Vakcína proti HIV od Johnson & Johnson propadla v testech – její účinnost byla jen 25,2 %

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson ukončila druhou fázi klinických testů vakcíny proti HIV, která probíhala v Africe. Do studie, jež byla zahájena v roce 2017, bylo zařazeno 2 600 žen z pěti jihoafrických zemí. Dle tiskové zprávy očkovací látka neposkytla dostatečnou ochranu proti viru.

Podle Světové zdravotnické organizace si nemoc AIDS, kterou způsobuje virus HIV, dosud vyžádala více než 36 milionů životů. Jako nejspolehlivější strategie, jak zabránit jejímu dalšímu šíření, se zdá být očkování. Bohužel účinná vakcína zůstává stále v nedohlednu.

Vakcína proti HIV

Vakcína od Johnson & Johnson je dalším přírůstkem na seznamu neúspěšných pokusů. V dřívějších testech přitom vypadala velmi nadějně – testy na zvířatech prokázaly snížení rizika nákazy až o 90 %. Bohužel testování na lidech dopadlo podstatně hůř.

V loňském roce firma použila stejnou technologii k úspěšnému vývoji jednorázové vakcíny proti onemocnění covid-19. Očekávání, že vakcína bude fungovat i proti dalšímu virovému onemocnění, byla tedy velmi vysoká.

Ze zveřejněných údajů vyplývá, že počet žen, u nichž byla během dvouletého sledování po očkování zjištěna infekce HIV, byl ve skupině, která dostávala placebo, i ve skupině, jež byla naočkována vakcínou, velmi podobný. Vypočítaná účinnost vakcíny se na základě těchto údajů ukázala být jen něco málo přes 25 %, což firmu přimělo k zastavení studie.

Je známo, že virus HIV oklamává imunitní systém svého hostitele a dokáže se mu vyhnout. Za tímto účelem se prezentuje různými povrchovými proteiny, které buňky imunitního systému mylně interpretují jako své vlastní a na virus proto nezaútočí.

Nepomohly ani čtyři dávky

Aby se imunitní buňky hostitele na toto klamavé chování připravily, obsahuje vakcína J&J během čtyřdávkového režimu, který je rozložen do jednoho roku, více povrchových proteinů. Jako nosič používá adenovirus 26, jež se osvědčil při přípravě vakcíny proti COVID-19.

Kromě povrchových bílkovin se vakcína skládala také z rozpustné bílkovinné složky, která byla podána během třetí a čtvrté dávky. V samostatné studii, jež byla zahájena v roce 2019 v Evropě a Americe, testuje firma jinou směs rozpustných proteinů.

Do evropsko-americké studie bylo zařazeno 3 800 osob. Po zvážení skutečnosti, že vakcína je testována na jiné populaci a v dané geografické oblasti cirkulují jiné kmeny HIV, bude Johnson & Johnson v této studii pokračovat a nadále doufá v pozitivní výsledek.

Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 přinesla nové technologie, jako jsou mRNA vakcíny. Farmaceutické společnosti Moderna i Pfizer nyní pracují na vakcínách proti dalším nemocem, založených na této technologii. Nejdále je aktuálně Moderna, která plánuje zahájení testování mRNA vakcíny proti HIV.

Diskuze (24) Další článek: Jak ochránit děti před sexuálními útoky a kyberšikanou. Nereagovat, blokovat, upozornit, ukládat důkazy

Témata článku: Technologie, Zdraví, Výzkum, Očkování, Evropa, Medicína, HIV, Viry, Afrika, Vakcinace, Moderna, TES, Test, Johnson, Pfizer, IMB, J & AMP, Virus, Studie, Amerika, Pandemie koronaviru, Vakcína, Účinnost, Johnson & JohnsonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Odemknutí kódem. Poradíme, jak dočasně vypnout skener obličeje a čtečku otisků u iPhonů a Androidů

Odemknutí kódem. Poradíme, jak dočasně vypnout skener obličeje a čtečku otisků u iPhonů a Androidů

** Čtečka otisků a skener obličeje jsou u telefonů důležité součásti ** Někdy však mohou být obě trochu na škodu ** Víte, jak lze oba biometrické přístupy dočasně deaktivovat?

Martin ChroustMartin Miksa
Jak...iOSAndroid
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware