Vědci poprvé zmapovali binární systém s planetou ve třech rozměrech. GJ 896 je pořádně bizarní

  • Astronomové 14 let studovali dvojici červených trpaslíků GJ 896
  • Okolo jednoho z nich obíhá podivná exoplaneta

Astronomové pozorovali planetární systém. Na tom není zejména v poslední době nic zvláštního. V nové studii však vědci využili radioteleskopy z celého světa z projektu Very Long Baseline Array (VLBA). Data pochází z dlouhé doby – z let 2006 až 2011 a 2020.

Díky pozorování z různých míst Země se jim podařilo dosáhnout velmi dobrého rozlišení 60 tisícin obloukové vteřiny. Využili v podstatě stejného principu interferometrie, který byl použit pro získání „snímku“ černé díry v centru naší Galaxie.

V rámci studie se ale vědci zaměřili na něco mnohem menšího, než je černá díra, dokonce menšího než Slunce – na dvojici červených trpaslíků GJ 896, kteří se nachází 20,37 světelných let od nás.

Hmotnější z dvojice GJ 896 A má hmotnost asi 0,44 Slunce, což je mezi červenými trpaslíky spíše nadprůměr. Jeho kolega GJ 896 B je mnohem menší, má hmotnost 0,165 Slunce. 

Oba červení trpaslíci obíhají okolo sebe s periodou 229 let ve vzdálenosti, která zhruba odpovídá vzdálenosti Neptunu a Slunce.

Vědci pozorovali v průběhu 14 let jejich pohyb a poté se dali do odčítání. Museli odečíst paralaktický pohyb – červení trpaslíci se pohybovali po obloze vlivem oběhu Země okolo Slunce, kdy se na ně v průběhu roku díváme z různých úhlů. Odečetli také samotný pohyb obou červených trpaslíků okolo sebe a... našli něco divného. GJ 896A se nadále pohyboval. Překvapení to ale není, a když už, tak příjemné. Za jeho pohyb může gravitace dalšího tělesa – exoplanety. 

Celý tento princip se označuje jako astrometrie a pracuje s ním třeba družice Gaia, která ale samozřejmě funguje na jiných vlnových délkách. 

Objevena exoplaneta vědce překvapila a to hned ze dvou důvodů. První je její hmotnost – je 2,3krát větší než Jupiter.

U červených trpaslíků většinou objevujeme exoplanety mnohem menší – podobné Zemi nebo super-země, které mají hmotnost o něco větší než naše planeta. V tomto případě však mluvíme o planetě o hmotnosti v přepočtu asi 730 Zemí!

Je o to divnější, že planeta byla objevena v binárním (dvojhvězdném) systému. Společník totiž zkrátí protoplanetární disk, ze kterého planety vznikají. Méně materiálu znamená méně hmotné planety. Vznik planety dvakrát hmotnější než Jupiter je tedy záhadou.

Neobvyklá je ale také dráha planety, která je vůči rovině, v níž oba červení trpaslíci obíhají, skloněna o 148 stupňů.

Klepněte pro větší obrázek
Planetární systém GJ 896. Foto: Sophia Dagnello, NRAO/AUI/NSF

Od normální planety očekáváme, že bude obíhat spíše v rovině rovníku své mateřské hvězdy, protože planety vznikají ze zmíněného disku prachu a plynu – velkého ale tenkého. Na podobně nakloněnou drahou se může planeta dostat interakcemi s jiným objektem. Zatím nevíme, jak tomu bylo v případě systému GJ 896.

Je to ale poprvé, kdy byla zmapována úplná 3D architektura oběžné dráhy
binárního systému s planetárním společníkem pomocí astrometrických pozorování. Takových výsledků nelze dosáhnout jinými metodami pro pozorování exoplanet. 

Je také otázkou, zda máme takové štěstí, že se podobný systém nachází blízko od nás, nebo jsou podobné systémy běžnější. 

Váš názor Další článek: K Měsíci se NASA ještě v září podívá s raketou SLS, ale na povrchu přistane až Starship

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Exoplanety, Hmotnost, Astronom, Trpaslík, Neptun, Černá díra, Systém, Gaia, Planeta, VědecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály