Vakcína Pfizer/BioNTech je méně účinná proti mutaci delta, zabraňuje však těžkému průběhu

  • Izraelské ministerstvo zdravotnictví zkoumalo vakcínu Pfizer
  • Dle jeho údajů je proti mutaci delta účinná jen na 64 %
  • Podstatně podstatnější však je ochrana před těžkým průběhem

Podle analýzy izraelského ministerstva zdravotnictví má vakcína společnosti Pfizer/BioNTech pouze přibližně 64% účinnost při prevenci proti variantě koronaviru delta (původně označované jako „indická“). Vyplývá to z dat shromážděných od 6. června do začátku července.

Započítány jsou nejen symptomatické, ale i asymptomatické případy, kdy infikovaní nevykazují žádné příznaky nebo zdravotní potíže. Proti předchozím mutacím přitom vykazovala stejná vakcína 94% účinnost.

Chrání před těžkým průběhem

Z čistě praktického hlediska je mnohem podstatnějším výsledkem účinnost v prevenci závažného průběhu onemocnění. Zatímco proti starším mutacím vykazovala vakcína Comirnaty  od firem Pfizer a BioNTech 98% účinnost, proti deltě je to stále velmi dobrých 94 %.

Mutace delta je ve srovnání s předchozími variantami koronaviru SARS-CoV-2 výrazně infekčnější. Laboratorní údaje naznačily, že imunitní systém očkovaných lidí produkuje méně protilátek schopných účinně neutralizovat tuto verzi, a právě protilátky hrají velkou roli v tom, aby k infekci vůbec nedošlo.

Poměrně zásadním faktem je z vědeckého hlediska skutečnost, že údaje ani analýza, na jejichž základě byly izraelské odhady stanoveny, nebyly zveřejněny. Podle izraelského deníku Haaretz přinejmenším někteří odborníci v zemi zpochybnili model ministerstva zdravotnictví s tím, že možná účinnost vakcíny Pfizer podhodnocuje.

Jak to vidí jinde

Analýza dat, které pravidelně aktualizuje a zveřejňuje britská agentura ministerstva zdravotnictví a sociální péče Public Health England, naznačila, že dvě dávky vakcín Pfizer/BioNTech nebo Oxford/AstraZeneca poskytují podobnou ochranu proti symptomatickému onemocnění v případě mutace delta, jako proti dřívějším kmenům - tj. přibližně 88 % v případě vakcíny Pfizer.

O víkendu zveřejnili vědci z Canadian Immunization Research Network vlastní předběžný výzkum zabývající se možným vlivem mutace delta na účinnost vakcíny. Na základě údajů od téměř půl milionu Kanaďanů zjistili, že dokončené očkování vakcínou Pfizer bylo při prevenci symptomatické infekce účinné z 88 %.

Je důležité mít na paměti, že všechny vakcíny byly původně testovány v klinických studiích na schopnost zabránit onemocnění koronavirem, nikoliv na infekce jako takové. Brzy po jejich uvolnění pro veřejnost se začaly objevovat údaje, že mRNA vakcíny, vyrobené společnostmi Pfizer a Moderna, jsou rovněž velice účinné v prevenci infekce, což následně snižuje riziko přenosu.

Pokud by se nyní ukázalo, že mutace delta způsobuje bezpříznakové infekce, bylo by to zklamání, ale neznamenalo by to, že by vakcíny selhaly. Celkové údaje zatím naznačují, že tyto vakcíny (včetně jednodávkové Johnson & Johnson) zůstávají v prevenci nejhorších účinků delty zhruba stejně účinné jako proti předchozím kmenům.

Diskuze (67) Další článek: Jak ukládat fotky? Synology Photos již znáte?

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Výzkum, Očkování, COVID-19, Medicína, Viry, Mutace, Vakcinace, Pfizer, AstraZeneca, Pfizer / BioNTech, Public Health England, Oxford, UCI, Delta, Comirnaty, Pfizer BioNTech, BioNTech, Prevence, Údaj, Haaretz, Public Health, Těžký průběh, ÚčinnostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony