Ve Francii potvrdili novou mutaci koronaviru. Je kombinací delty a omikronu a už se šíří světem

Zatímco v Česku pomalu ale jistě stoupá podíl subvarianty omikronu BA.2, ve Francii potvrdili další mutaci koronaviru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19. Kvůli kombinaci genů z variant omikron a delta ji některá zahraniční média označují jako deltacron, sami vědci ji nazývají deltamicron.

Hned v úvodu je nutné upřesnit, že se nejedná o úplnou novinku – první vzorky byly pravděpodobně zachyceny na Kypru vědcem Leonidem Kostrickisem již v lednu tohoto roku. Důkaz o deltacronu poskytl teprve nedávno francouzský Pasteurův institut, který v úterý zveřejnil na serveru medRxiv předběžné výsledky studie.

„Tyto rekombinanty vznikají, když se u jednoho člověka ve stejných buňkách infikuje a replikuje více než jedna varianta,“ říká virolog z University of Warwick Lawrence Young. „Deltacron je produktem obou variant delta a omikron, které cirkulují ve stejné populaci.“

Delta + omikron = deltacron

„Je kombinací variant Delta AY.4 a Omikron BA.1. Byl zjištěn ve Francii, Nizozemsku a Dánsku, ale jsou zde velmi nízké úrovně detekce,“ uvedla minulý týden na tiskové konferenci technická vedoucí Světové zdravotnické organizace Maria Van Kerkhove.

Podle posledních zpráv byla rekombinantní varianta zjištěna také ve Spojených státech, konkrétně v kalifornském městě San Mateo. Tamní laboratoř, která spolupracuje s Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), sekvenovala 29 719 vzorků covidu-19 odebraných po celé zemi a našla přitom dvě infekce deltacronem.

Deník The Guardian uvádí, že tato varianta již cirkuluje ve Velké Británii. Podle britské agentury pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) bylo k minulému týdnu zachyceno asi třicet případů. Někteří odborníci však zpochybnili potvrzení této varianty a tvrdí, že při genomovém sekvenování mohlo dojít ke kontaminaci některých vzorků a smíchání variant.

Máme se obávat?

Odborníci rychle zdůraznili, že rekombinantní varianty nejsou neobvyklé a že Deltacron není první a nebude ani poslední. „Stává se to vždy, když se nacházíme v období přechodu z jedné dominantní varianty na jinou, a obvykle se jedná o vědeckou kuriozitu, ale nic víc,“ říká Jeffrey Barrett.

Vzhledem k tomu, že zatím byl identifikován pouze malý počet případů nákazy deltacronem, není v tuto chvíli k dispozici dostatek údajů o závažnosti této varianty ani o tom, jak dobře proti ní chrání vakcíny. „Je třeba počkat na experimenty, které určí vlastnosti tohoto viru.“ napsala na Twitteru vedoucí vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace Soumya Swaminathan.

Dosavadní poznatky nenaznačují, že by tato varianta měla být důvodem k panice. Podle UKHSA nevykazuje tato deltacron znepokojivou rychlost růstu. Nová varianta se zatím ani zdaleka nešíří takovým tempem, jako se šířily omikron a delta. Světová zdravotnická organizace proto zatím nerozhodla, zda bude tato varianta klasifikována jako vzbuzující obavy.

Informace o nové mutaci přicházejí v době, kdy řada zemí po celém světě uvolňuje cestování a rozvolňuje opatření, jako jsou požadavky na očkování nebo povinné nošení ochrany dýchacích cest.

Diskuze (71) Další článek: V chytrých UPS APC jsou tři kritické bezpečnostní díry. Útočníci mohou zničit připojená zařízení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,