Vědci náhodou objevili ekologický plast, který se na slunci a vzduchu rozloží během jediného týdne

Není sporu o tom, že znečišťování životního prostředí plasty je vážným problémem, který je nutné co nejrychleji řešit. Vzhledem k tomu, že se plastové výrobky rozkládají jen velmi pozvolna, mohou ucpat řeky a způsobit záplavy, a pokud se dostanou až do moře, končí v obrovských plovoucích ostrovech složených z odpadků.

Ve snaze řešit tento celosvětový problém vyvinuli vědci rozložitelný plast, který se rozkládá po vystavení slunečnímu záření a vzduchu během pouhého týdne. To je obrovské zlepšení oproti desítkám let nebo dokonce staletím, jež mohou potřebovat některé plastové předměty každodenní potřeby ke svému rozkladu.

Biologicky rozložitelný plast

Vědci ve článku zveřejněném v odborném časopise Journal of the American Chemical Society (JACS) podrobně popsali nový ekologicky rozložitelný plast, který se na slunečním světle rozkládá na kyselinu jantarovou (C4H6O4) – přirozeně se vyskytující netoxickou malou molekulu, která nezanechává v životním prostředí mikroplastové fragmenty.

Vedlejší produkt v podobě kyseliny jantarové by mohl být dále recyklován pro komerční využití ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. To se do jisté míry podobá nápadu vědců z Washingtonské státní univerzity, jež nedávno vyvinuli novou metodu, která recykluje nerozložitelné plasty na palivo pro tryskové motory.

Jak už tomu u některých objevů bývá, i zde sehrála roli šťastná náhoda. Liang Luo chtěl původně vytvořit polymer, který mění barvu s ohledem na pH, jež měl nalézt využití v senzorových technologiích. Během tohoto procesu však zjistil, že výsledný produkt snadno degraduje a je tak vhodný pro výrobu ekologičtějších plastů.

Ekologické řešení plastových produktů

V tiskovém prohlášení Luo, který pracuje jako vědecký pracovník v oblasti organických materiálů na Huazhong University of Science and Technology v čínském Wuhanu, prozradil, že nový rozložitelný plast by mohl být míchán s dalšími plasty, aby bylo možné vyrábět odolnější produkty.

Takové výrobky by vykazovaly vyšší odolnost při mechanickém namáhání během svého používání a zároveň by měly zásadní výhodu v tom, že by se citelně rychleji rozkládaly na skládkách. Luo tvrdí, že rozložitelný plast by mohl najít uplatnění například v elektronice.

 Při používání by byl uzavřen v zařízení, a byl by tak chráněn před vzduchem a slunečním zářením, což by mu umožnilo vydržet roky. Po uložení na skládku by se zařízení rozbilo a plasty by byly vystaveny slunečnímu záření, což by znamenalo, že by se během několika dní rozložily. Samozřejmě na praktickou implementaci a případné zkušenosti si budeme muset ještě přinejmenším několik let počkat.

Luo a jeho tým se chtějí dále věnovat studiu degradovatelných plastů s cílem komercializovat tento materiál během příštích 5 až 10 let. Ačkoli by biologicky rozložitelný plast mohl být krokem správným směrem, podle Světového ekonomického fóra je potřeba udělat mnohem více, aby se zastavil příliv 10 milionů tun plastového odpadu, které každoročně končí v oceánech.

Diskuze (50) Další článek: Duel procesorů pro náročné hráče: Intel Core i7-11700F vs. Ryzen 5 5600X

Témata článku: Výzkum, Ekologie, Slunce, Materiál, Znečištění, recyklace, Plasty, Plast, OBJ, Jediný týden, Vědec, Vzduch, JACS, Wuchan, Kter, Životní prostředí, Produkt, Sluneční zářeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

Zákaz potratů nutí ženy mazat aplikace pro sledování svého cyklu. Facebook to řeší mazáním účtů a příspěvků

** Zrušení práva na potrat v USA má nečekaný vliv i na mobilní technologie ** Uživatelky ze strachu mažou citlivé aplikace ** Meta zase maže příspěvky a účty lidí, kteří nabízí potratové pilulky

Martin Miksa
MetaZdravíPro ženy
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

Oppo a OnePlus už nemohou v Německu prodávat telefony. Stejná situace by mohla potkat i další trhy

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování