Vakcíny Pfizer, Moderna i AstraZeneca mají více než 90% účinnost proti těžkému průběhu covidu-19

Francouzské vědecké sdružení EPI-PHARE publikovalo výsledky rozsáhlé studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit účinnost očkování proti závažnému průběhu onemocnění covid-19. Zjištění potvrzují, že u osob starších 50 let má očkování více než 90% účinnost.

EPI-PHARE provádí epidemiologické studie o zdravotních přípravcích v reálném životě a své výsledky publikuje v mezinárodních recenzovaných časopisech. V únoru tohoto roku například publikovalo studii, která identifikovala chronická onemocnění a faktory, jež mohou představovat zvýšené riziko vážného průběhu a úmrtí na covid-19.

Očkování má smysl

K posouzení účinnosti očkování v prevenci závažných forem covidu-19 byly provedeny dvě paralelní studie s využitím údajů ze systému SNDS (Système National des Données de Santé; Národní systém zdravotních údajů).

Jedna čítala 15,4 milionů osob ve věku 50 až 74 let (7,7 milionu očkovaných a 7,7 milionu neočkovaných), druhá pak 7,2 milionů osob ve věku 75 a více let (3,6 milionu očkovaných oproti 3,6 milionu neočkovaných). Obě kohorty byly sledovány do 20. července 2021.

Z očkovaných osob ve věku 50 až 74 let dostalo 53,6 % (tj. 4 158 306) vakcínu Pfizer, 7,1 % (tj. 553 676) Modernu a 39,2 % (tj. 3 042 930) AstraZenecu. U osob ve věku nad 75 let bylo 85,3 % (tj. 3 109 133) očkováno Pfizerem, 8,7 % (tj. 315 455) Modernou a 6,1 % (tj. 221 156) AstraZenecou.

Výsledky obou studií se do značné míry shodují a zdůrazňují významnou účinnost všech tří vakcín proti závažným formám covidu-19. Například riziko hospitalizace se dle dat snížilo od 14. dne po podání druhé dávky o více než 90 % u obou kohort a u každé vakcíny. Toto snížení je řádově stejné jako u rizika úmrtí během hospitalizace kvůli covidu-19.

Podle vědců se nezdá, že by se účinnost očkování proti závažným formám covidu-19 během doby sledování do 5 měsíců snížila. Ve skupině starších 75 let byla po pěti měsících sledování u vakcíny Pfizer účinnost 94 %. Ve skupině 50 až 74letých byla po 4 měsících sledování účinnost 97 %. U vakcín Moderna a AstraZeneca bylo sledování příliš krátké na to, aby bylo možné zkoumat jejich účinek po 4 nebo 5 měsících.

Zabírá i na Deltu

V rámci zkoumání dopadu varianty Delta bylo snížení rizika hospitalizace odhadnuto v období začátku šíření této mutace ve Francii, tj. mezi 20. červnem a 20. červencem 2021. V tomto období byla účinnost 84 % ve věkové kohortě 75+ a 92 % ve věkové kohortě 50 až 74 let. Tato čísla sice vycházejí z krátkého časového intervalu, přesto ale poskytují první důkazy o vlivu očkování na snížení rizika.

Odborníci v závěru konstatují, že všechny vakcíny proti covidu-19 jsou vysoce účinné a mají zásadní vliv na snížení rizika závažných forem onemocnění u osob starších 50 let. Pokračující sledování v rámci projektu EPI-PHARE umožní měřit vývoj účinnosti po delší dobu a lépe charakterizovat výsledky proti variantě Delta.

Výsledky studie komentoval na sociální síti Twitter epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar: „Dosud největší studie účinnosti vakcinace u 22,6 mil. osob nad 50 let věku (ve Francii). Dva soubory po 11,3 mil. – očkovaní vs. neočkovaní. Závěr: Očkování poskytuje více než 90% ochranu před hospitalizací i před úmrtím. A platí to i u varianty delta.“

Diskuze (105) Další článek: Tesla přestala nabízet různé varianty Cybertrucku. Kromě toho smazala i jeho podrobnou specifikaci

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Výzkum, Twitter, Očkování, Francie, COVID-19, Medicína, Pfizer, Vakcinace, SARS-CoV-2, Mutace, Moderna, AstraZeneca, Rastislav Maďar, Vakcína, COVID, Studie, Těžký průběh, Pfizer BioNTech, Účinnost, Riziko, Zdravotní údajRecenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2