Vědci ve vzorcích blízkozemního asteroidu Ryugu objevili „kometární organickou hmotu“. Výsledek jejich analýzy mj. podporuje hypotézu, podle níž mohly asteroidy kdysi přinést stavební kameny života i na naši planetu.
„Uvažujeme o tom, že uhlíkaté materiály vznikaly z kometárních organických látek odpařováním těkavých látek, jako je dusík a kyslík, během zahřátí způsobeného impaktem,“ uvedl Megumi Matsumoto z Tohoku University Graduate School of Science.
„To naznačuje, že kometární hmota byla transportována do blízkozemní oblasti z vnější sluneční soustavy. Tato organická hmota by mohla být malými semeny života, která byla kdysi dopravena z vesmíru na Zemi,“ dodal.
Tým konkrétně nalezl drobné množství „taveniny“, která pravděpodobně vznikla, když na asteroid dopadal kometární prach. Ta ukrývala „uhlíkaté materiály“ připomínají „primitivní organickou hmotu“.
„Chemické složení cákanců taveniny ("melt splashes") naznačuje, že se hydratované silikáty na Ryugu smíchaly s kometárním prachem,“ komentoval to Matsumoto.
Připomeňme, že dotyčné vzorky v roce 2018 odebrala japonská vesmírná sonda Hajabusa 2. Na Zemi pak byly doručeny v prosinci 2020.