Koronavirus | COVID-19 | Světlo

Vědci objevili ultrafialové světlo, které zabíjí koronavirus SARS-CoV-2, a přitom je bezpečné pro lidi

Vědci z japonské Hirošimské univerzity publikovali výsledky svého výzkumu, v jehož rámci hledali vlnovou délku ultrafialového světla, jež dokáže zabíjet koronavirus SARS-CoV-2 a současně není škodlivé pro člověka. Jako ideální se nakonec ukázalo UVC záření s vlnovou délkou 222 nm.

Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než má viditelné světlo, avšak delší, než má rentgenové záření, je pro člověka neviditelné. UVC je „nejtvrdším“ ultafialovým zářením, přičemž to s vlnovou délkou 222 nm je účinné nejen proti SARS-CoV-2, ale i proti obdobně strukturovaným koronavirům a virům chřipky, které se objevují sezónně a způsobují méně závažná onemocnění.

Ultrafialovým světlem na koronavirus

Není žádným tajemstvím, že záření určitých vlnových délek dokáže zabíjet mikroby. Proto se tato „světla“ často používají například na veřejných toaletách či na záchodech v letadlech, kde slouží k rychlé dezinfekci povrchů po každém použití.

Jedním z produktů tohoto typu jsou germicidní lampy, vyzařující ultrafialové záření ve spektru C (UVC). Používají se pro sterilizaci vzduchu, kapalin a povrchu předmětů tam, kde je potřeba velice sterilní prostředí – například ve zdravotnictví a potravinářství.

Tyto lampy nejčastěji generují záření s vlnovou délkou 253,7 nm, které sice dokáže ničit organismy narušením jejich buněčných struktur, avšak je nebezpečné i pro člověka. Proto by se neměly používat v prostorech, ve kterých se vyskytují lidé nebo zvířata.

Riziko, které toto světlo představuje pro člověka, zásadně omezuje možnosti jeho využití ve veřejném prostředí během provozní doby a nutí k používání potenciálně nebezpečných a nepohodlných řešení na bázi chemikálií.

Magických 222 nm

Stále více důkazů však implikuje, že bezpečnější vlnová délka 222 nm je účinná proti řadě patogenů, aniž by ohrožovala lidský zrak či pokožku. Nejnovější studie jako první dokazuje, že takové světlo je účinné při ničení viru SARS-CoV-2, což z něj činí slibné řešení pro sanitaci povrchů, které by jinak bylo obtížné pravidelně dezinfikovat.

Praktické využití by tento objev mohl přinést například ve zdravotnických zařízeních, kde bývá obtížné zcela vyprázdnit místnost pro následné použití germicidního světla. Podle výzkumníků je 222nm světlo schopné zabít 99,7 % viru SARS-CoV-2 už po pouhých třiceti sekundách.

Protože však světlo této vlnové délky není schopné proniknout do ochranné vrstvy v lidských tkáních, nezpůsobuje poškození kůže ani zraku. To z něj činí přitažlivější a bezpečnější alternativu oproti běžně používaným germicidním UV zářičům.

Diskuze (48) Další článek: Wikipedii čeká velký redesign. Takhle bude vypadat

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Bezpečnost, Výzkum, Viry, Světlo, Záření, Vědec, Vlnová délka, Virus, Ultrafialové světlo, UVC, Délka, SARS-CoV


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44