Vědci našli další důkazy spojující acetát vitamínu E se sérií plicních onemocnění z vapování

V uplynulém roce narušila důvěru kuřáků elektronických cigaret série zpráv o závažných plicních onemocněních. První informace publikovány v červnu a situace vyvrcholila v průběhu září. Většina případů byla zaznamenána na území Spojených států a několik desítek skončilo dokonce úmrtím. Poměrně dlouho nebylo zřejmé, co přesně je příčinou nemocí.

O něco později se objevily informace, podle kterých většina pacientů, jejichž vapování skončilo hospitalizací, inhalovala výpary s obsahem THC. Pátrání po skutečné příčině však vědce postupně zavedlo až k acetátu vitamínu E. Tato látka se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, je běžně dostupná jako doplněk výživy a používá se například v kosmetických přípravcích. V případě elektronických cigaret byla používána k ředění roztoků obsahujících THC.

Acetát vitamínu E na lavici obžalovaných

Hypotézou, že příčinou je právě acetát vitamínu E, se zabývalo několik studií. Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) má nyní k dispozici novou případovou studii, která posiluje spojení mezi touto látkou a poškozením plic, způsobeným vapováním (EVALI).

Podle CDC začal počet onemocnění od září tohoto roku klesat, což lze přičíst masivní mediální kampaní, která důrazně varovala před používáním produktů obsahujících THC. Studie však popisují i případy opětovných hospitalizací a přinášejí další informace. Celkem bylo jen v USA zaznamenáno více než 2500 hospitalizovaných pacientů a v 54 případech skončila nemoc úmrtím.

Již v průběhu vyšetřování unikla zpráva, že jedním z hlavních podezřelých je acetát vitamínu E, který byl nalezen ve většině vzorků, odebraných pacientům. CDC tuto informaci potvrdila, avšak jedním dechem dodala, že tato látka nebyla nalezena ve všech vzorcích a že tedy stále existují další potenciální příčiny.

Další potvrzení viny?

V zatím poslední zprávě Centra pro kontrolu nemocí a prevenci se píše, že případová studie potvrdila souvislost mezi acetátem vitamínu E a vznikem onemocnění. Experti analyzovali 51 vzorků bronchoalveolární tekutiny, odebraných z plic pacientů. Ve 48 případech přitom potvrdili přítomnost podezírané látky. Výsledky byly srovnávány se vzorky 99 zdravých jedinců, kde se přítomnost acetátu vitamínu E neprokázala ani v jednom jediném případě.

Ani toto potvrzení však není finální – ve hře je ještě řada jiných faktorů a je možné, že ke vzniku onemocnění přispívají další sloučeniny nebo kontaminanty, případně jejich vzájemná kombinace. Každopádně platí, že produkty pro vapování by nikdy neměli používat děti, dospívající nebo těhotné ženy.

Nutno podotknout, že po prvotních informacích o možných škodlivých účincích změnili mnozí výrobci náplní do elektronických cigaret jejich složení tak, aby tuto složku neobsahovaly. Přesto může být údajně přítomna v mnoha (především starších) produktech.

Varování závěrem

Zpráva obsahuje tradiční varování před používáním elektronických cigaret k inhalování výparů THC, zejména pokud pocházejí z neformálních zdrojů, jako jsou přátelé, rodina, pouliční prodejci nebo online obchody. Zároveň upozorňuje, že acetát vitamínu E by se neměl přidávat do roztoků, určených k elektronickému kouření.

„I když se zdá, že acetát vitaminu E je spojen s poškozením plic, existuje mnoho různých látek a produktů, které jsou ještě zkoumány, navíc může existovat více než jedna příčina. Proto je nejlepším způsobem, jak mít až do vyšetření jistotu, že neonemocníte, upuštění od používání všech e-cigaret a produktů pro vapování.“ doporučuje Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci ve své zprávě.

Diskuze (37) Další článek: Twitter zakázal animované PNG soubory. Trollové s nimi útočili na epileptiky

Témata článku: Zdraví, Věda, USA, Medicína, Cigarety, Kouření, THC, Onemocnění, Plicní onemocnění, DAL, Nemoc, Vitamín, EVALI, Většina pacientů, CDC, Produkt, Elektronické cigarety, Vitamín E, DukaNové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové záběry ze závodů Gran Turismo 7 vás vezmou na klasický okruh Daytona

Nové závody od Polyphony Digital ukazují další z okruhů, po kterých si zajezdíte.

Michal Maliarov
Gran Turismo 7Video
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Podívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Podívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Film si rozhodně bude brát některé inspirace z herní série.

Michal Maliarov
FilmSony
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda