, Rostliny, Jaderný útok, Atomová bomba, Včely, Med, Nové Mexiko, Journal, Izotop, Apalačské pohoří, Střelnice, Deepl, Marylandská univerzita, Mary, Pyl, Florida, Melk, Černobyl, Atlantik, Pobřeží, NatureSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace