V pondělí 25. listopadu 2024 zažila litevská metropole Vilnius vážnou leteckou nehodu. Při přistávacím manévru havaroval nákladní letoun Boeing 737-400 letecké společnosti Swiftair, provozovaný pro DHL. Stroj (registrace EC-MFE) se zřítil na dvoupatrový obytný dům asi 1,5 kilometru od letiště. Zatímco všichni obyvatelé domu unikli bez zranění, jeden člen čtyřčlenné posádky při nehodě zahynul a tři další museli být hospitalizováni.
Letoun startoval z Lipska, jednoho z klíčových logistických uzlů DHL, a jeho cílem bylo letiště v litevském Vilniusu. Poslední minuty letu naznačují možné komplikace při navigaci k přistávací dráze, což patrně vedlo ke ztrátě kontroly. Z dat z ADS-B vyplývá, že se letoun nacházel níže, než by měl být, což s největší pravděpodobností přispělo k havárii.
V době nehody panovalo chladné počasí se zataženou oblohou a teplotami kolem bodu mrazu. Experti nicméně uvedli, že takové podmínky nepředstavovaly pro zkušené piloty velkou výzvu. Zásadní roli mohly sehrát technické problémy nebo lidská chyba, nicméně skutečná příčina je nyní předmětem vyšetřování.
Přes 30 let starý stroj
Havarovaný Boeing 737-400 byl vyroben v roce 1993 a později byl upraven pro přepravu nákladů. V případě nákladních strojů je takové stáří poměrně běžné, nicméně důležitou roli při vyšetřování budou hrát otázky ohledně jeho technického stavu a údržby. Odborníci na letectví nyní varují před unáhlenými závěry.
Dům, na který letadlo dopadlo, ihned vzplál, ale díky rychlému zásahu hasičů a evakuaci všech dvanácti obyvatel si tragédie na zemi nevyžádala žádné lidské životy. Podle svědků šlo o dramatické okamžiky, kdy vysoký sloup plamenů osvětloval ranní oblohu.
Poslední radiová komunikace mezi posádkou a věží odhalila možnou chybu při přeladění frekvence. Špatně pochopený pokyn mohl vést ke ztrátě spojení a zmatení posádky během kritické fáze přistávání. Tento detail bude pro rekonstrukci událostí velice důležitý.
Probíhá vyšetřování
Shromáždění všech důkazů bude trvat minimálně týden. Vyšetřovatelé se soustředí především na výslech přeživších členů posádky a analýzu černých skříněk. Zároveň důkladně prozkoumají trosky roztroušené na rozsáhlé ploše kolem místa havárie.
V tuto chvíli nelze zcela vyloučit, že se mohlo jednat o teroristický čin. V posledních měsících došlo v Evropě k několika incidentům, kdy balíky přepravované společností DHL obsahovaly zápalná zařízení. Tyto události vyvolaly obavy z možných sabotáží a teroristických útoků.
Přestože se nesporně jednalo o vážnou nehodu, provoz na vilniuském letišti nebyl dle posledních zpráv nijak zásadně omezen. Událost ale opět připomněla důležitost pravidelné kontroly technického stavu letadel a bezpečnostních opatření v letecké dopravě.
Zdroje: flightradar24.com, asn.flightsafety.org, avherald.com.