Vědci NASA nastínili, jak by bylo možné terraformovat Mars

 Jim Green, odcházející ředitel divize planetárních věd NASA, počátkem tohoto týdne promluvil na téma terraformace Marsu. Jak by podle něj šlo něco takového provést?

Green se domnívá, že by mělo stačit umístit mezi rudou planetu a Slunce obří magnetický štít. V důsledku toho by se marsovská atmosféra začala zahřívat a zahušťovat.

 „Je to proveditelné. Zastavte stripování (proces, kterým jsou z kapaliny odháněny proudem procházejícího plynu těkavé látky, pozn. red.) a tlak se začne zvyšovat. Mars se začne terraformovat,“ uvedl v rozhovoru pro deník New York Times.

Jako deštník pro planetu

Hlavním myšlenka výše nastíněného řešení je v zásadě jednoduchá: zabránit tomu, aby částice vlivem působení slunečního větru unikaly z již tak dost tenké atmosféry rudé planety.

Tímto konceptem je fascinován i bývalý vědec NASA Hakeem Oluseyi. Ten CNN mj. řekl, že Greenem zmíněný magnetický štít by se musel nacházet na velice specifickém místě.

„Takže na základě tohoto umístění musíte provést výpočet, abyste určili jak velkou deflekci vlastně získáte... Ale je to jako deštník pro planetu,“ dodal.

Titulní ilustrační foto: D Mitriy, CC BY-SA 3.0

Diskuze (27) Další článek: Prohlížeč Brave každý měsíc použije 50 milionů lidí. Za rok vyrostl více než dvojnásobně

Témata článku: Vesmír, NASA, Mars, Slunce, Kolonizace, Rozhovor, Planeta, Rudá planeta, CNN, Deštník, New York Times, Terraform, Green, VědecNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2