Koronavirus | Testy | COVID-19 | USA

V USA schválili nový rychlotest na koronavirus – výsledky poskytuje už za 45 minut

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration) schválil během uplynulého víkendu první rychlotest na koronavirus. Stojí za ním kalifornská firma Cepheid, která vyvíjí a vyrábí zdravotnické testovací systémy.

Oznámení přišlo uprostřed kritického nedostatku testovacích souprav po celých Spojených státech. Ten omezoval schopnost federálních a lokálních zdravotnických organizací sledovat šíření koronaviru a jím způsobovaného respiračního onemocnění, známého jako COVID-19.

Zatím jen omezené použití

Schválený rychlotest má proti tradičním laboratorním testům hned několik výhod. Tou první je získání výsledků pouhých 45 minut po odběru – tj. čtyřikrát rychleji proti stávajícím nejrychlejším metodám. Dalším kladem je, že k jeho provedení není nutné zpracování vzorků ve specializované laboratoři.

Třetí výhodou nového testu je fakt, že k odběru vzorků nevyžaduje bavlněné tampony, kterých je na některých místech nedostatek. Lékaři mohou místo toho nasát tekutinu z nosu katétrem pomocí fyziologického roztoku.

Test má být primárně používán na emergentních příjmech a v nemocnicích, kde má zefektivnit péči o nemocné. V případě pacientů s prokázaným onemocněním COVID-19 se o ně prakticky hned po přijetí mohou začít starat zdravotníci vybavení potřebnými ochrannými pracovními prostředky.

5000 zařízení pro provádění testů je již k dispozici v několika zdravotnických zařízeních a další by měla být expedována v průběhu tohoto týdne. Během příštích několika měsíců hodlá firma vyrobit miliony rychlotestů. Stejně, jako testy, které se již používají ve zdravotnických laboratořích a nemocnicích, i tento hledá ve vzorcích pacientů přítomnost viru SARS-CoV-2.

Testovat, testovat a testovat!

Testování co největšího počtu lidí je odborníky označováno jako jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti současné epidemii. Ve Spojených státech se počet provedených testů zvýšil na desetitisíce týdně, nicméně s ohledem na počet obyvatel se však stále jedná o nepatrný zlomek. Od provedení odběru až po sdělení výsledku přitom často uplyne i několik dnů.

Testy, jejichž výsledky jsou známy v rámci několika desítek minut, tak mají zásadně pomoci v boji proti rychle se šířícímu pandemickému viru. Testování v rámci Spojených států se tak bude moci rozšířit a mělo by umožnit odbavení většího počtu potenciálně nemocných během kratší doby.

Vedoucí lékař společnosti Cepheid David Persing uvedl v rozhovoru pro server Stat News, že test není určen pro ty, kdož mají obavu z nákazy. „Nemyslíme si, že by tato technologie, přinejmenším zpočátku, měla být používána, v ordinacích běžných lékařů.“ doplnil Persing.

Koronavirus online

Diskuze (8) Další článek: Superúsporný procesor Intel Lakefiled v uniklém testu. 5 jader, TDP 5 W, výkon lepší než Snapdragon 835

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Testy, Výzkum, COVID-19, Medicína, USA, Viry, Testování, Test, Odběr, Laboratoř, STAT News


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Má to smysl, pípla nám eRouška. Moc informací ale z upozornění nevyčtete
Vladislav Kluska
KoronavirusMobilní aplikaceSoftware
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux