Vědce zneklidňuje severní magnetický pól – stále se pohybuje k Sibiři, nyní ale zpomalil

Severní magnetický pól naší planety zneklidňuje vědce – stále se totiž posunuje směrem k ruské Sibiři, avšak jeho pohyb se nyní zpomalil. Posun pólu sám o sobě není ničím novým – jeho pozice není pevná, což odborníci vysvětlují kolísáním toku roztaveného železa v zemském jádře.

Severní magnetický pól byl formálně objeven v roce 1831 polárním badatelem Jamesem Clarkem Rossem. Další zkoumání místa, ze kterého indukční čáry geomagnetického pole směřují svisle vzhůru, provedl v roce 1904 norský polárník Roald Amundsen.

Když utíká magnetický pól

Od svého objevu se severní magnetický pól posunul o více než 2200 kilometrů. Poměrně překvapivá je však skutečnost, že se na rozdíl od jižního magnetického pólu neposouvá zvolna a víceméně konstantním tempem, ale jeho rychlost nejprve rostla a nyní naopak klesá, jak informuje web Science Alert.

Dokladuje to například (ne zcela přesný a neaktuální) článek na české Wikipedii, ve kterém se dočtete, že „Od objevu severního magnetického pólu do roku 1904 zůstával prakticky na stejném místě. V 90. letech 20. století se severní magnetický pól přesouval rychlostí asi 15 km/rok, od té doby se rychlost jeho přesunu zvýšila, v roce 2019 byla rychlost přesunu nejméně 50 km/rok. V roce 2009 se posouval rychlostí 64 km/rok.“

Na počátku tohoto století opustil magnetický pól území kanadské Arktidy, což značně zkomplikovalo jeho zkoumání z pevniny. Proto jsou v současnosti jeho změny monitorovány převážně prostřednictvím satelitů.

Proč zpomalil?

Snížení rychlosti pohybu z více než 50 kilometrů za rok na stávajících asi 40 kilometrů ročně je pro vědce něčím novým. Britský geolog Ciaran Beggan je přesvědčen, že zpomalení je způsobeno změnami v jádru Země, o kterých máme jen velmi málo poznatků.

Zpomalení pohybu je v rozporu s dosavadními teoretickými předpoklady, postavenými na stovkách let měření a jedná se tak o jev, který vědci až dosud nezaznamenali. Přesto, jak podotýká Beggan, je pohyb od 90. let minulého století mnohem rychlejší, než v průběhu 400 let předtím.

S ohledem na dosavadní úroveň našich znalostí tedy můžeme vlastně konstatovat jen to, že naše planeta je neklidná a její magnetické póly putují. Geografický severní pól je samozřejmě stále na stejném místě, ale jeho magnetický protějšek – označovaný na kompasech písmenem N – se pohybuje směrem k Sibiři rekordní rychlostí, přičemž vědci zcela nerozumí tomu, proč se to děje.

Diskuze (47) Další článek: Proč se střídají roční období

Témata článku: Věda, Země, Wikipedia, Satelit, WMM, Pól, Ciara, Severní pól, Sibiř, Stovka let, Žně, Kompas, Science Alerta, Vědec, Magnetický pól, Arktida, Zkoumání, Mag, Rychlost9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost