Vědci objevili novou kolonii tučňáků císařských. Pomohl jim trus zachycený na satelitních snímcích

Jak zásadní význam může mít zkoumání trusu na satelitních snímcích ukazuje „vzrušující objev“ vědců studujících Antarktidu. Po prozkoumání snímků ze satelitů Copernicus Sentinel-2 a Maxar WorldView-3 totiž byli schopni potvrdit existenci nové kolonie tučňáků císařských čítající asi 500 ptáků.

Vědci dokázali kolonii identifikovat podle hnědých skvrn, které lze na ledu a skále poměrně snadno rozpoznat, vysvětluje ve své zprávě British Antarctic Survey (BAS). Tučňák císařský je nejvyšší a nejtěžší ze všech žijících druhů tučňáků a americká vláda ho loni kvůli dopadům měnícího se klimatu prohlásila za ohrožený druh.

Hledání na satelitních snímcích

Nejnovější objev znamená, že vědci nyní mají k dispozici údaje o 66 koloniích tučňáků císařských žijících podél pobřeží Antarktidy, přičemž polovina z nich byla objevena právě pomocí satelitních snímků. Novou kolonii identifikovali podle skvrn od ptačího guána (nahromaděného trusu mořských ptáků) - nalézá se v západní Antarktidě poblíž Verleger Point (S 74°42.0', W 136°11.0').

„Je to vzrušující objev,“ uvedl Peter Fretwell, který se v BAS zabývá studiem volně žijících živočichů z vesmíru. „Nové satelitní snímky pobřeží Antarktidy nám umožnily najít mnoho nových kolonií. A přestože je to dobrá zpráva, stejně jako mnoho nedávno objevených lokalit je i tato kolonie malá a nachází se v oblasti, která je silně postižena nedávným úbytkem mořského ledu.“

British Antarctic Survey uvedla, že podle současných prognóz očekávaného vývoje klimatických změn bude přirozené prostředí tučňáků silně zasaženo. To v konečném důsledku povede k tomu, že 80 % těchto kolonií do konce století téměř vymizí.

BAS rovněž upozornila, že je obtížné studovat kolonie tučňáků císařských v této oblasti, protože se často vyskytují na odlehlých a nepřístupných místech. V těchto lokalitách často klesají teploty až na -60 °C. Nejen tyto faktory vědce přiměly, aby před 15 lety začali používat satelitní snímky.

Copernicus Sentinel-2 je jednou ze satelitních misí provozovaných pod hlavičkou Evropské kosmické agentury v rámci programu Evropské komise pro monitorování životního prostředí. Družice Sentinel-2 pořizuje snímky Antarktidy od roku 2016.

Diskuze (1) Další článek: Spouštíte po startu počítače stejné aplikace? Poradíme, jak to udělat jediným dvojklikem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,