Astronomie | Slunce

Vědci objevili první důkaz magnetických explozí ohřívajících sluneční koronu

  • Slunce stále skrývá řadu tajemství
  • Jedním z nich je záhada extrémně žhavé korony
  • Proč je vlastně tak horká a co ji ohřívá?

Slunce je nejjasnějším objektem na naší obloze a zkoumáme ho již celá staletí. Přesto ale stále skrývá celou řadu zajímavých tajemství. Jedním z nich je záhada extrémně žhavé korony, která už dlouho nedá odborníkům spát.

Slunce je samo o sobě horké. Na jeho „povrchu“ panuje teplota kolem 5500 °C, což rozhodně není málo. Když ale vědci před lety měřili teplotu sluneční korony, čili plynného obalu, který jako „atmosféra“ obklopuje Slunce a zasahuje do značné vzdálenosti do okolního vesmíru, tak se ukázalo, že je extrémně žhavá.

Teploty plynů v koroně dosahují téměř 2 milionů °C, což je více než 300krát více než na povrchu Slunce. Otázkou je, proč je vlastně korona tak astronomicky horká? Co ji ohřívá?

Exploze v magnetických polích Slunce?

Jedna z teorií, která vysvětluje extrémní teplotu korony, je založená na tom, že ji ohřívají četné exploze v magnetických polích Slunce. Tyto exploze by samy o sobě měly být jen slabé. Společně by ale jejich energie mohla ohřívat koronu na nesmírný žár, který pozorujeme.

Odborníci již uskutečnili celou řadu pozorování a experimentů, v nichž se snažili detekovat záření, pocházející z těchto magnetických explozí. Předpokládají přitom, že by dotyčné exploze měly vysílat rentgenové, ultrafialové, a také rádiové záření. Až doposud ale nikdo neuspěl.

Teď by se to mohlo změnit. První úspěch v detekci zmíněných magnetických explozí hlásí tým, který vedl indický badatel Surajit Mondal z centra National Centre for Radio Astrophysics (NCRA), součásti institutu Tata Institute of Fundamental Research.

Indický tým detekoval slabé záblesky rádiových vln, které přilétají z celého povrchu Slunce, včetně oblastí se slabými magnetickými poli. Badatelé ve své studii využili data nedávno zprovozněné soustavy radioteleskopů v australské pustině Murchison Widefield Array (MWA).

Mondal s kolegy jsou přesvědčeni o tom, že tyto rádiové vlny skutečně pocházejí z dlouho hledaných magnetických explozí. Jde o první pořádný důkaz jejich existence, a zároveň první slušný důkaz existence mechanismu, který by mohl dodávat energii pro zahřívání sluneční korony.

Tituní foto: Luc Viatour, CC-BY-SA-3.0

Diskuze (2) Další článek: Tobii Eye Tracker 5: vylepšené sledování očí až ve 153 hrách

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Astronomie, Slunce, Teplota, MWA, Sluneční korona, Funda, Záhada, Exploze, Důkaz , Magnetické pole, Vědec, Korona


Určitě si přečtěte

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD