Vědci se snaží objasnit záhadu „superstruktury“ v Tichém oceánu | Foto: ILO Asia-Pacific, CC BY-NC-ND 2.0

Foto: ILO Asia-PacificCC BY-NC-ND 2.0

Vědci se snaží objasnit záhadu „superstruktury“ v Tichém oceánu

Pod hladinou Tichého oceánu východně od Šalamounových ostrovů se nachází rozsáhlá geologická „superstruktura“ z vyvřelých hornin, která již dlouho nedá vědcům spát.

Předpokládá se, že tato struktura nazvaná Melanesian Border Plateau, která zabírá plochu cca 1600 X 320 kilometrů, se zformovala před 100 miliony let... a dodnes se zvětšuje.

Nyní se odborníci zaměřili právě na okolnosti jejího vzniku. Článek publikovaný v žurnálu Earth and Planetary Science Letters naznačuje, že jde o výsledek nejen jedné, ale hned „čtyř různých epizod“ vulkanismu.

Jedna událost, nebo více?

Tím se Melanesian Border Plateau výrazně liší od řady ostatních významných struktur daného typu, které byly výsledkem pouze jedné epizody. „V pacifické pánvi jsou některé útvary, z nichž mají vědci pouze jeden vzorek a vypadá to na velmi velkou masivní jednotlivou událost,“ řekl hlavní badatel Kevin Konrad z University of Nevada.

„Ale někdy, když tyto útvary otestujeme podrobněji, uvědomíme si, že byly ve skutečnosti vytvořeny během několika pulzů v průběhu desítek milionů let,“ dodal.

Konrad a jeho kolegové rovněž dospěli k závěru, že Melanesian Border Plateau v minulosti prodělala několik významných změn, když driftovala přes horká místa v zemském plášti a „produkovala“ přitom řetězce podmořských ostrovů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud