Astronomie | Slunce

Vědci objevili první důkaz magnetických explozí ohřívajících sluneční koronu

  • Slunce stále skrývá řadu tajemství
  • Jedním z nich je záhada extrémně žhavé korony
  • Proč je vlastně tak horká a co ji ohřívá?

Slunce je nejjasnějším objektem na naší obloze a zkoumáme ho již celá staletí. Přesto ale stále skrývá celou řadu zajímavých tajemství. Jedním z nich je záhada extrémně žhavé korony, která už dlouho nedá odborníkům spát.

Slunce je samo o sobě horké. Na jeho „povrchu“ panuje teplota kolem 5500 °C, což rozhodně není málo. Když ale vědci před lety měřili teplotu sluneční korony, čili plynného obalu, který jako „atmosféra“ obklopuje Slunce a zasahuje do značné vzdálenosti do okolního vesmíru, tak se ukázalo, že je extrémně žhavá.

Teploty plynů v koroně dosahují téměř 2 milionů °C, což je více než 300krát více než na povrchu Slunce. Otázkou je, proč je vlastně korona tak astronomicky horká? Co ji ohřívá?

Exploze v magnetických polích Slunce?

Jedna z teorií, která vysvětluje extrémní teplotu korony, je založená na tom, že ji ohřívají četné exploze v magnetických polích Slunce. Tyto exploze by samy o sobě měly být jen slabé. Společně by ale jejich energie mohla ohřívat koronu na nesmírný žár, který pozorujeme.

Odborníci již uskutečnili celou řadu pozorování a experimentů, v nichž se snažili detekovat záření, pocházející z těchto magnetických explozí. Předpokládají přitom, že by dotyčné exploze měly vysílat rentgenové, ultrafialové, a také rádiové záření. Až doposud ale nikdo neuspěl.

Teď by se to mohlo změnit. První úspěch v detekci zmíněných magnetických explozí hlásí tým, který vedl indický badatel Surajit Mondal z centra National Centre for Radio Astrophysics (NCRA), součásti institutu Tata Institute of Fundamental Research.

Indický tým detekoval slabé záblesky rádiových vln, které přilétají z celého povrchu Slunce, včetně oblastí se slabými magnetickými poli. Badatelé ve své studii využili data nedávno zprovozněné soustavy radioteleskopů v australské pustině Murchison Widefield Array (MWA).

Mondal s kolegy jsou přesvědčeni o tom, že tyto rádiové vlny skutečně pocházejí z dlouho hledaných magnetických explozí. Jde o první pořádný důkaz jejich existence, a zároveň první slušný důkaz existence mechanismu, který by mohl dodávat energii pro zahřívání sluneční korony.

Tituní foto: Luc Viatour, CC-BY-SA-3.0

Diskuze (2) Další článek: Tobii Eye Tracker 5: vylepšené sledování očí až ve 153 hrách

Témata článku: Vesmír, Astronomie, Výzkum, Slunce, Korona, Vědec, Teplota, Záhada, Magnetické pole, MWA, Důkaz , Exploze


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72