V USA vyroste obří příbřežní větrná farma. Vůbec první svého druhu

Bidenova administrativa schválila výstavbu Vineyard Wind – obrovské příbřežní větrné farmy, která se bude nacházet v Massachusetts.

Podle deníku New York Times se toto zařízení stane prvním svého druhu v USA. Farmu bude po jejím dokončení tvořit celkem 84 turbín umístěných ve vzdálenosti zhruba 24 kilometrů od ostrova Martha’s Vineyard.

Joe Biden již dříve oznámil, že chce, aby do roku 2030 příbřežní větrné farmy generovaly 30 gigawattů energie. Z tohoto množství Vineyard Wind pokryje jen cca 2,7 %, nicméně důležité je, že připraví půdu pro realizaci dalších podobných projektů.

2000 větrných turbín do konce desetiletí

„Budoucnost čisté energie máme ve Spojených státech na dosah,“ uvedla v tiskové zprávě americká ministryně vnitra Deb Haaland.

„Schválení tohoto projektu je důležitým krokem k prosazování cílů administrativy, které spočívají ve vytváření dobře placených pracovních míst v odborech a zároveň v boji proti klimatické změně a poskytování elektřiny našemu národu,“ dodala.

Z dostupných informací plyne, že pokud dostanou zelenou všechny aktuálně existující plány na vybudování větrných farem na východním pobřeží USA, ještě do konce tohoto desetiletí v dané oblasti vyroste minimálně 2000 příbřežních turbín.

Titulní ilustrační foto: Ben Paulos, CC BY 2.0

Diskuze (5) Další článek: Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Témata článku: Elektrárna, USA, Obnovitelné zdroje, Energie, Elektřina, Farma, New York Times, Druh, Turbína, Půda, Massachusetts, Větrná farma, Výstavba, Joe Biden



Nastavení vzhledu Windows 11: Vyzkoušeli jsme tmavý motiv a vrátili Start doleva
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Dalekohled JWST se chystá na start. V cestě stojí problémy nosiče i homofobie z dávné minulosti

Dalekohled JWST se chystá na start. V cestě stojí problémy nosiče i homofobie z dávné minulosti

** Kosmický dalekohled Jamese Webba se chystá na start ** Termín startu se zřejmě posune kvůli problémům s nosnou raketou ** Vznikla také petice, která žádá přejmenovaní dalekohledu

Petr Kubala
Teleskop Jamese WebbaJWST
Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Somerville je nová temná adventura se sci-fi příchutí od tvůrce Inside

Umělecký rukopis studia je tu cítit opravdu solidně.

Michal Maliarov
SomervilleVideo