Koronavirus | Zvířata

Ve Spojených státech docházejí opice. Může za to koronavirus

Desítky vědeckých týmů z celého světa se snaží vyvinout vakcínu, která by pomohla v boji proti nemoci Covid-19. Některé látky vypadají nadějně, jiné před sebou mají ještě pořádný kus cesty.

Nedílnou součástí vývoje je i testování na zvířatech. Podle expertů se sice vědci pokoušejí snížit jejich využívání na minimum, počítačové modely je však zatím nenahradí – zejména v tomto citlivém případě, kdy jde o čas.

Kvůli překotnému závodu o vývoj očkovací látky tak nastala zvláštní situace: Přinejmenším v USA docházejí opice – primáti, kteří jsou nejvhodnějšími adepty pro předběžné testování, než se látka dostane k lidským dobrovolníkům.

Nedostatek volných opic už podle USA Today hlásí třeba laboratoře Tulane National Primate Research Center, které patří k největším svého druhu ve Spojených státech. Na nedostatku primátů se podepsala nejen zvýšená poptávka, ale také složitý převoz ze zemí původu – třeba z Číny a dalších asijských zemí. Pandemie totiž dramaticky utlumila leteckou dopravu a zpřísnila exportní a importní pravidla.

Černý Petr padl na makaky

Nejen tulanské laboratoře nejčastěji používají makaky – konkrétně druh makak rhesus, který s člověkem sdílí 93 % genů. Makaky zároveň vědci používají už celá desetiletí, a tak je znají ze všech primátů nejlépe. Ostatně, mají také nejpodobnější imunitní reakci člověku. I proto se s experimentálními vakcínami setkají napříč medicínskými centry napříč světem asi nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek
Rozšíření makaků

Jednoho dne se možná podaří vytvořit dokonalý počítačový model makaka a jejich živí představitelé nebudu potřeba, k tomu však má naše věda bohužel ještě poměrně velký kus cesty před sebou.

Podstatné je tedy alespoň to, abychom jejich služeb využívali opravdu jen v ospravedlnitelných případech, kam jistě nepatří zbytný výzkum – třeba vývoj nových kosmetických preparátů.

Diskuze (11) Další článek: Founders Edition budou nejlevnější. GeForce RTX 3080 a RTX 3090 jiných výrobců stojí stejně nebo víc

Témata článku: Koronavirus, Věda, Příroda, Výzkum, USA, Čína, Zvířata, Kus cesty, Počítačový model, Látka, COVID, Primát, Short, Vakcína, Makak, Opice, Černý Petr, Laboratoř


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96