Koronavirus | Zvířata

Ve Spojených státech docházejí opice. Může za to koronavirus

Desítky vědeckých týmů z celého světa se snaží vyvinout vakcínu, která by pomohla v boji proti nemoci Covid-19. Některé látky vypadají nadějně, jiné před sebou mají ještě pořádný kus cesty.

Nedílnou součástí vývoje je i testování na zvířatech. Podle expertů se sice vědci pokoušejí snížit jejich využívání na minimum, počítačové modely je však zatím nenahradí – zejména v tomto citlivém případě, kdy jde o čas.

Kvůli překotnému závodu o vývoj očkovací látky tak nastala zvláštní situace: Přinejmenším v USA docházejí opice – primáti, kteří jsou nejvhodnějšími adepty pro předběžné testování, než se látka dostane k lidským dobrovolníkům.

Nedostatek volných opic už podle USA Today hlásí třeba laboratoře Tulane National Primate Research Center, které patří k největším svého druhu ve Spojených státech. Na nedostatku primátů se podepsala nejen zvýšená poptávka, ale také složitý převoz ze zemí původu – třeba z Číny a dalších asijských zemí. Pandemie totiž dramaticky utlumila leteckou dopravu a zpřísnila exportní a importní pravidla.

Černý Petr padl na makaky

Nejen tulanské laboratoře nejčastěji používají makaky – konkrétně druh makak rhesus, který s člověkem sdílí 93 % genů. Makaky zároveň vědci používají už celá desetiletí, a tak je znají ze všech primátů nejlépe. Ostatně, mají také nejpodobnější imunitní reakci člověku. I proto se s experimentálními vakcínami setkají napříč medicínskými centry napříč světem asi nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek
Rozšíření makaků

Jednoho dne se možná podaří vytvořit dokonalý počítačový model makaka a jejich živí představitelé nebudu potřeba, k tomu však má naše věda bohužel ještě poměrně velký kus cesty před sebou.

Podstatné je tedy alespoň to, abychom jejich služeb využívali opravdu jen v ospravedlnitelných případech, kam jistě nepatří zbytný výzkum – třeba vývoj nových kosmetických preparátů.

Diskuze (11) Další článek: Founders Edition budou nejlevnější. GeForce RTX 3080 a RTX 3090 jiných výrobců stojí stejně nebo víc

Témata článku: Koronavirus, Věda, Příroda, USA, Výzkum, Čína, Zvířata, Černý Petr, Primát, COVID, Makak, Počítačový model, Vakcína, Látka, Kus cesty, Laboratoř, Opice, Short


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 32

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120