Zvířata | Evoluce

Ve floridských Everglades vyrábí evoluce z krajty nezdolného „superhada“

  • V 80. letech minulého století se do floridské přírody dostaly asijské krajty tmavé
  • Přežily tu řadu pohrom a vytvořily hybridní populaci s krajtou tygrovanou
  • Před očima biologů se krajty v bažinách Everglades mění na superhady

Dnes už asi nikdo s jistotou nezjistí, jak se někdy počátkem 80. let dostali do floridských bažin Everglades asijští hadi krajty tmavé. Snad je vypustil nějaký nezodpovědný amatérský herpetolog. Možná utekli z chovatelské stanice v South Dade.

Pro krajty jsou floridské bažiny rájem na zemi. Nabízí jim dostatek potravy, příhodné klima a klid. Hadi se tu utěšeně rozmnožují, z Eveglades se šíří dál a pronikají i do floridské rezervace Big Cypress. V roce 2016 bylo zdokumentováno hnízdění krajt tmavých dokonce i na ostrovech Keys při pobřeží Floridy.

Na místní faunu má rostoucí populace hadů ničivé důsledky. Krajty si nevybírají a žerou všechno, co jim přijde do cesty. Od zatoulaných domácích zvířat až po vzácné ohrožené druhy. Za potravou někdy pronikají i do měst, kde loví hlavně potkany.

Právě devastace jedinečné fauny floridských bažin je hlavním důvodem, proč obyvatelé Floridy vyhlásili krajtám válku. Její součástí byl i ambiciózní projekt na výzkum dědičné informace floridských krajt, protože z ní se dá vyčíst, jak si hadi vedou, zda jejich expanze naráží na nějaké překážky a co můžeme očekávat od hadí invaze do budoucna. Výsledky genetických testů přinesly šok a odhalily něco, co neočekával vůbec nikdo.

Hadí hybridi

Někteří ze čtyř stovek chycených a geneticky otestovaných hadů nebyli čistokrevné krajty tmavé, ale kříženci toho druhu hada s krajtou tygrovanou. Doposud nikdo netušil, že se druhý druh krajty v Everglades vyskytuje. Nejasné zůstává, jaký podíl na krajty tygrované v populaci asijských škrtičů připadá.

Jasno nemají vědci ani v tom, jak životaschopní budou kříženci. Na jedné straně to mohou být „chcípáčci“, kteří za rodičovskými druhy silně pokulhávají. Mohou mít dokonce sníženou plodnost. To by byla ta lepší varianta dalšího vývoje, protože hybridi by zřejmě nepředstavovali vážnější riziko, než stávající populace krajty tmavé.

V přírodě ale dochází překvapivě i k tomu, že hybridi vykazují vyšší životaschopnost než rodiče. Platí to třeba pro křížence různých druhů amerických a evropských raků nebo pro hybridy tzv. Darwinových pěnkav žijících na Galapágách. Vědci doufají, že to neplatí pro hadí křížence z Everglades.

Vyloučit to však nelze, protože oba rodičovské druhy nabízejí hybridům kombinace vlastností, které hadům přijdou vhod. Krajta tygrovaná dává přednost suššímu prostředí než krajta tmavá upřednostňující bažiny. Hybridi by tak mohli zvládat život v suché krajině i v bažině a jejich invazní potenciál by tím samozřejmě významně posílil.

Hadí evoluce na pochodu

O tom, že se už stávající populace hadů umí úspěšně popasovat s těžkými zkouškami, svědčí události z roku 2010, kdy Floridu postihly nebývale silné mrazy. Mnohé krajty adaptované na teplo jihovýchodní Asie chlad zabil. Někde jich přežila pouhá desetina.

Genetické testy ukázaly, že tito hadi vděčili za záchranu před zmrznutím svým vlastním dědičným předpokladům. V teplých floridských zimách se tyto vlohy pro odolnost k mrazům neprojevily. Tuhá zima roku 2010 ale zapůsobila jako silný přírodní výběr a nechala v populaci jen hady s dědičnými vlohami předurčující tyto plazy ke zvýšené odolnosti k mrazům. Do budoucna už se krajty tmavé, tygrované a jejich hybridi zřejmě mrazů tolik bát nemusí.

Není to jediná adaptace krajt na podmínky Floridy. Ve své domovině vedou život typických škrtičů, kteří vydrží dlouhou dobu bez potravy. Během několikaměsíčního půstu jsou krajty v klidu a atrofují jim orgány, aby nespotřebovávaly zbytečně živiny a energii.

Po spolknutí nové kořisti hadům orgány velmi rychle regenerují. Floridské krajty se ale přizpůsobují častější konzumaci menší kořisti a cyklus atrofie-regenerace u nich pomalu ale jistě mizí. Vedou díky tomu podstatně aktivnější život.

Pramen: Ecology nad Evolution

Diskuze (10) Další článek: Češi z týmu Alquist opět školili Amazon, jak má dělat umělou inteligenci. Odnesli si 100 tisíc dolarů

Témata článku: Příroda, Výzkum, Zvířata, Genetika, Evoluce, Biologie, Suché prostředí, Darwin, Rostoucí populace, Had, Kříženec, Minulé století, Asie, Genetický test, Druhý druh, Ambiciózní projekt, Druh, Hlavní důvod, Hybrid, Populace, Dobrá varianta, Americký rak, Zvýšená odolnost, Keys, Mráz


Určitě si přečtěte

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 101

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98