V USA schválili nový rychlotest na koronavirus – výsledky poskytuje už za 45 minut

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (Food and Drug Administration) schválil během uplynulého víkendu první rychlotest na koronavirus. Stojí za ním kalifornská firma Cepheid, která vyvíjí a vyrábí zdravotnické testovací systémy.

Oznámení přišlo uprostřed kritického nedostatku testovacích souprav po celých Spojených státech. Ten omezoval schopnost federálních a lokálních zdravotnických organizací sledovat šíření koronaviru a jím způsobovaného respiračního onemocnění, známého jako COVID-19.

Zatím jen omezené použití

Schválený rychlotest má proti tradičním laboratorním testům hned několik výhod. Tou první je získání výsledků pouhých 45 minut po odběru – tj. čtyřikrát rychleji proti stávajícím nejrychlejším metodám. Dalším kladem je, že k jeho provedení není nutné zpracování vzorků ve specializované laboratoři.

Třetí výhodou nového testu je fakt, že k odběru vzorků nevyžaduje bavlněné tampony, kterých je na některých místech nedostatek. Lékaři mohou místo toho nasát tekutinu z nosu katétrem pomocí fyziologického roztoku.

Test má být primárně používán na emergentních příjmech a v nemocnicích, kde má zefektivnit péči o nemocné. V případě pacientů s prokázaným onemocněním COVID-19 se o ně prakticky hned po přijetí mohou začít starat zdravotníci vybavení potřebnými ochrannými pracovními prostředky.

5000 zařízení pro provádění testů je již k dispozici v několika zdravotnických zařízeních a další by měla být expedována v průběhu tohoto týdne. Během příštích několika měsíců hodlá firma vyrobit miliony rychlotestů. Stejně, jako testy, které se již používají ve zdravotnických laboratořích a nemocnicích, i tento hledá ve vzorcích pacientů přítomnost viru SARS-CoV-2.

Testovat, testovat a testovat!

Testování co největšího počtu lidí je odborníky označováno jako jeden z nejúčinnějších způsobů boje proti současné epidemii. Ve Spojených státech se počet provedených testů zvýšil na desetitisíce týdně, nicméně s ohledem na počet obyvatel se však stále jedná o nepatrný zlomek. Od provedení odběru až po sdělení výsledku přitom často uplyne i několik dnů.

Testy, jejichž výsledky jsou známy v rámci několika desítek minut, tak mají zásadně pomoci v boji proti rychle se šířícímu pandemickému viru. Testování v rámci Spojených států se tak bude moci rozšířit a mělo by umožnit odbavení většího počtu potenciálně nemocných během kratší doby.

Vedoucí lékař společnosti Cepheid David Persing uvedl v rozhovoru pro server Stat News, že test není určen pro ty, kdož mají obavu z nákazy. „Nemyslíme si, že by tato technologie, přinejmenším zpočátku, měla být používána, v ordinacích běžných lékařů.“ doplnil Persing.

Koronavirus online

Diskuze (8) Další článek: Superúsporný procesor Intel Lakefiled v uniklém testu. 5 jader, TDP 5 W, výkon lepší než Snapdragon 835

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,