Biologie | Včely

Včely jsou schopné naučit se chápat symboly spojené s počítáním, ukázal experiment

Nový experiment, ve kterém byly včely trénovány, aby si dokázaly spojit symboly s počtem, naznačuje, že dokážeme komunikovat s hmyzem způsobem, který se dosud zdál nemožný. Tvrdí to australští a francouzští vědci ve studii, v jejímž rámci se snažili naučit včely rozeznávat znaky a chápat je jako určení množství.

Dle profesora Briana Butterwortha z Institutu kognitivních neurologických věd na University College London studie vyvrací dosavadní domněnku, že matematické schopnosti jsou vlastní jen lidem, neboť závisí na řeči a numerických symbolech.

Počítající včely

Butterworth konstatuje, že výsledky výzkumu jasně ukazují, že i jiní tvorové mají „numerické schopnosti“, aniž by uměli mluvit nebo pracovat s nějakými symboly. Zdůrazňuje však, že tyto schopnosti nejsou srovnatelné s tím, jak s čísly pracují lidé. Na tomto místě je vhodné podotknout, že včely mají v mozku méně než milion neuronů, zatímco počet neuronů v lidském mozku se pohybuje kolem 86 miliard.

V minulosti provedli podobné experimenty vědci z Univerzity v Toulouse a dalších institucí. Došli k závěru, že včely jsou schopné chápat základní matematické operace, a dokonce rozumět pojmu nula. Naznačili tak, že včelí mozky jsou podstatně schopnější, než se do té doby soudilo.

Odborníci v nové studií nabízejí důkazy o tom, že včely si dokážou spojovat symboly s vyjádřením počtu. To nikdy předtím nebylo prokázáno a výsledky výzkumu tak poprvé ukazují, že lidé mohou komunikovat s hmyzem pomocí symbolického jazyka.

Nejen včely umí počítat

Vědci v minulosti prokázali, že se zvířata jako šimpanzi, opice, holuby a papoušci, mohou naučit používat symboly k reprezentaci čísel. Tato schopnost však až dosud nebyla prokázána u hmyzu. „Matematika je považována za univerzální jazyk mezilidské komunikace a chtěli jsme vědět, zda jsou včely schopné pochopit základní stavební kameny tohoto jazyka.“ uvedl spoluautor studie Adrian Dyer.

Klepněte pro větší obrázek 
Bludiště pro včely

Experiment byl prováděn na dvou skupinách včel, kterým byl při vstupu do bludiště umístěn buď určitý počet prvků, nebo symbol, vyjadřující počet. V bludišti pak včely opět narazily na vyjádření téhož čísla – opět buď v podobě počtu prvků, nebo jeho symbolu. Správná volba zavedla včely do místnosti se sladkou odměnou.

Po asi padesáti opakováních dosáhly včely z obou skupin úspěšnosti mezi 80 a 90 procenty. To dokládá, že se naučily chápat, jak určité symboly odpovídají konkrétnímu množství prvků. Vědkyně Scarlett Howard podotkla, že včely nejsou na stejné úrovni jako zvířata, která se dokázala naučit symboly v podobě čísel. Studie však ukazuje, že i relativně malé mozky se mohou naučit chápat symbolickou reprezentaci.

Diskuze (1) Další článek: Tipy pro Dropbox: Okamžité stažení souboru a přímé zobrazení bez náhledu

Témata článku: Příroda, Výzkum, Mozek, Zvířata, Experiment, Hmyz, Biologie, Včely, Symbol, Prvek, Neurony, Studie, Schopnost, Počítání, Jazyk


Určitě si přečtěte

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

Co je to 5G a proč technický šéf T-Mobile US varuje před přílišným optimismem

** Občas to vypadá, že 5G vyřeší úplně všechny problémy světa ** Zrychlí internet, pokryje venkov, umožní svět IoT ** Technický šéf amerického T-Mobilu před tímto pohledem varuje

Jakub Čížek | 29

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 21

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

Při tragické nehodě Tesly Model 3 byl zapnutý autopilot. Neudělal nic, ukázalo vyšetřování

** V březnu došlo k tragické nehodě Tesly Model 3 ** NTSB vydala předběžnou vyšetřovací zprávu ** V okamžiku havárie jel vůz v režimu Autopilota

Karel Kilián | 119

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31