Ve Spojených státech našli přes 30 unikátních kráterů. Podle vědců vznikly po dopadu asteroidu

Web Live Science informuje o nálezu 31 kráterů rozesetých po celém jihovýchodě amerického státu Wyoming. Podle vědců vznikly asi před 280 miliony let po dopadu velkého asteroidu, který vyvrhl do okolí balvany z podložních hornin. Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise GSA Bulletin.

Krátery jsou unikátní zejména tím, že dosud jsme podobná „pole“ vídali pouze na jiných planetách. „Trajektorie naznačují jediný zdroj a ukazují, že krátery byly vytvořeny vyvrženými kameny z velkého primárního kráteru,“ uvedl vedoucí studie Thomas Kenkmann, který pracuje jako geolog na Freiburské univerzitě v Německu.

Sekundární krátery

„Sekundární krátery kolem větších kráterů jsou dobře známé z jiných planet a měsíců,“ konstatuje Kenkmann, „ale na Zemi nebyly nikdy nalezeny.“ Například na Měsíci lemují sekundární krátery oblast na odvrácené straně v blízkosti čtyř impaktních kráterů Finsen, Von Kármán L, Von Kármán L' a Antoniadi.

Klepněte pro větší obrázek 
Ve Spojených státech našli přes 30 unikátních kráterů

Kromě 31 již potvrzených kráterů mají vědci ještě dalších šedesát potenciálních adeptů, u kterých je nutné provést další výzkum. Jednotlivé krátery mají průměr od 10 do 70 metrů. Další zkoumání ukázalo, že několik kráterů je seskupeno v malých oblastech a některé z nich mají spíše eliptický než kruhový tvar, což může naznačovat jejich odlišný původ.

Krátery jsou rozmístěné na pomyslných paprscích, směřujících z jednoho místa. Z toho vyplývá, že se jedná o sekundární krátery, které vznikly ze čtyř až osmimetrových úlomků vyvržených z centrálního kráteru vytvořeného nárazem vesmírného tělesa velkého v průměru přibližně 2 kilometry.

Kde je primární kráter?

Logicky tak vyvstává otázka, kde se vlastně nachází primární kráter, ze kterého došlo k vymrštění balvanů. Jeho nalezení bude obtížný úkol, protože je podle odborníků pohřben hluboko v sedimentech někde poblíž hranic Wyomingu a Nebrasky v oblasti zvané Denverská pánev.

Klepněte pro větší obrázek 
Kde se vlastně nachází primární kráter?

Pokud se ho vědcům podaří najít, předpokládají, že bude mít průměr zhruba 50 až 65 kilometrů. Pro srovnání: kráter na poloostrově Yucatán, který je spojován s koncem dinosaurů, má asi třikrát větší průměr, tedy zhruba 150 kilometrů.

Původně vědci pracovali s hypotézou, že krátery vznikly při nárazech úlomků asteroidu, jež se při průletu atmosférou naší planety rozpadl na několik částí. Tuto teorii však vyvrací tvar i rozmístění útvarů v krajině se zřetelným středem, ze kterého vycházejí.

Váš názor Další článek: Slíbil, zrušil a už zase jej chystá. Průzkumník ve Windows 11 nabídne panelové prostředí. Zkusili jsme jej

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,