Vědci ESA: Lávové tunely na Marsu i Měsíci jsou dost velké na to, abychom v nich mohli budovat základny

Myšlenka, podle níž by budoucí základny na Marsu i jiných planetách mohly být ukryté v lávových tunelech, je diskutovaná poměrně často. Zatím toho však o těchto tunelech stále víme jen velice málo. Jsou například dostatečně prostorné na to, aby je bylo možné za daným účelem využít?

Odborníci z European Space Agency (ESA) se domnívají, že ano.  K tomuto závěru je přivedlo srovnání stop ukazujících na přítomnost lávových kanálů s rozměry dotyčných podpovrchových útvarů objevených na naší planetě.

Podle výzkumu publikovaného v žurnálu Earth-Science Reviews jsou tyto stopy  na Marsu i Měsíci větší než ty na Zemi. Z toho lze usoudit, že tamější lávové tunely jsou rovněž větší – ale navzdory tomu by měly být překvapivě stabilní, tudíž kolonisté by nemuseli mít obavy z toho, že se na ně jednoho dne zhroutí.

„Lávové tunely by mohly poskytnout stabilní štíty proti kosmickému i slunečnímu záření a také dopadům mikrometeoritů, k nimž na površích planetárních těles často dochází,“ uvedl badatel Francesco Sauro v tiskové zprávě.

„Navíc mají potenciál vytvořit prostředí, v němž se teploty nebudou měnit ze dne na noc,“ dodal Sauro.

Diskuze (2) Další článek: Česko v poledne zasáhla biblická megabouře. Naštěstí se jednalo jen o chybu srážkového radaru

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Země, Mars, Měsíc, ESA, Geologie, Kolonizace, Sluneční záření, Tunel, Základna, European Space Agency, VědecNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě