Ve floridských Everglades vyrábí evoluce z krajty nezdolného „superhada“

  • V 80. letech minulého století se do floridské přírody dostaly asijské krajty tmavé
  • Přežily tu řadu pohrom a vytvořily hybridní populaci s krajtou tygrovanou
  • Před očima biologů se krajty v bažinách Everglades mění na superhady

Dnes už asi nikdo s jistotou nezjistí, jak se někdy počátkem 80. let dostali do floridských bažin Everglades asijští hadi krajty tmavé. Snad je vypustil nějaký nezodpovědný amatérský herpetolog. Možná utekli z chovatelské stanice v South Dade.

Pro krajty jsou floridské bažiny rájem na zemi. Nabízí jim dostatek potravy, příhodné klima a klid. Hadi se tu utěšeně rozmnožují, z Eveglades se šíří dál a pronikají i do floridské rezervace Big Cypress. V roce 2016 bylo zdokumentováno hnízdění krajt tmavých dokonce i na ostrovech Keys při pobřeží Floridy.

Na místní faunu má rostoucí populace hadů ničivé důsledky. Krajty si nevybírají a žerou všechno, co jim přijde do cesty. Od zatoulaných domácích zvířat až po vzácné ohrožené druhy. Za potravou někdy pronikají i do měst, kde loví hlavně potkany.

Právě devastace jedinečné fauny floridských bažin je hlavním důvodem, proč obyvatelé Floridy vyhlásili krajtám válku. Její součástí byl i ambiciózní projekt na výzkum dědičné informace floridských krajt, protože z ní se dá vyčíst, jak si hadi vedou, zda jejich expanze naráží na nějaké překážky a co můžeme očekávat od hadí invaze do budoucna. Výsledky genetických testů přinesly šok a odhalily něco, co neočekával vůbec nikdo.

Hadí hybridi

Někteří ze čtyř stovek chycených a geneticky otestovaných hadů nebyli čistokrevné krajty tmavé, ale kříženci toho druhu hada s krajtou tygrovanou. Doposud nikdo netušil, že se druhý druh krajty v Everglades vyskytuje. Nejasné zůstává, jaký podíl na krajty tygrované v populaci asijských škrtičů připadá.

Jasno nemají vědci ani v tom, jak životaschopní budou kříženci. Na jedné straně to mohou být „chcípáčci“, kteří za rodičovskými druhy silně pokulhávají. Mohou mít dokonce sníženou plodnost. To by byla ta lepší varianta dalšího vývoje, protože hybridi by zřejmě nepředstavovali vážnější riziko, než stávající populace krajty tmavé.

V přírodě ale dochází překvapivě i k tomu, že hybridi vykazují vyšší životaschopnost než rodiče. Platí to třeba pro křížence různých druhů amerických a evropských raků nebo pro hybridy tzv. Darwinových pěnkav žijících na Galapágách. Vědci doufají, že to neplatí pro hadí křížence z Everglades.

Vyloučit to však nelze, protože oba rodičovské druhy nabízejí hybridům kombinace vlastností, které hadům přijdou vhod. Krajta tygrovaná dává přednost suššímu prostředí než krajta tmavá upřednostňující bažiny. Hybridi by tak mohli zvládat život v suché krajině i v bažině a jejich invazní potenciál by tím samozřejmě významně posílil.

Hadí evoluce na pochodu

O tom, že se už stávající populace hadů umí úspěšně popasovat s těžkými zkouškami, svědčí události z roku 2010, kdy Floridu postihly nebývale silné mrazy. Mnohé krajty adaptované na teplo jihovýchodní Asie chlad zabil. Někde jich přežila pouhá desetina.

Genetické testy ukázaly, že tito hadi vděčili za záchranu před zmrznutím svým vlastním dědičným předpokladům. V teplých floridských zimách se tyto vlohy pro odolnost k mrazům neprojevily. Tuhá zima roku 2010 ale zapůsobila jako silný přírodní výběr a nechala v populaci jen hady s dědičnými vlohami předurčující tyto plazy ke zvýšené odolnosti k mrazům. Do budoucna už se krajty tmavé, tygrované a jejich hybridi zřejmě mrazů tolik bát nemusí.

Není to jediná adaptace krajt na podmínky Floridy. Ve své domovině vedou život typických škrtičů, kteří vydrží dlouhou dobu bez potravy. Během několikaměsíčního půstu jsou krajty v klidu a atrofují jim orgány, aby nespotřebovávaly zbytečně živiny a energii.

Po spolknutí nové kořisti hadům orgány velmi rychle regenerují. Floridské krajty se ale přizpůsobují častější konzumaci menší kořisti a cyklus atrofie-regenerace u nich pomalu ale jistě mizí. Vedou díky tomu podstatně aktivnější život.

Pramen: Ecology nad Evolution

Diskuze (11) Další článek: Češi z týmu Alquist opět školili Amazon, jak má dělat umělou inteligenci. Odnesli si 100 tisíc dolarů

Témata článku: Příroda, Výzkum, Zvířata, Genetika, Biologie, Evoluce, Keys, Hlavní důvod, Vážné riziko, SUP, Hybrid, Bažina, Suché prostředí, Ecology, Ambiciózní projekt, Kraj, Cypress, Dlouhá doba, Dědičná informace, Mráz, Minulé století, Had, Kříženec, Populace, Dobrá variantaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

Tenhle čip proslavila omezení spojená s Windows 11. Co byste měli vědět o TPM

** Windows 11 budou požadovat, aby měl počítač TPM ** K čemu slouží, jak zjistit, zda jej v počítači máte? **Jak jeho případnou absenci vyřešit?

Jiří Kuruc
TPMWindows 11Bezpečnost