Ve vesmíru jako v hotelu. Zázemí a apartmá pro astronauty na vesmírné stanici Starlab navrhne Hilton

Při návrhu vesmírné stanice pro lidskou posádku je nutné brát v úvahu celou řadu faktorů. Jedním z nich je i pohodlí astronautů, kteří zde budou pobývat po dobu až několika týdnů. Společnosti Voyager Space Holdings a Lockheed Martin pojaly tuto otázku naprosto vážně a k přípravě první soukromé vesmírné stanice Starlab přizvaly i provozovatele jednoho z největších hotelových řetězců – Hilton.

Kromě návrhu ubytovacích a spacích zařízení bude Hilton ve spolupráci s Voyagerem zkoumat možnosti marketingu vesmírné stanice a zážitků astronautů na její palubě. Uzavřené partnerství je první svého druhu a v budoucnosti se může stát základním stavebním kamenem vesmírných hotelů. Informaci o spolupráci přinesla jako první americká televizní stanice CNBC.

Hotel ve vesmíru

Předseda představenstva a generální ředitel Voyager Space Holdings Dylan Taylor v rozhovoru pro CNBC na Mezinárodním astronautickém kongresu (International Astronautical Congress) uvedl, že je nadšený „jedinečnou perspektivou“, kterou Hilton do projektu přináší, protože „oni nejsou lidé z oboru kosmických technologií“.

Voyager Space Holdings prostřednictvím své firmy Nanoracks vyvíjí ve spolupráci s Lockheed Martin první soukromou vesmírnou stanici nazvanou Starlab. Pokud vše půjde podle předpokladů, měla by začít obíhat na nízké oběžné dráze Země již v roce 2027.

Starlab je jednou ze čtyř vesmírných stanic, které staví americké firmy na zakázku NASA, jež se připravuje na ukončení provozu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v roce 2030. V rámci programu NASA Commercial LEO Destinations získala firma Nanoracks největší individuální kontrakt v tomto programu v hodnotě 160 milionů dolarů.

Začalo to sušenkami

Taylor uvedl, že partnerství s Hiltonem vychází z dlouhodobé spolupráce, jež začala na začátku roku 2020 „sušenkami ve vesmíru“. Astronauti tehdy na Mezinárodní vesmírné stanici upekli čokoládové sušenky DoubleTree, čímž uskutečnili první experiment s pečením jídla ve vesmíru.

„Již desítky let mají objevy ve vesmíru pozitivní vliv na život na Zemi a nyní bude mít Hilton příležitost využít toto jedinečné prostředí ke zlepšení komfortu návštěvníků všude tam, kam lidé cestují,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Hiltonu Christopher Nassetta.

Voyager očekává, že první modul Starlab začne vyrábět ve třetím čtvrtletí roku 2023. Bude postaven tak, aby byl co nejflexibilnější – jeho konstrukce bude moci sestávat až ze tří modulů spojených dohromady. Dlouhodobějším cílem je rozšíření na „více Starlabů, jež budou účelově konstruovány“ pro různé potřeby trhu, řekl Taylor.

Diskuze (3) Další článek: EVGA skoncovala s Nvidií. Už nebude vyrábět grafické karty a oželí 80 % příjmů

Témata článku: Vesmír, Kosmonautika, Země, Mezinárodní vesmírná stanice, Ubytování, Vesmírná turistika, Starlab, ISS, Apartmá, CNBC, Hilton, Vesmírná stanice, Voyager, Astronaut, Lockheed Martin, Hotel, Sušenky, NanoRacksSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy