V USA uskutečnili hybridní test obrany se systémy Patriot a THAAD

  • USA mají k dispozici několik systémů obrany proti balistickým střelám a dalším podobným hrozbám
  • Tyto systémy je možné s úspěchem kombinovat
  • Ukázal to nejnovější test protiraketové obrany
Foto: Lockheed Martin
V USA uskutečnili hybridní test obrany se systémy Patriot a THAAD | Foto: Lockheed Martin

Spojené státy mají k dispozici několik systémů obrany proti balistickým střelám a dalším podobným hrozbám. Jak ukázal nejnovější úspěšný test protiraketové obrany, tyto systémy je možné s úspěchem kombinovat.

Společnost Lockheed Martin, americká agentura Missile Defense Agency a americká armáda uspořádali 29. března 2022 test hybridně sestavené obrany, při němž v prostoru raketové střelnice White Sands Missile Range v Novém Mexiku byla úspěšně zasažena testovací taktická balistická střela.

Při testu byla použita střela odpálená systémem Patriot Advanced Capability (PAC)-3 Missile Segment Enhancement (MSE), který byl během testu integrovaný se systémem Terminal High Altitude Area Defense (THAAD)

Jde o významný technologický posun, při němž byl systém PAC-3 schopný sledovat a zaměřit cíl s pomocí systému THAAD, namísto obvyklého využití komponent celého raketového systému Patriot. Takový postup rozšiřuje možnosti využití systému Patriot.

Obrana proti balistickým střelám není tak jednoduchá, jak vypadá

Obrana proti balistickým střelám vypadá na první pohled docela jednoduše. Radar detekuje přilétající raketu a obrana odpálí protiraketu, která hrozbu zlikviduje. Ideální obrana by měla mít skóre 1 ku 1, tedy na jednu útočící raketu jedna obranná protiraketa.

Klepněte pro větší obrázek

V reálné situaci je to pochopitelně složitější. Protiraketová obrana musí být flexibilní a musí čelit různým typům útoků, jako jsou střely krátkého, středního nebo dlouhého doletu, které využívají různé trajektorie v různých výškách.

Systém THAAD byl navržený především k obraně proti taktickým raketám středního doletu, přičemž cíle likviduje nikoliv explozí výbušnin, ale srážkou ve vysoké rychlosti. Je to technicky náročnější, především pokud jde o přesné navedení střely na cíl, ale zároveň bezpečnější, protože podstatně klesá riziko exploze konvenční hlavice či rozpad nukleární hlavice útočící rakety.

Integrace PAC-3 MSE do systému THAAD neznamená jen rozšíření obranného mechanismu THAAD o další typ rakety, ale zároveň i rozšíření možností a zvýšení efektivity raket systému PAC-3, protože zvyšuje jejich operační dosah. Obrana díky tomu získá více času, například na opakování obranného zásahu, pokud první protiraketa selže.

Zdroj: Lockheed Martin

Diskuze (1) Další článek: Zastaví Rusko spolupráci na ISS? Šéf Roskosmosu trvá na zrušení „nezákonných sankcí“

Témata článku: Vojenství, USA, Raketa, Armáda, Obrana, Americká armáda, Nové Mexiko, Systém, Protiraketová obrana, THAAD, Test, Patriot, Střela, Balistická střela, MSE, PAC, Lockheed Martin, Missile Defense AgencyJak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy