Ve Spojených státech docházejí opice. Může za to koronavirus

Desítky vědeckých týmů z celého světa se snaží vyvinout vakcínu, která by pomohla v boji proti nemoci Covid-19. Některé látky vypadají nadějně, jiné před sebou mají ještě pořádný kus cesty.

Nedílnou součástí vývoje je i testování na zvířatech. Podle expertů se sice vědci pokoušejí snížit jejich využívání na minimum, počítačové modely je však zatím nenahradí – zejména v tomto citlivém případě, kdy jde o čas.

Kvůli překotnému závodu o vývoj očkovací látky tak nastala zvláštní situace: Přinejmenším v USA docházejí opice – primáti, kteří jsou nejvhodnějšími adepty pro předběžné testování, než se látka dostane k lidským dobrovolníkům.

Nedostatek volných opic už podle USA Today hlásí třeba laboratoře Tulane National Primate Research Center, které patří k největším svého druhu ve Spojených státech. Na nedostatku primátů se podepsala nejen zvýšená poptávka, ale také složitý převoz ze zemí původu – třeba z Číny a dalších asijských zemí. Pandemie totiž dramaticky utlumila leteckou dopravu a zpřísnila exportní a importní pravidla.

Černý Petr padl na makaky

Nejen tulanské laboratoře nejčastěji používají makaky – konkrétně druh makak rhesus, který s člověkem sdílí 93 % genů. Makaky zároveň vědci používají už celá desetiletí, a tak je znají ze všech primátů nejlépe. Ostatně, mají také nejpodobnější imunitní reakci člověku. I proto se s experimentálními vakcínami setkají napříč medicínskými centry napříč světem asi nejčastěji.

Klepněte pro větší obrázek
Rozšíření makaků

Jednoho dne se možná podaří vytvořit dokonalý počítačový model makaka a jejich živí představitelé nebudu potřeba, k tomu však má naše věda bohužel ještě poměrně velký kus cesty před sebou.

Podstatné je tedy alespoň to, abychom jejich služeb využívali opravdu jen v ospravedlnitelných případech, kam jistě nepatří zbytný výzkum – třeba vývoj nových kosmetických preparátů.

Diskuze (11) Další článek: Founders Edition budou nejlevnější. GeForce RTX 3080 a RTX 3090 jiných výrobců stojí stejně nebo víc

Témata článku: Koronavirus, Věda, Příroda, Výzkum, USA, Zvířata, Čína, Makak, Počítačový model, Černý Petr, COVID, Primát, Opice, Laboratoř, Create, Kus cesty, Short, Vakcína, LátkaNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid