Vědci našli 70 bludných planet, které neobíhají žádnou hvězdu. Je to zatím největší úlovek

  • Astronomové objevili 70 bludných planet bez hvězdy
  • Jedná se o zatím největší úlovek
  • Objev podobných těles nám pomůže odhalit způsob jejich vzniku

Astronomové objevili 70 bludných planet, které neobíhají okolo žádné hvězdy. Jedná se o největší skupinu bludných planet, jaká kdy byla objevena.

Nová studie byla vydána pod hlavičkou Evropské jižní observatoře. Vědci využili její přístroje ale i řadu dalších. Celkem šlo o 80 818 snímků z 18 kamer a 20 let pozorování. Vědci pročesali na obloze v souhvězdích Hadonoše a Štíra oblast o rozloze 171 čtverečních stupňů, do které by se vešlo na 855 Měsíců v úplňku.

Bludných planet může být ve skutečnosti více – až 170. Problém je v metodě, kterou byly planety objeveny.

Na stáří záleží

Většina exoplanet je objevena na základě vlivu na mateřskou hvězdu. V případě bludných planet toho však využít nemůžeme. Vědci proto využívají gravitačních mikročoček, kdy planeta svou gravitací zesílí světlo vzdálené hvězdy. Podobné úlovky jsou však daleko a není možné je dále zkoumat.

V této studii hledali vědci bludné planety přímo. Má to ovšem nevýhodu v určení hmotnosti. Vědci rádi „váží“ tělesa přes jejich gravitační vliv na druhý objekt, se kterým obíhají okolo společného těžiště. V případně bludných planet se však musíme spolehnout jen na jejich jasnost, vzdálenost a stáří.

První parametr vědci zjistili z pozorování, druhý pomohly dodat pozorování družic Hipparcos a Gaia. Určit stáří je však u vesmírných objektů vždy problém. Jeho znalost je ale v tomto případě klíčová – čím je planeta starší, tím je chladnější a její jasnost klesá. Pokud je zkoumaná oblast stará, pak nejjasnější objekty ve vzorku mají pravděpodobně hmotnost vyšší než 13 Jupiterů a jsou spíše hnědými trpaslíky.

Původ

Obecně se očekává, že bludné planety budou v Galaxii poměrně běžné. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že jich je více než samotných hvězd (těch je až 400 miliard). 

Některé planety byly vyhozeny ven ze svého planetárního systému po interakcích s jinou planetou či hvězdou – dokonce se očekává, že i Sluneční soustava mohla jednu planetu ztratit. 

Podle studie ale mohl v případě objevených 70 planet hrát roli i přímý způsob vzniku – mračno z plynu a prachu bylo příliš malé na vznik hvězdy a zhroutilo se jen do podoby objektu o hmotnosti Jupiteru nebo o něco větší.

Diskuze (9) Další článek: Microsoft Teams zavádí plně šifrované videohovory. Má to řadu háčků

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Sluneční soustava, Jupiter, Exoplanety, Gaia, Největší úlovek, Vědec, Těleso, Galaxie, Astronom, Úlovek, Planeta, Hvězda, Observatory, Pozorování, Štír, Vznik, Kter, StáříGoogle Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě