Věda | Statistiky | Solární energie

Vědci přesně spočítali všechny solární elektrárny v USA. Použili k tomu satelitní snímky a umělou inteligenci

  • Vědcům se podařilo poprvé přesně spočítat počet solárních elektráren v USA
  • Výpočet vychází z aktuálních satelitních snímků, které analyzovala umělá inteligence
  • Analýza pomůže optimalizovat elektrickou síť a zlepšit odhady spotřeby

Vědci ze Stanfordovy univerzity představili výsledky jejich analýzy v rámci projektu DeepSolar, který má za cíl co nejpřesněji analyzovat a spočítat solární instalace v USA. Doposud se jednalo pouze o odhady, ale při použití kombinace čerstvých satelitních snímků a speciální umělé inteligence se podařilo všechny spočítat velmi přesně.

Počet solárních elektráren rychle roste a platí to nejen pro solární panely na domech, ale i na zemi ve větším rozsahu, které jsou obvykle ve vlastnictví firem nebo státních organizací. I když je řada z nich napojená na klasickou elektrickou síť a lze je tak díky tomu snadno spočítat, spousta z nich funguje zcela nezávisle a tak nejsou nikde zaregistrované. Doposud tak bylo velmi těžké spočítat, kolik solárních elektráren se v USA skutečně používá. To se ale s projektem DeepSolar mění.

Miliarda satelitních snímků a měsíc analýzy

Pro analýzu obrazu měli vědci k dispozici čerstvou databázi v podobě miliardy satelitních snímků USA, které pokrývaly 48 států. V systému zatím byly vynechána vzdálená a opuštěná místa, protože je zde velmi malá pravděpodobnost nějaké stavby.

Podobně jako u jiných moderních způsobů učení umělé inteligence, ani tentokrát vědci přímo necvičili algoritmy tak, aby rozpoznávala solární panely, ale aby se jejich podobu v podobě různých barev, velikostí, tvarů a umístění naučila sama (sémantická segmentace, obrazová klasifikace). Model klasifikace vychází z Google Inception V3 ve spojení s ImageNet a doladění zahrnovalo dataset s 370 tisíci snímků s rozlohou přibližně 30 m2. Detaily k frameworku jsou zde (PDF).

Zatímco běžné nástroje pro rozpoznávání obrazu by podobný úkol zpracovávaly i několik let, speciálně upravená umělá inteligence přímo pro tento úkol to zvládla za pouhý měsíc. Přesnost rozpoznání zda na snímků jsou, nebo nejsou solární panely, se dostala na rekordních 93 %.

1,5 milionu solárních elektráren jen v USA

Výsledkem analýzy bylo samozřejmě získání přesného počtu solárních instalací, kterých je v USA 1,47 milionu. Vzhledem k tomu, že analýza probíhá nad satelitními snímky, je možné i snadno určit, kde se instalace nachází a tím pádem i vytvořit další statistiky.

Na to se vědci rovněž zaměřili a ukázali tak například přehlednou mapu hustoty pokrytí solárních elektráren v rámci USA. Jak šlo předpokládat, nejvíce solárních instalací je tam, kde svítí nejvíce Slunce, tedy na západním pobřeží USA a významnější podíl je i v oblasti Floridy, kde zase dochází i k velkým výpadkům elektrické energie.

Interaktivní mapu projektu DeepSolar naleznete zde

Dle přesného PSČ lze také získat korelaci mezí tím, jaké domácnosti dle příjmu si pořizují solární elektrárny. Oblasti, kde je průměrný příjem domácnosti nad 150 tisíc dolarů ročně, se s větší pravděpodobností nachází solární instalace. V místech, kde jsou průměrné příjmy domácností pod touto hranicí (střední a nižší příjem), je počet instalací menší a to i přes to, že se to v dané oblastí vyplatí (hodně Slunce, vysoké poplatky za elektřinu). Je tak jasné, že hlavní překážkou pro tyto domácnosti jsou prvotní vysoké náklady při výstavbě solární elektrárny.

Jedním ze zajímavých aspektů je také to, že jakmile v sousedství vzroste počet solárních instalací nad určitou úroveň, často dojde k pokrytí většiny domů v daném sousedství.

Další zlepšování

Vědci mají v plánu systém dále vylepšovat. Kromě zvýšení přesnosti se chtějí zaměřit i na snímání zmíněných „prázdných“ a odlehlých oblastí, kde určitě nějaká ta solární elektrárna ještě bude.

S vyšší přesností lze také analyzovat velikost solární elektrárny, její natočení ke Slunci a tím pádem i odhad výkonu, který má. Díky tomu lze získat další informace, které jsou důležité pro efektivní využití obnovitelných zdrojů i v rámci celé elektrické sítě USA.

Originální materiál k výzkumu naleznete zde

Diskuze (10) Další článek: Amazon má průšvih: uživatel požádal o svá data z Alexy, dostal nahrávky úplně cizích lidí

Témata článku: Google, Věda, Výzkum, Slunce, Umělá inteligence, Elektrárna, USA, Statistiky, Analýza, Solární energie, Průměrný příjem, Snímek, ScienceDirect, Originální materiál, Určitá úroveň, Satelitní snímek, Korela, Efektivní využití, Běžný nástroj, Velká pravděpodobnost, Malá pravděpodobnost, Přehledná mapa, ImageNet, Hlavní překážka, Státní orgán


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení
Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu