Vědci našli další důkazy spojující acetát vitamínu E se sérií plicních onemocnění z vapování

V uplynulém roce narušila důvěru kuřáků elektronických cigaret série zpráv o závažných plicních onemocněních. První informace publikovány v červnu a situace vyvrcholila v průběhu září. Většina případů byla zaznamenána na území Spojených států a několik desítek skončilo dokonce úmrtím. Poměrně dlouho nebylo zřejmé, co přesně je příčinou nemocí.

O něco později se objevily informace, podle kterých většina pacientů, jejichž vapování skončilo hospitalizací, inhalovala výpary s obsahem THC. Pátrání po skutečné příčině však vědce postupně zavedlo až k acetátu vitamínu E. Tato látka se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, je běžně dostupná jako doplněk výživy a používá se například v kosmetických přípravcích. V případě elektronických cigaret byla používána k ředění roztoků obsahujících THC.

Acetát vitamínu E na lavici obžalovaných

Hypotézou, že příčinou je právě acetát vitamínu E, se zabývalo několik studií. Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) má nyní k dispozici novou případovou studii, která posiluje spojení mezi touto látkou a poškozením plic, způsobeným vapováním (EVALI).

Podle CDC začal počet onemocnění od září tohoto roku klesat, což lze přičíst masivní mediální kampaní, která důrazně varovala před používáním produktů obsahujících THC. Studie však popisují i případy opětovných hospitalizací a přinášejí další informace. Celkem bylo jen v USA zaznamenáno více než 2500 hospitalizovaných pacientů a v 54 případech skončila nemoc úmrtím.

Již v průběhu vyšetřování unikla zpráva, že jedním z hlavních podezřelých je acetát vitamínu E, který byl nalezen ve většině vzorků, odebraných pacientům. CDC tuto informaci potvrdila, avšak jedním dechem dodala, že tato látka nebyla nalezena ve všech vzorcích a že tedy stále existují další potenciální příčiny.

Další potvrzení viny?

V zatím poslední zprávě Centra pro kontrolu nemocí a prevenci se píše, že případová studie potvrdila souvislost mezi acetátem vitamínu E a vznikem onemocnění. Experti analyzovali 51 vzorků bronchoalveolární tekutiny, odebraných z plic pacientů. Ve 48 případech přitom potvrdili přítomnost podezírané látky. Výsledky byly srovnávány se vzorky 99 zdravých jedinců, kde se přítomnost acetátu vitamínu E neprokázala ani v jednom jediném případě.

Ani toto potvrzení však není finální – ve hře je ještě řada jiných faktorů a je možné, že ke vzniku onemocnění přispívají další sloučeniny nebo kontaminanty, případně jejich vzájemná kombinace. Každopádně platí, že produkty pro vapování by nikdy neměli používat děti, dospívající nebo těhotné ženy.

Nutno podotknout, že po prvotních informacích o možných škodlivých účincích změnili mnozí výrobci náplní do elektronických cigaret jejich složení tak, aby tuto složku neobsahovaly. Přesto může být údajně přítomna v mnoha (především starších) produktech.

Varování závěrem

Zpráva obsahuje tradiční varování před používáním elektronických cigaret k inhalování výparů THC, zejména pokud pocházejí z neformálních zdrojů, jako jsou přátelé, rodina, pouliční prodejci nebo online obchody. Zároveň upozorňuje, že acetát vitamínu E by se neměl přidávat do roztoků, určených k elektronickému kouření.

„I když se zdá, že acetát vitaminu E je spojen s poškozením plic, existuje mnoho různých látek a produktů, které jsou ještě zkoumány, navíc může existovat více než jedna příčina. Proto je nejlepším způsobem, jak mít až do vyšetření jistotu, že neonemocníte, upuštění od používání všech e-cigaret a produktů pro vapování.“ doporučuje Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci ve své zprávě.

Diskuze (37) Další článek: Twitter zakázal animované PNG soubory. Trollové s nimi útočili na epileptiky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,