Vědci revidovali výsledky. Spočítali, že na následky loňských letních veder zemřelo v Evropě 70 066 lidí | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Vědci revidovali výsledky. Spočítali, že na následky loňských letních veder zemřelo v Evropě 70 066 lidí

Vlny veder mohou mít negativní vliv na zdraví a zvyšovat úmrtnost, zejména u skupin, které jsou již ohroženy stávajícími nemocemi. Když se teploty na delší dobu prudce zvýší nad průměr, je lidský organismus vystaven stresu, kterému může podlehnout. Podrobnosti přináší web Interesting Engineering.

Extrémní vedra mohou způsobit zdravotní problémy, jako je úpal a úžeh, které mohou být smrtelné, pokud nejsou rychle řešeny. Zvláště ohrožené jsou zranitelné skupiny, jako jsou starší lidé, malé děti, lidé s nejrůznějšími zdravotními potížemi a lidé s omezeným přístupem k chladicím zařízením nebo klimatizaci.

Více než 70 tisíc mrtvých

Podle studie provedené barcelonským Institutem pro globální zdraví (ISGlobal) mohlo v létě 2022 v Evropě v souvislosti s rekordními teplotami dojít k více než 70 066 úmrtím. Výsledky bádání byly publikovány v odborném časopise The Lancet Regional Health – Europe.

Vědecký tým dospěl k tomuto závěru na základě údajů o denních teplotách a úmrtnosti ze 147 oblastí v 16 evropských zemích. Zkoumal a porovnával odhady úmrtnosti na horko a chlad podle různých stupňů agregace - denní, týdenní, dvoutýdenní a měsíční. Cílem nové studie bylo vytvořit teoretický rámec, který by byl schopen kvantifikovat chyby vyplývající z používání agregovaných údajů, jako jsou týdenní a měsíční časové řady teplot a úmrtnosti.

Nové výsledky se lišily od předchozí analýzy téhož týmu provedené v 823 regionech 35 evropských zemí, která zjistila, že počet předčasných úmrtí v důsledku horka v roce 2022 činil „pouze“ 62 862 osob. Odborníci rovněž zdůraznili, že je důležité zohledňovat týdenní údaje. „Obecně nepovažujeme modely založené na měsíčních agregovaných údajích za užitečné pro odhad krátkodobých účinků venkovních teplot,“ vysvětlil Joan Ballester Claramunt.

Analýza odhalila rozdíly v epidemiologických odhadech v závislosti na časovém rozsahu agregace. Zejména se ukázalo, že týdenní, dvoutýdenní a měsíční modely podhodnocovaly účinky tepla a chladu ve srovnání s denním modelem a že míra podhodnocení se zvyšovala s délkou sledovaného období.

Důležitost týdenních údajů

Možnost využívat týdenní údaje je v této oblasti výzkumu výhodná, protože byrokratické překážky často ztěžují nebo znemožňují vědcům organizovat rozsáhlé epidemiologické studie založené na denních údajích. Ballester vysvětluje, že týdenní údaje, které jsou v celé Evropě snadno dostupné, mohou poskytnout „dobrou aproximaci odhadů získaných pomocí modelu denních údajů“ v situacích, kdy denní údaje nejsou k dispozici.

„Modely založené na týdenních údajích skutečně nabízejí dostatečnou přesnost odhadů úmrtnosti, aby byly užitečné v praxi při epidemiologickém dozoru a poskytování informací pro veřejné politiky, jako je například aktivace krizových plánů pro snížení dopadů vln veder a chladných období,“ uzavírá Ballester.

Během vln veder je velmi důležité, aby lidé přijali preventivní opatření, jako je pití dostatečného množství vody, vyhýbání se fyzicky náročným venkovním aktivitám během nejteplejších částí dne a dohled nad staršími nebo zranitelnými občany. Pro zmírnění následků vln veder a snížení úmrtnosti, která je s nimi spojena, jsou rovněž nezbytné kampaně v oblasti veřejného zdraví a strategie reakce na mimořádné události.

Studie poukazuje na skutečnost, že používání týdenních nebo měsíčních dat může vést k podcenění úmrtnosti způsobené příliš vysokými teplotami. I použití denních dat může nést určité nedostatky, jako je například nezahrnutí všech relevantních faktorů, které ovlivňují úmrtnost. Studie se zaměřuje pouze na Evropu, ale podmínky a dopady mohou být v jiných částech světa odlišné.

Určitě si přečtěte

Články odjinud