Vědci chtějí postavit další „Noemovu archu“. Tentokrát na Měsíci

Tým inženýrů chce postavit další „Noemovu archu“. Tato konkrétní by měla obsahovat kryogenně zmrazené spermie i jiné zárodečné buňky cca 6,7 milionů druhů.

Zařízení, které vymyslel Jekan Thanga z University of Arizona, je koncepčně podobné norskému Svalbard Global Seed Vault o němž jsme již na VTM psali. Mělo by se však nacházet v podzemním lávovém tunelu na Měsíci, aby ho nemohly poškodit či úplně zničit pozemské katastrofy.

Thanga argumentuje, že s ohledem na možná rizika – například současné globální klimatické změny – je takovéto řešení mnohem bezpečnější. „Země je přirozeně nestálé prostředí,“ uvedl v tiskové zprávě.

Klepněte pro větší obrázek

Má to ale hned několik háčků. Pokud bychom na naší přirozenou družici chtěli dopravit alespoň 50 vzorků zárodečných buněk od každého z již zmíněných 6,7 milionů druhů, podle Thangova odhadu by to vyžadovalo 250 startů raket – a to pouze za předpokladu, že žádná mise by nebyla neúspěšná.

Navíc, jakmile by vzorky úspěšně dorazily na místo určení, musely by být skladovány při tak nízkých teplotách, jaké nenastávají ani během těch nejchladnějších měsíčních nocí.

To všechno znamená, že tento superambiciózní projekt zatím spadá spíše do kategorie sci-fi. Ale za nějakou dobu... kdo ví.

Diskuze (9) Další článek: Sledovali jsme živě: Prototyp Starshipu SN11 explodoval, pravděpodobně ještě před přistáním

Témata článku: Země, Zvířata, Měsíc, Katastrofy, Rostliny, Buňky, Archa, Vědec, Svalbard, Tunel, VTM, University of Arizona, Noe, Spermie, Inženýr, DALSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Do Fortnite míří s koncertem další hvězda. Tentokrát to bude zpěvačka Lady Gaga
Michal Maliarov
Epic GamesFortnite Battle RoyaleSpekulace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy