Koronavirus | Testy | USA | COVID-19

V USA schválili nový rychlotest na koronavirus – výsledky poskytuje už za 45 minut

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration) schválil během uplynulého víkendu první rychlotest na koronavirus. Stojí za ním kalifornská firma Cepheid, která vyvíjí a vyrábí zdravotnické testovací systémy.

Oznámení přišlo uprostřed kritického nedostatku testovacích souprav po celých Spojených státech. Ten omezoval schopnost federálních a lokálních zdravotnických organizací sledovat šíření koronaviru a jím způsobovaného respiračního onemocnění, známého jako COVID-19.

Zatím jen omezené použití

Schválený rychlotest má proti tradičním laboratorním testům hned několik výhod. Tou první je získání výsledků pouhých 45 minut po odběru – tj. čtyřikrát rychleji proti stávajícím nejrychlejším metodám. Dalším kladem je, že k jeho provedení není nutné zpracování vzorků ve specializované laboratoři.

Třetí výhodou nového testu je fakt, že k odběru vzorků nevyžaduje bavlněné tampony, kterých je na některých místech nedostatek. Lékaři mohou místo toho nasát tekutinu z nosu katétrem pomocí fyziologického roztoku.

Test má být primárně používán na emergentních příjmech a v nemocnicích, kde má zefektivnit péči o nemocné. V případě pacientů s prokázaným onemocněním COVID-19 se o ně prakticky hned po přijetí mohou začít starat zdravotníci vybavení potřebnými ochrannými pracovními prostředky.

5000 zařízení pro provádění testů je již k dispozici v několika zdravotnických zařízeních a další by měla být expedována v průběhu tohoto týdne. Během příštích několika měsíců hodlá firma vyrobit miliony rychlotestů. Stejně, jako testy, které se již používají ve zdravotnických laboratořích a nemocnicích, i tento hledá ve vzorcích pacientů přítomnost viru SARS-CoV-2.

Testovat, testovat a testovat!

Testování co největšího počtu lidí je odborníky označováno jako jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti současné epidemii. Ve Spojených státech se počet provedených testů zvýšil na desetitisíce týdně, nicméně s ohledem na počet obyvatel se však stále jedná o nepatrný zlomek. Od provedení odběru až po sdělení výsledku přitom často uplyne i několik dnů.

Testy, jejichž výsledky jsou známy v rámci několika desítek minut, tak mají zásadně pomoci v boji proti rychle se šířícímu pandemickému viru. Testování v rámci Spojených států se tak bude moci rozšířit a mělo by umožnit odbavení většího počtu potenciálně nemocných během kratší doby.

Vedoucí lékař společnosti Cepheid David Persing uvedl v rozhovoru pro server Stat News, že test není určen pro ty, kdož mají obavu z nákazy. „Nemyslíme si, že by tato technologie, přinejmenším zpočátku, měla být používána, v ordinacích běžných lékařů.“ doplnil Persing.

Koronavirus online

Diskuze (8) Další článek: Superúsporný procesor Intel Lakefiled v uniklém testu. 5 jader, TDP 5 W, výkon lepší než Snapdragon 835

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Testy, USA, Výzkum, COVID-19, Medicína, Viry, Laboratoř, Test, Testování, STAT News, Odběr


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47