Vakcíny Pfizer, Moderna i AstraZeneca mají více než 90% účinnost proti těžkému průběhu covidu-19

Francouzské vědecké sdružení EPI-PHARE publikovalo výsledky rozsáhlé studie, jejímž cílem bylo vyhodnotit účinnost očkování proti závažnému průběhu onemocnění covid-19. Zjištění potvrzují, že u osob starších 50 let má očkování více než 90% účinnost.

EPI-PHARE provádí epidemiologické studie o zdravotních přípravcích v reálném životě a své výsledky publikuje v mezinárodních recenzovaných časopisech. V únoru tohoto roku například publikovalo studii, která identifikovala chronická onemocnění a faktory, jež mohou představovat zvýšené riziko vážného průběhu a úmrtí na covid-19.

Očkování má smysl

K posouzení účinnosti očkování v prevenci závažných forem covidu-19 byly provedeny dvě paralelní studie s využitím údajů ze systému SNDS (Système National des Données de Santé; Národní systém zdravotních údajů).

Jedna čítala 15,4 milionů osob ve věku 50 až 74 let (7,7 milionu očkovaných a 7,7 milionu neočkovaných), druhá pak 7,2 milionů osob ve věku 75 a více let (3,6 milionu očkovaných oproti 3,6 milionu neočkovaných). Obě kohorty byly sledovány do 20. července 2021.

Z očkovaných osob ve věku 50 až 74 let dostalo 53,6 % (tj. 4 158 306) vakcínu Pfizer, 7,1 % (tj. 553 676) Modernu a 39,2 % (tj. 3 042 930) AstraZenecu. U osob ve věku nad 75 let bylo 85,3 % (tj. 3 109 133) očkováno Pfizerem, 8,7 % (tj. 315 455) Modernou a 6,1 % (tj. 221 156) AstraZenecou.

Výsledky obou studií se do značné míry shodují a zdůrazňují významnou účinnost všech tří vakcín proti závažným formám covidu-19. Například riziko hospitalizace se dle dat snížilo od 14. dne po podání druhé dávky o více než 90 % u obou kohort a u každé vakcíny. Toto snížení je řádově stejné jako u rizika úmrtí během hospitalizace kvůli covidu-19.

Podle vědců se nezdá, že by se účinnost očkování proti závažným formám covidu-19 během doby sledování do 5 měsíců snížila. Ve skupině starších 75 let byla po pěti měsících sledování u vakcíny Pfizer účinnost 94 %. Ve skupině 50 až 74letých byla po 4 měsících sledování účinnost 97 %. U vakcín Moderna a AstraZeneca bylo sledování příliš krátké na to, aby bylo možné zkoumat jejich účinek po 4 nebo 5 měsících.

Zabírá i na Deltu

V rámci zkoumání dopadu varianty Delta bylo snížení rizika hospitalizace odhadnuto v období začátku šíření této mutace ve Francii, tj. mezi 20. červnem a 20. červencem 2021. V tomto období byla účinnost 84 % ve věkové kohortě 75+ a 92 % ve věkové kohortě 50 až 74 let. Tato čísla sice vycházejí z krátkého časového intervalu, přesto ale poskytují první důkazy o vlivu očkování na snížení rizika.

Odborníci v závěru konstatují, že všechny vakcíny proti covidu-19 jsou vysoce účinné a mají zásadní vliv na snížení rizika závažných forem onemocnění u osob starších 50 let. Pokračující sledování v rámci projektu EPI-PHARE umožní měřit vývoj účinnosti po delší dobu a lépe charakterizovat výsledky proti variantě Delta.

Výsledky studie komentoval na sociální síti Twitter epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar: „Dosud největší studie účinnosti vakcinace u 22,6 mil. osob nad 50 let věku (ve Francii). Dva soubory po 11,3 mil. – očkovaní vs. neočkovaní. Závěr: Očkování poskytuje více než 90% ochranu před hospitalizací i před úmrtím. A platí to i u varianty delta.“

Diskuze (105) Další článek: Tesla přestala nabízet různé varianty Cybertrucku. Kromě toho smazala i jeho podrobnou specifikaci

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, COVID-19, Twitter, Medicína, Očkování, Francie, Mutace, Vakcinace, SARS-CoV-2, Moderna, AstraZeneca, Pfizer, Vakcína, Studie, Riziko, Těžký průběh, Pfizer BioNTech, COVID, ÚčinnostLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Fall Guys se na Xbox a Nintendo Switch letos ještě nepodívají

Studio se nechalo slyšet, že letos se rozšíření na další platformy nekoná.

Michal Maliarov
Fall Guys: Ultimate KnockdownBattle Royale
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Dying Light 2: Stay Human vás v nových záběrech vezme na celou misi

Zaskákejte si po barácích s Rosario Dawson.

Michal Maliarov
Dying Light 2Video