Vakcína proti koronaviru s nadějnými výsledky – Pfizer hlásí 90% účinnost

  • Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily rané výsledky své vakcíny
  • Třetí fáze klinických testů ukázala více než 90% účinnost v ochraně
  • Nad novou vakcínou však zatím visí celá řada otazníků

Americká farmaceutická firma Pfizer oznámila rané výsledky analýzy své vakcíny proti koronaviru SARS-CoV-2, kterou připravuje ve spolupráci s německým výrobcem léků BioNTech. Třetí fáze klinických testů ukázala více než 90% účinnost v ochraně před onemocněním COVID-19 u účastníků, u nichž nebyla prokázána předchozí nákaza novým koronavirem.

Do studie bylo zařazeno 43 538 dobrovolníků a jedním z nejzásadnějších zjištění je skutečnost, že očkování nemá žádné závažné vedlejší účinky. Během sledovaného období byla nákaza nemocí COVID-19 prokázána jen u 94 účastníků, přičemž většina byla z kontrolní skupiny. Výrobce hodlá podat žádost o schválení vakcíny k nouzovému použití americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Vakcína od Pfizeru

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že jde pouze o předběžné výsledky. Ty zatím nebyly odborně revidovány a ani vědci společnosti Pfizer nemají přístup k úplným datům. Klinická studie bude pokračovat až po konečnou analýzu u 164 potvrzených případů, aby bylo možné shromáždit další údaje a charakterizovat výsledky očkování v porovnání s dalšími cílovými parametry studie.

Publikované informace působí přesvědčivě – pokud účinnost potvrdí i konečné výsledky, pak by vakcína byla srovnatelná s očkovacími látkami proti dětským chorobám, jako jsou spalničky. To by znamenalo slibný krok ve vývoji vakcíny, na kterou netrpělivě čeká celý svět. Pandemie způsobovaná novým koronavirem SARS-CoV-2 zabila od začátku tohoto roku více než 1,2 milionu lidí.

Pokud Úřad pro kontrolu potravin a léčiv vakcínu schválí, je výrobce schopen do konce roku vyprodukovat dostatek dávek k imunizaci 15 až 20 milionů lidí. V průběhu roku 2021 pak může vyrobit až 1,3 miliardy dávek.

Vyhráli jsme nad COVIDem-19?

Nezávislí vědci chladí předčasné nadšení a upozorňují na skutečnost, že jde teprve o rané výsledky, ke kterým je vhodné se stavět zdrženlivě. Stále je nutné počkat na údaje o dlouhodobé bezpečnosti a účinnosti. Z jejich pohledu je to nesporně povzbudivá zpráva, ale mezi oznámením a skutečnou dostupností je ještě dlouhá cesta.

Co je velmi zásadní: v tuto chvíli nikdo neví, jak dlouho může ochrana vakcínou trvat. Stejně tak netušíme, jak dobře vakcína funguje při prevenci závažných případů COVIDu-19. Z dosavadních výsledků je patrné jen to, že je účinná při prevenci obecně. Další otazník visí nad tím, zda očkovaný člověk bude schopen přenášet a šířit virus, ačkoli se sám nenakazí.

Vakcína od Pfizeru vyžaduje podání dvou dávek s odstupem tří týdnů. Jedním z problémů, především z hlediska logistiky, je nutnost skladovat ji při velmi nízkých teplotách. „Myslím, že vidíme světlo na konci tunelu,“ sdílí své nadšení generální ředitel Pfizeru Albert Bourla.

Závod o vakcínu

Nasazení v praxi můžeme očekávat teprve poté, co výrobce požádá FDA o povolení k nouzovému použití. K tomu by mělo dojít koncem listopadu, jakmile splní požadavek, aby alespoň polovina účastníků byla sledována po dobu nejméně dvou měsíců po podání poslední dávky.

„Toto je historický okamžik,“ uvedla vedoucí výzkumu a vývoje vakcín Kathrin Jansen. „Byla to zničující situace, pandemie, a my jsme se vydali na cestu s cílem, kterého nikdo nikdy nedosáhl – do jednoho roku přijít s vakcínou.“

Do závodu o vývoj očkovací látky se zapojila celá řada farmaceutických firem. Aktuálně probíhá poslední fáze testování jedenácti vakcín. Publikované výsledky by mohly být dobrým znamením pro očkovací látku společnosti Moderna, která používá podobnou technologii. Mluvčí Moderny uvedl, že očekává první výsledky studie v průběhu listopadu.

Diskuze (54) Další článek: Vlastníte českou doménu? Tak to vás před pár dny analyzoval robot od CZ.NIC

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Medicína, Očkování, Vakcinace, Moderna, Pfizer, Otazník, Dávky, Očkovací látka, HLA, UCI, Klinický test, BioNTech, Účinnost, Nadějný výsledek, VakcínaTýden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

Týden Živě: Jak nepřiplácet při nákupu z Číny a nebát se konce 3G

** Končí mobilní 3G. Ale nebojte se, není to žádná katastrofa ** Jak nakupovat na AliExpressu bez vysokých poplatků České poště ** Sledujte souhrn událostí končícího týdne

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Tato detektivka je už sice starší záležitostí, ale na konzole dorazila v krabicové verzi teprve nedávno. Při té příležitosti jsme si řekli, že by nebylo od věci se k ní vrátit a podívat se na to, jaké změny přinesla její Final Cut verze.

Martin Nahodil
Disco ElysiumPS5RecenzeAdventury