Vakcíny proti covidu-19 pro letošní podzim mají cílit na variantu XBB. Proti původní verzi koronaviru už chránit nebudou

Poradní výbor amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek 15. června jednomyslně (21 hlasů proti 0) doporučil úpravu vakcín proti covidu-19 pro období 2023-2024 na monovalentní očkovací látku zaměřenou na nejnovější subvariantu XBB. Aktualizace se má týkat jak očkování primární dávkou, tak i posilujících dávek (tzv. „boosterů“), informuje magazín Ars Technica.

Monovalentní složení znamená, že budoucí vakcíny budou zaměřeny pouze na jednu verzi pandemických koronavirů. Jedná se o zásadní změnu oproti současnému složení, které je bivalentní, a zaměřuje se jak na předchozí dominantní subvarianty omikronů BA.4/5, tak i na původní kmen viru SARS-CoV-2.

Vakcína jen proti aktuální verzi

Na čtvrtečním celodenním zasedání poradci přezkoumali údaje, které naznačují, že současná bivalentní vakcína stále chrání před nejzávažnějšími následky onemocnění covid-19, ale ochrana před infekcí a hospitalizací v průběhu času postupně klesá a účinnost ochrany proti aktuálně cirkulujícím variantám XBB slábne ještě výrazně rychleji.

V současnosti dostalo bivalentní posilovací dávku pouze 17 % Američanů, což znamená, že jejich ochrana je od poslední dávky původní vakcíny, která byla zaměřena pouze na původní kmen, výrazně oslabena. Poradci zkoumali údaje, které naznačují, že monovalentní vakcína má lepší šanci chránit proti nejnovějším subvariantám omikronů.

Od poslední aktualizace bivalentní vakcíny se virus SARS-CoV-2 vyvíjí a neustále přichází s novými způsoby, jak se vyhnout imunitě získané předchozími infekcemi i očkováním. FDA se sice nemusí řídit doporučeními poradního výboru, ale v tomto případě je téměř jisté, že jeho stanovisko akceptuje.

S covidem jako s chřipkou

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv razí přístup, v jehož rámci chce k covidu-19 přistupovat podobným způsobem jako k chřipce. V praxi to znamená, že každoročně nebo dvakrát ročně přezkoumá aktuálně se vyskytující kmeny a na podzim vydá stanovisko, na jehož základě budou vyrobeny aktualizované očkovací látky.

Někteří poradci výboru mají k tomuto přístupu výhrady s tím, že zatím nejsou přesvědčeni, že virus SARS-CoV-2 bude sezónní nebo že se již sezónním stal. Jiní naopak souhlasí – například předseda výboru a emeritní profesor epidemiologie na Michiganské univerzitě Arnold Monto poznamenal, že klasické koronaviry, které každoročně způsobují běžná nachlazení, jsou „výrazně sezónní“.

Dle jeho mínění je „předčasné“ předpokládat, že SARS-CoV-2 nebude mít sezónní charakter. Bez ohledu na dlouhodobou sezónnost se všichni poradci shodli na tom, že přinejmenším prozatím je aktualizace vzorce očkovací látky na místě.

Proti které variantě XBB očkovat?

Určité nejasnosti panovaly ohledně toho, proti které subvariantě XBB je nutné aktualizované vakcíny zaměřit. V současné době je v USA převažující subvariantou celosvětově rozšířený omikron XBB.1.5, který podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) představuje přibližně 40 % případů v zemi.

Subvarianta XBB.1.16, která nyní představuje 18 % případů, však nabývá na síle a už na podzim by mohla být dominantní. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv sleduje také subvariantu XBB.2.3, jejíž podíl roste a zdá se, že v Indii získává převahu nad XBB.1.16. Předběžné údaje naznačují, že vakcíny zaměřené na hlavní linie XBB poskytují přibližně stejnou ochranu, přičemž verze zacílená na XBB.1.5 má pravděpodobně mírně navrch.

V diskusi poradci nevyjádřili jednoznačný názor na konkrétní variantu XBB, ale obecně podpořili použití látky proti XBB.1.5. Pokud by byla zvolena právě ta, byly by Spojené státy v souladu s doporučeními poradců Světové zdravotnické organizace, kteří v květnu rovněž doporučili, aby země přešly na monovalentní vzorce zaměřené na linii XBB, přičemž doporučení výslovně zdůraznilo subvariantu XBB.1.5.

Hlavní regulátor vakcín při FDA Peter Marks na závěr jednání poznamenal, že agentura „rychle rozhodne o konkrétním složení, které doporučí výrobcům“. Jakmile FDA vydá stanovisko, budou výrobci vakcín – tedy farmaceutické firmy Moderna, Pfizer-BioNTech a Novavax – spolupracovat s agenturou na vývoji a výrobě aktualizovaných očkovacích látek, které by podle Markse mohly být k dispozici přibližně v září.

Diskuze (161) Další článek: Šest proměn jednoho NASu. Už dávno to není jen o ukládání dat, rozjeďte si osobní cloud nebo dohledové centrum

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,