V USA vyroste obří příbřežní větrná farma. Vůbec první svého druhu

Bidenova administrativa schválila výstavbu Vineyard Wind – obrovské příbřežní větrné farmy, která se bude nacházet v Massachusetts.

Podle deníku New York Times se toto zařízení stane prvním svého druhu v USA. Farmu bude po jejím dokončení tvořit celkem 84 turbín umístěných ve vzdálenosti zhruba 24 kilometrů od ostrova Martha’s Vineyard.

Joe Biden již dříve oznámil, že chce, aby do roku 2030 příbřežní větrné farmy generovaly 30 gigawattů energie. Z tohoto množství Vineyard Wind pokryje jen cca 2,7 %, nicméně důležité je, že připraví půdu pro realizaci dalších podobných projektů.

2000 větrných turbín do konce desetiletí

„Budoucnost čisté energie máme ve Spojených státech na dosah,“ uvedla v tiskové zprávě americká ministryně vnitra Deb Haaland.

„Schválení tohoto projektu je důležitým krokem k prosazování cílů administrativy, které spočívají ve vytváření dobře placených pracovních míst v odborech a zároveň v boji proti klimatické změně a poskytování elektřiny našemu národu,“ dodala.

Z dostupných informací plyne, že pokud dostanou zelenou všechny aktuálně existující plány na vybudování větrných farem na východním pobřeží USA, ještě do konce tohoto desetiletí v dané oblasti vyroste minimálně 2000 příbřežních turbín.

Titulní ilustrační foto: Ben Paulos, CC BY 2.0

Diskuze (5) Další článek: Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Témata článku: Obnovitelné zdroje, USA, Elektrárna, Energie, Elektřina, Farma, New York Times, Výstavba, Větrná farma, Půda, Turbína, Joe Biden, Massachusetts, Druh